برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1405 100 1

قیماس

معنی قیماس در لغت نامه دهخدا

قیماس. [ ق ِ ] (اِخ ) دهی است از دهستان ماهیدشت بالا بخش مرکزی شهرستان کرمانشاهان ، سکنه ٔ آن 580 تن. آب آن از رودخانه ٔ مرک. محصول آن غلات ، حبوب ، لبنیات ، میوه جات ، صیفی و توتون. شغل اهالی زراعت ، گله داری و صنایع دستی زنان آنجا قالیچه و جاجیم بافی است. راه مالرو دارد و در تابستان از راه رباط و دوکوشکان اتومبیل میتوان برد. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 5).

معنی قیماس به فارسی

قیماس
دهی است از دهستان ماهیدشت بالا بخش مرکزی شهرستان کرمانشاهان .

قیماس در دانشنامه ویکی پدیا

قیماس
قیماس، روستایی از توابع بخش ماهیدشت شهرستان کرمانشاه در استان کرمانشاه ایران است.
این روستا در دهستان ماهیدشت قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۳۴ نفر (۳۶خانوار) بوده است.
قیماس خان یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان بناجوی شمالی بخش مرکزی شهرستان بناب واقع شده است.
روستای قیماسخان در۱۷ کیلومتری شمال بناب دقیقا در دامنه رشته کوه های سهند واقع شده است. تعداد خانوارهای این روستا به ۶۰خانوار می رسید که کوچ مردم شروع شد مردم یکی پس ازدیگری به شهرستان های تابعه بناب. مراغه و عجب شیر... کوچ نمودند الان دراین روستا تعداد ۷خانوار زندگی می کنند که یک خانوار غیر بومی وشش خانوار بومی هستند. قیماسخان قدمتی دیرین داردکه نامش برگرفته از نام یک سردار اشکانی می باشد. این روستا با روستاهای شورگل. قره زکی. صومعه. گنبد وزاویه. تپیک دره. تجرق. توتاخانه. آهق. وآلقو احاطه شده است. بنا به روایت اجداد مااین روستا در حدود ۵ کیلومتر از محل فعلی خود با لاتر میان دو کوه واقع شده بود که محل سابق روستا فعلاً به نام اصل قیماسخان(قیماسخان اصل)شناخته می شود. کوه ها و ارتفاعات دیدرس شمال شهرستان عمدتا در اراضی قیماسخان می باشد کوه های قزل داغ. بز داغ. جین قیه سی(صخرهٔ جن)از معروفترین کوه های قیماسخان می باشند. دره و تفرجگاه محلی توران دره سی نیز نیز از روستای قیماسخان قابل دسترسی است(دره توران دره مشترک سرسبز و باغ روستاهای قیماسخان و توتاخانه می باشد). غار معروغ چاخماقلو(در اراضی توتاخانه)ار روستای قیماسخان قابل دسترسی است و غار چوبوقلو(چبقلو)نیز در همین روستا واقع شده است. راه روستای قیماسخان ۹کیلومتر تا روستای شورگل آسفالت و۸کیلومتر به صورت جاده شنی هموار و توسط انواع وسایل نقلیه قابل دسترسی است. امکانات برق تلفن آب آشامیدنی و گاز شهری نیز توسط جهاد سازندگی درروستا دایر شده است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

قیماس را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

سارا
از همه کرمانشاهی ها تقاضا دارم به این روستای زیبا دیدن کنن
آریا بهداروند
در زبان لری بختیاری نامی شبیه این است
کیماس:کی طهماسب .کا طهماسب. کاماسب

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی قیماس   • مفهوم قیماس   • تعریف قیماس   • معرفی قیماس   • قیماس چیست   • قیماس یعنی چی   • قیماس یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی قیماس
کلمه : قیماس
اشتباه تایپی : rdlhs
عکس قیماس : در گوگل

آیا معنی قیماس مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )