برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1645 100 1
شبکه مترجمین ایران

لاذقیه

/lAzeqiyye/

معنی لاذقیه در لغت نامه دهخدا

لاذقیه. [ ذِ قی ی َ ] (اِخ ) شهری است از شام بر کران دریای روم و اندروی مسلمانانند. شهری است با نعمت بسیار و کشت و برز بسیار و خواسته های بسیار. (حدود العالم ). لااُدیسه . (دمشقی ). نام چند شهر مسمی به لااُدیسه و بالاخص نام لاتاکیه . و این در جنوب آسیةالصغری است. یاقوت در معجم البلدان گوید لاذقیه شهری است بر ساحل دریای شام و از اعمال حمص شمرده شود و به مغرب جبلة واقع و میان آن دو، شش فرسنگ مسافت است و اکنون (بروزگار یاقوت ) از اعمال حلب بشمار است.بطلمیوس در کتاب الملحمة گوید مدینة لاذقیة طولها ثمان و ستون درجة و عشرون دقیقة و عرضها خمس و ثلاثون درجة وست دقائق فی الاقلیم الرابع طالعها القوس ، عشرون درجة من السرطان. مدینة عتیقة رومیة. فیها ابنیة قدیمة مکینة و هو بلد حسن فی وطاء من الارض و له مرفأجید محکم و قلعتان متصلتان علی تل مشرف علی الربض و البحر علی غربیها و هی علی ضفته و لذلک قال المتنبی :
و یوم جلبتها شعث النواصی
معقدة السبائب للطرّاد
و حام بها الهلاک علی اناس
لهم باللاذقیة بغی عاد
فکان الغرب ُ بحراً من میاه
و کان الشرق بحراً من جیاد.
... و قال المعری الملحد اذ کانت اللاذقیة بیدالروم بها قاض و خطیب ٌ و جامعٌ لعباد المسلمین اذا ادنوا ضرب الروم النواقیس کیاداً لهم. فقال :
فی اللاذقیة فتنة
ما بین احمد و المسیح
هذا یعالج دُلبةَ
والشیخ من حنق یصیح.
الدلبة، الناقوس - والشیخ الذّی یصیح ، اراد به المؤذن... قال ابن فضلان و اللاذقیة مدینة قدیمة سُمیّت باسم بانیها و رأیت بها فی سنة 446 اعجوبة و ذلک ان المحتسب یجمع القحاب و الغرباء المؤثرین للفساد من الروم فی حلقة و ینادی علی کل واحد منهم و یزایدون علیها الی دراهم ینتهون الیها لیلتها علیه و یأخذونهم الی الفنادق التی یسکنها الغرباء بعدان یأخذ کل واحد منهم من المحتسب خاتم المطران حجة معه و یعقب الوالی له فانه متی وجد انساناً مع خاطئة و لیس معه خاتم المطران الزم خیانة... و من هذه المدینة اعنی اللاذقیة خرج نیقولاوس صاحب جوامع الفلسفة و توفلس صاحب الحجج فی قدم العالم.... (معجم البلدان ). در ذیل معجم البلدان یعنی منجم العمران چنین آمده است : ذکرها فی الاصل و قال غیره ، هی مدینة قدیمة علی ساحل البحر المتوسط علی الشمالی الغربی من الرأس الداخل فی البحر بینها و بین مینائ ...

معنی لاذقیه به فارسی

لاذقیه
شهر و بندری است در شمال کشور سوریه واقع در ساحل بحر الروم ( مدیترانه ) که امروز آنرا [ لاذقیه ] مینامند . این شهر را سلکوس نیکاتور بنا نهاد و بافتخار مادرش لاادیس آنرا بدین نام خواند .
شهری است در شام بر کران دریای روم واندر میان آن مسلمانانند

لاذقیه در دانشنامه ویکی پدیا

لاذقیه
لاذَقیه (به عربی: اللاذقية)، (به لاتین: Laodicea ad Mare) اصلی ترین بندر کشور سوریه است.
د. الیاس، جبرائیل، الجبور، :(المدن السوریة)، اصدار الهیئة العامة للبدیات والمدن، عام ۱۹۹۸ للمیلاد.
این شهر و حومه آن که به عنوان منطقه لاذقیه شناخته می شود در سال ۲۰۰۴ میلادی ۵۲۶٬۸۸۸ نفر جمعیت داشته است. منطقه لاذقیه که شهر لاذقیه در آن قرار دارد یکی از چهار منطقه استان لاذقیه است.
لاذقیه پنجمین شهر بزرگ سوریه به شمار می رود. چهار شهر بزرگتر از لاذقیه عبارتند از: حلب، دمشق، حمص و حماه. شهر لاذقیه در شمال شهر طرطوس و در شمال غرب شهرهای حمص و حماه قرار دارد.
در شانزده کیلومتری لاذقیه ویرانه های شهر باستانی اوگاریت قرار دارند.
عکس لاذقیه
لاذقیه (به عربی: محافظة اللاذقیة)، نام استانی در کشور جمهوری عربی سوریه است. این استان در جریان جنگ داخلی سوریه بجز منطقه شمال شرق که در اختیار معارضان سوری است، کاملاً تحت تسلط دولت سوریه می باشد.
منطقه اللاذقیة
منطقه جبلة
منطقه الحفة
منطقه القرداحة
استان لاذقیه در شمال غربی کشور سوریه و در ساحل دریای مدیترانه واقع شده است. این استان از سمت شمال دارای مرز مشترک با کشور ترکیه است و از جنوب به استان طرطوس محدود شده است.
استان لاذقیه از شمال شرق به استان ادلب و از شرق به استان حماه محدود شده است.
پس از پایان جنگ جهانی اول و فروپاشی امپراتوری عثمانی، شهر تاریخی لاذقیه و نواحی اطراف آن مدتی به صورت یک دولت مستقل جداگانه تحت قیمومیت جامعه ملل قرار گرفت و اداره آن به فرانسوی ها سپرده شده بود.
۱۳ اوت ۲۰۱۱ ارتش و نیروی دریایی سوریه به منظور سرکوب اعتراضات ضد حکومتی صورت گرفته در ک ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

لاذقیه در دانشنامه آزاد پارسی

لاذِقیِه (Latakia)
(یا: لاتاکیا) شهری بندری در ساحل دریای مدیترانه، روبه روی جزیرۀ قبرس، در شمال غربی سوریه، به فاصلۀ ۱۲۰کیلومتری طرابلس، در لبنان. جمعیت آن ۴۱۷,۱۰۰ نفر است (۲۰۰۳). آب و هوای معتدل مدیترانه ای دارد. اقتصاد آن براساس فعالیت های بندری و تجاری، حوضچۀ خشک تعمیر کشتی، صنایع چوب، آلومینیوم، و ادوات برقی است. صادرات آن عبارت اند از توتون، اسفنج، ابریشم، و پنبه. بندرگاه جدید آن (ساخت ۱۳۷۶ق/۱۹۵۶) کشتی هایی تا ظرفیت ۴۵هزار تن را می پذیرد. لاذقیه منطقۀ آزاد تجاری ترانزیتی است. تاریخ لاذقیه به هزارۀ دوم پیش از میلاد بازمی گردد، که فنیقی ها به سبب وجود بندرگاه طبیعی رمیثا آن جا را مرکز دریانوردی و تجارت خود قرار دادند. به گفتۀ فیلون یونانی نام این محل به لوکی اکتی تغییر یافت. در زمان سلوکیان، سلوکوس نیکاتور آن جا را به افتخار مادرش لائودیسه (لاودیسیا) نامید (ح ۲۹۰پ م). در عهد یولیوس سزار، لاذقیه از حقوق برابر با شهروندان روم برخوردار شد. نام این شهر در دورۀ رومی لائودیکئا آد ماره و بندری پررونق بود، که پارچه های کتانی آن بسیار شهرت داشت. شهر لاذقیۀ کنونی را در محل شهر قدیمی لائودیکئا ساخته اند. با انجام حفّاری هایی، آثار این شهر قدیمی نمایان شده است. در ۱۷ق/۶۳۸م، مسلمانان به فرماندهی عُبادۀ انصاری آن جا را فتح کردند و نامش را به عربی لاذقیه خواندند. در زمان جنگ های صلیبی جزء شهرهای مهم و ثروتمند بود. در ۴۹۲ق/۱۰۹۸م، صلیبیون آن را تصرف کردند، اما صلاح الدین ایوبی در ۵۸۴ق/۱۱۸۸م آن را بازستاند. چهار ستون از بقایای معبد باکوس، آکروپل (ارگ)، و دو قلعۀ صلیبی از آثار باقی ماندۀ قدیم در لاذقیه قرار دارند.

لاذقیه را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• سواحل لاذقیه   • شهر طرطوس   • نقشه لاذقیه سوریه   • طرطوس سوریه   • ساحل لاذقیه   • استان طرطوس   • بندر لاذقیه   • سوریه دمشق   • معنی لاذقیه   • مفهوم لاذقیه   • تعریف لاذقیه   • معرفی لاذقیه   • لاذقیه چیست   • لاذقیه یعنی چی   • لاذقیه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی لاذقیه

کلمه : لاذقیه
اشتباه تایپی : ghbrdi
آوا : lAzeqiyye
نقش : اسم خاص مکان
عکس لاذقیه : در گوگل

آیا معنی لاذقیه مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )