برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1469 100 1

كردي

/kordi/

معنی كردي در لغت نامه دهخدا

کردی. [ ک ُ ] (ص نسبی ) منسوب به قوم کرد. (از یادداشت مؤلف ). || لهجه ٔ کرد. (یادداشت مؤلف ). زبان کردان. (فرهنگ فارسی معین ). || نیم تنه ای که در قدیم روی قبا می پوشیدند و آن یا آستین نداشت و یا دارای آستینی کوتاه و نیز گاه بلند و تمام آستین بود و در این صورت آن را «کدبی » می گفتند. (فرهنگ فارسی معین ).

کردی. [ ک ُ ] (اِخ ) دهی است از دهستان اوریاد بخش ماه نشان شهرستان زنجان. کوهستانی و سردسیر است و 458 تن سکنه دارد. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 2).

معنی كردي به فارسی

زبانی و بعبارت دیگر مجموعه ای از لهجه های ایرانی است که طوایف کرد در کردستان ایران و عراق و ترکیه بدان گفتگو میکنند . بعضی از این لهجه ها را باید مستقل شمرد چه تفاوت آنها با کردی کرمانجی زیاد است . دو لهجه مستقل از این نوع یکی [ زازا ] است که بنواحی کردنشین غربی متعلق است و دیگری [ گورانی ] که در نواحی کردنشین جنوبی رایج است و خود لهجه های مختلف دارد . گورانی لهجه ایست که ادبیات مذهب اهل حق بدان نوشته شده و مانند زازا بشاخه شمالی دسته غربی تعلق دارد . زبان کردی اخص را کرمانجی مینامند که خود لهجه های متعدد دارد مانند : مکری سلیمانیه یی سنندجی کرمانشاهی بایزیدی عبدونی و زندی . زبان کردی با دسته شمالی لهجه های ایرانی غربی بعضی مشابهات دارد و از زبانهای مهم دسته غربی بشمار میرود و دارای اشعار و تصانیف و داستانها و سنن ادبی است . زبان کردی مانند زبان فارسی و بر خلاف زبان بلوچی و پشتو در طول زمان تغییرات مهم صوتی پذیرفته و زبانهای فارسی و عربی و ترکی و ارمنی تاثیر بسیار در آن کرده اند .
( صفت ) منسوب به کرد ۱ - از قوم کرد . ۲ - زبان کردان ۳ - نیمتنه ای که در قدیم روی قبا می پوشیدند و آن یا آستین نداشت و یا دارا ی آستینی کوتاه بود و نیز گاه بلند و تمام آستین بود و درین صورت آنرا [ کدبی ] میگفتند .
[ گویش مازنی ] /kerdi/ نیم تنه ای که با نمد درست کنند & دیگی بزرگ که چوپانان در آن شیر جوشانند
[ گویش مازنی ] /kordi chaal/ از توابع کلاردشت واقع درمنطقه ی عباس آباد
در تداول عامه بی پس انداز که از حاصل کار تنها معاش گذزاند و پس انداز نتواند کرد.
[ گویش مازنی ] /kerdi kelaa/ از توابع بابلکنار واقع در شهرستان بابل & از توابع حومه ی نوشهر
کنایه از ناخوش و بی مزه گردانیدن بر طبع خوردن .
...

كردي در جدول کلمات

داغ در تلفظ کردی و لری
داخ

معنی كردي به انگلیسی

kurdish (صفت)
کردی

كردي را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

هواسي-ئيلام
كردي به معناي هر چيزي است كه منتسب به كوردها باشد مانند فرهنگ كوردي-زبان كوردي- لباس كوردي........ كوردهاي ايران در استانهاي آذربايجانغربي-كردستان-كرمانشاه و ايلام و خراسان شمالي زندگي ميكنند. زبان كوردي داراي لهجه هاي سوراني-كرمانجي- اردلاني-هورامي- گوراني است كه متكلمين گوراني در حوزه استانهاي ايلام و كرمانشاه و خانقين و مندلي و كركوك و بيجار و قروه قرار دارند. متكلمين كرمانجي بيشتر در تركيه و سوريه هستند و متكلمين سوراني در ايران و عراق قرار دارند.پر واضح است ريشه كلمات كوردي در همه لهجه ها يكي است كه گذشت زمان و پراكندگي جغرافيايي و نبود تشكيلات واحد ملي باعث شده است تا لهجه هاي مختلف و متاثر از زبانهاي بيگانه در زبان كوردي پديدر شوند!!
هادی
اوکسی بی کس نیو خانه خراب دک به ژهری ماری بی بادو شراب
وریا
توضیحاتی درباره زبان کوردی و ریشه این زبان اصیل در اختیار مردم قرار بدید.تا همه بدونن که این زبان قدمت و اصالت مخصوص به خود رو داره.ممنونم. زور سپاس
حسين
وريا در تمام زبانهاي كردي ، به معناي " هوشيار " است.
ف،ب
رقص کردی بااصاترین رقص دنیاوهمچنین زبان کردی سی ویکمین زبان زنده دنیاست مادرکوروش کبیرازقوم ماد(کرد)بوده ومادرنظامی گنجوی هم کردکلهربوده سلسله های آتریان،هزبانیان،حسنویه،بنی عیاران ،فضلویه،هزاراسپیان،مروانیان،شدادیان،روادیان،ایوبیان،اردلان ازنژادقبایل ایرانی کردبوده اندقدمت کلاش کردی هم خیلی زیاده یکی ازبرادرهای رستم زال که نامش زواره بوده درمنطقه کردنشین به دنیااومده وکوه زواره دراستان کرمانشاه به افتخارنام اوست وبستن شال کمرکردبه منظورسه پندارنیک گفتارکردارنیک وکردارنیک است وکشتی حضرت نوح درآرارات حرکت کرد ودرجودی کردستان سوریه به خشکی نشست کلی آثارباستانی واسنادومدارک هست که وجودملت کردرواثبات میکنه متاسفانه بعضی ازهموطنان بدون اینکه مطالعه داشته باشن جهت بدنام کردنش لفظ کولی مهاجرهندی روبه کارمیبرن که هیچ ارتباطی به کردنداردبه روزی که همه بفهمندتخریب بقیه هیچگاه باعث بزرگ نشان دادن خودنمیشودباسپاس.
Jalal
هر آنچه که متعلق به ملت کُرد باشد
حمید
کردی زبان است نه لهجه فارسی عراق و سوریه. ترکیه ربطی به لهجه ایران ندارن
علی
کردها را دوست دارم سرسخت ترین ادمها هستن .مصر سوریه کشورهای شمال آفریقا وخیلی جاهای دیگه وقتی عربها حمله کردن همه چیزشونو باختن حتی زبانشون هم عربی شد ولی کردها کوچکترین تغییری نکردن وبعدهاملت ایران به زبان پارسی باز گشتن قابل ستایش هست، همیشه ا
حسین
کرد ها ملت غیوری بودن تو طول تاریخ من خودم اصلاتن کردم و به کردها افتخار میکنم
مهدی
من کردنیستم ولی کردها رادوست دارم ادم های خاصی اند

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• کردی اهنگ   • آهنگ کردی کرمانشاهی   • آهنگ کردی عزیز ویسی   • اهنگ کردی غمگین   • آهنگ کردی قدیمی   • دانلود آهنگ کردی شاد برای رقص   • اهنگ کردی شاد   • آهنگ کردی باران   • معنی كردي   • مفهوم كردي   • تعریف كردي   • معرفی كردي   • كردي چیست   • كردي یعنی چی   • كردي یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی كردي
کلمه : كردي
اشتباه تایپی : كvnي
آوا : kordi
نقش : صفت
عکس كردي : در گوگل

آیا معنی كردي مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )
شبکه مترجمین ایران