برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1533 100 1
شبکه مترجمین ایران

لارسا

معنی لارسا در لغت نامه دهخدا

لارسا. (اِخ ) نام شهری از عیلام. حموربی شاه بابل ریم سین پادشاه عیلام را از این شهر به سال (2093 ق.م ) بیرون راند. (ایران باستان ج 1 ص 120). این شهر مرکز ستایش اوتو خداوند خورشید بود که بعد سامی نژادان آن را بنام شمش پرستیدند و اکنون آن محل را سنکره نامند. (فرهنگ ایران باستان آقای پورداود ج 1 ص 118).

معنی لارسا به فارسی

لارسا
شهری بود در عیلام که حمورابی پادشاه بابل بسال ۲٠۹۳ ق م . ریمسین پادشاه عیلام را از آنجا بیرون راند . این شهر مرکز ستایش [ اوتو ] خداوند خورشید بود که بعد سامی نژادان آنرا [ شمس ] نامیدند . اکنون آن محل را سنکره گویند.
نام شهری از عیلام

لارسا در دانشنامه ویکی پدیا

لارسا
مختصات: ۳۱°۱۷′۹″ شمالی ۴۵°۵۱′۱۳″ شرقی / ۳۱٫۲۸۵۸۳°شمالی ۴۵٫۸۵۳۶۱°شرقی / 31.28583; 45.85361
لارسا (لاراک و لاراگ هم خوانده شده است)، شهری مهم بوده در سومر باستان و در تل السنکره کنونی در عراق. لارسا در ۲۵ کیلومتری جنوب خاوری ویرانه های اوروک جای گرفته است.
بر پایهٔ منابع تاریخی و باستان شناختی به دست آمده، لارسا یکی از پنج شهر دارای پادشاهی در دورهٔ پیش دودمانی (پیش از ۲۹۰۰ پیش از میلاد) بوده است. این شهر در دورهٔ ایسن اهمیت سیاسی یافت.
در ۱۹۴۰ پیش از میلاد که دودمان سوم پادشاهی اور برافتاد، ایشبی ارا واپسین شاه این دودمان دولتش را در ایسن راه اندازی نمود. سپس بر شهرهای اور، اوروک، لاگاش و لارسا فرماندارانی برگماشتند. یکی از فرماندارانی که بر لارسا گماشته ش،د یک اموری به نام گونگونوم بود. او در لارسا اعلام استقلال نمود. سپس بر اور چیره شد. پس از او، دورهٔ ایسین-لارسا احتمالاً به علت کمبود منابع آبی رو به سراشیب نهاد. پس از این دوره، ایسین با شتاب رو با ناتوانی اقتصادی و سیاسی رفت.
عکس لارسا


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

لارسا را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی لارسا   • مفهوم لارسا   • تعریف لارسا   • معرفی لارسا   • لارسا چیست   • لارسا یعنی چی   • لارسا یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی لارسا

کلمه : لارسا
اشتباه تایپی : ghvsh
عکس لارسا : در گوگل

آیا معنی لارسا مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )