برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1393 100 1

قوم مداری

قوم مداری در دانشنامه ویکی پدیا

قوم مداری
قوم مداری یا قوم محوری (به انگلیسی: Ethnocentrism)، رویکردی ست که در آن ویژگی های اخلاقی، اجتماعی و دینی اقوام دیگر را با معیارهای قوم خود بررسی کرده و اختلاف های آنان را به حساب ناهنجاری شان بگذاریم. وجود نوعی قوم مداری ذاتی در انسان ها موجب می شود هیچ کاری ساده تر از بد گفتن از دیگران نباشد. قوم مداری ریشه در این احساس دارد که روش های زندگی، ارزش ها و الگوهای سازواری گروهی که شخص خود را متعلق به آن می داند، نسبت به گروه های دیگر برتری دارد.
نسبی گرایی فرهنگی
اروپامحوری
قبیله گرایی
واژه نامه انگلیسی آکسفورد، از نخستین کاربرد واژه قوم مداری در سال ۱۹۰۰ توسط مک گی در «اخبار گزارش های سالانه قوم شناسی آمریکایی» خبر می دهد. مک گی قوم مداری را یکی از ویژگی های اقوام ابتدایی معرفی می کند، درحالی که او نمی توانست تمایلات قوم مدارانه فرهنگ اروپایی خود را تصور کند. نخستین تعریف قوم مداری آن گونه که در سده بیست ویکم فهمیده می شود، در سال ۱۹۵۱ توسط اوانس پریچارد انسان شناس بریتانیایی ارائه شد. او قوم مداری را «ادعا یا اعتقاد به برتری یک گروه بر دیگران» می دانست و اصرار داشت که «برای تقدیر از گوناگونی ارزشمند فرهنگ بشر و زندگی اجتماعی بایستی این رویکرد قوم مدارانه از میان برود.»
قوم مداری با بیگانه گرایی در ارتباط است. بیگانه گرایی که با گرایش به رفتارهای عجیب و تمایل به پدیده های غریب دیگر مشخص می شود، اگر با دید تحقیرآمیز نسبت به آنان همراه شود، می تواند به قوم مداری بکشد و اگر با نفی دیگری و عداوت با او همراه شود، به نژادگرایی منجر می شود.
تلاش مردم شناسان همواره بر رهایی از چنگال قوم مداری بوده است. اما با این حال نمونه هایی از این رویکرد در میان مردم شناسان به ویژه در سده نوزدهم به چشم می خورد. این که لوسین لوی-برول مردم شناس فرانسوی از «ذهنیت پیش منطقی» جوامع بدوی در برابر «ذهنیت منطقی» سخن می گفت نشان از رویکردی قوم مدارانه داشت. تلاش رابرت لاوی انسان شناس آمریکایی برای تقلیل نظام خویشاوندی و زناشویی جوامع ابتدایی به خانواده های تک همسر جامعه خود و نظر جان لباک انگلیسی در مورد بدون مذهب بودن تمام جوامع بی سواد نمونه های دیگری از تأثیر قوم مداری بر تحقیقات مردم شناسان هستند.
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

قوم مداری در دانشنامه آزاد پارسی

قوم مداری (ethnocentrism)
درک و داوریِ فرهنگی دیگر براساس باورها، رسوم، سنت ها و ارزش های خود. قوم مداری عموماً سبب عدم درک دیگران، سوءتفاهم، بدبینی و شک و قضاوت منفی نسبت به آنان می شود، فرهنگ ها را از یکدیگر دور می کند و بین آن ها دشمنی می آفریند. به همین دلیل، در انسان شناسی، توصیه می شود که رویکرد نسبی گرایی فرهنگی جانشین آن شود.

ارتباط محتوایی با قوم مداری

قوم مداری را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

علی باقری
قوم مداری ETHNOCENTRISM :[اصطلاح جامعه شناسی] گرایش به نگریستن به فرهنگهای دیگر از دید فرهنگ خویشتن و در نتیجه بد جلوه دادن آنها.
منبع https://rasekhoon.net

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی قوم مداری   • مفهوم قوم مداری   • تعریف قوم مداری   • معرفی قوم مداری   • قوم مداری چیست   • قوم مداری یعنی چی   • قوم مداری یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی قوم مداری
کلمه : قوم مداری
اشتباه تایپی : r,l lnhvd
عکس قوم مداری : در گوگل

آیا معنی قوم مداری مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )