برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1614 100 1
شبکه مترجمین ایران

قومیت

/qowmiyyat/

برابر پارسی: تبارمندی

معنی قومیت در فرهنگ معین

قومیت
(قُ یَّ) [ ع . قومیة ] (اِمص .) اشتراک گروهی از مردم در تاریخ و زبان و آداب و رسوم که عامل پیوند و اتحاد بین آنان است .

معنی قومیت در فرهنگ فارسی عمید

قومیت
وابستگی و دل بستگی به قوم و امت خود.

قومیت در دانشنامه اسلامی

قومیت
قومیت و ناسیونالیسم در قالب اختلافات قومی و مذهبی منبع بی ثباتی ساختار های سیاسی و موجب بروز بحران ها و خشونت های شدید در جوامع گردیده است.
پطروس غالی، دبیر کل وقت سازمان ملل در نهم نوامبر ۱۹۹۳ هشدار داد که امنیت جهانی به علت گسترش منازعات قومی پس از پایان جنگ سرد در معرض تهدید است. او در گزارش خود اعلام نمود که از پایان جنگ جهانی دوم تا سال ۱۹۹۳، ۱۲۷ جنگ رخ داده که بیشتر آنها مبتنی بر اختلافات قومی بوده است و اکثر جوامع در جغرافیای مختلف جهانی از پیامدهای چنین خشونتی در امان نبوده اند. فوران خشونت های دهشتناک قومی و ملی گرایان در بخش های عمده اورآسیا و آفریقا در اوایل دهه ۹۰، مباحث جدی را در این باره برانگیخت که آینده نظام بین الملل، دولت ها و امنیت شهروندان آنها چه خواهد شد؟ طنین بدبینانه تحلیل های علمی و سیاسی در آن زمان در عناوین کتاب های معتبری مانند «منازعات بی پایان از ریچارد هاس، آشوب از دانییل ماینهام و برخورد تمدن ها و بازسازی نظم جهانی از ساموئل هانتینگتون» منعکس شده است.
دوره صلح کوتاه
از اواسط دهه ۹۰ منازعات مسلحانه قومی و جنگ های داخلی بین قومی کاهش یافت و در گرایش از جنگ به سمت مذاکره، تغییراتی به وجود آمد. برخی از تحلیل گران از این امر به عنوان صلح کوتاه یاد کرده اند و سه دلیل فروپاشی دولت های چند قومی بلوک شرق یا بازسازی ساختاری آنها، افزایش ظرفیت های دمکراتیک و شیوه های مدنی برای پاسخ به چالش های ناسیونالیسم قومی و در نهایت تلاش های بین المللی در پیش گیری ساختاری و مداخله بشر دوستانه علیه خشونت های قومی را به عنوان عوامل کاهش دهنده این نوع منازعات مطرح نموده اند.همزمان با اقدامات پیشگیرانه ملی و بین المللی، در هنگام بروز منازعات قومی، مطالعات نظری و تجربی گسترده ای در خصوص علل و زمینه ها، شیوه های ساختاری پیشگیری و همچنین اشکال منازعات قومی و دیگر ابعاد تنوع و ناسیونالیسم قومی پس از پایان جنگ سرد انجام شدند و ذهنیت های قالبی پیشینی پیرامون ارتباط تغییر اجتماعی و فرایند نوسازی با قومیت و ماهیت امنیت ملی در جهان سوم مورد تجدید نظر قرار گرفت. متعاقب آن، رویکردهای جدیدی در مطالعه قومیت و ارتباط و تاثیر آن بر امنیت ملی، ثبات سیاسی و اجتماعی و مسائل توسعه شکل گرفت. این نوشتار سعی می کند تا به طور ...

قومیت در دانشنامه ویکی پدیا

قومیت
قومیت (انگلیسی: ethnicity) یا گروه قومی (ethnic group) گروهی از انسان هاست که اعضای آن دارای ویژگی های نیایی و اصل و نسبی یکسان یا مشترک هستند (اسمیت، ۱۹۸۶). هم چنین گروه های قومی اغلب دارای مشترکات فرهنگی، زبانی، رفتاری و مذهبی هستند که ممکن است به آبا و اجدادشان برگردد یا بر اساس عوامل دیگری به وجود آمده باشد؛ بنابراین یک گروه قومی می تواند یک جامعه فرهنگی نیز باشد.
امّت
طایفه
قبیله
ملت
کشور
نژاد
قوم مداری
رده شناسی
خویشاوندی
سیاست هویت
ژنتیک
چند فرهنگی
قوم در جوامع برده داری و فئودالی نوعی دیگر از اشتراک افرادی است که دارای پیوندهای خونی هستند و سرزمین و زبان و فرهنگ مشترک دارند، ولی این اشتراک هنوز به اندازهٔ کافی پایدار نیست و در مقیاس کشوری نیز اشتراک اقتصادی هنوز کامل نیست.
به طور کلی، در طول تاریخ انسان ها با دو نوع قومیت مواجه هستیم. اوّلین نوع همان قومی بر پایه علایق فامیلی و خانوادگی است که معمولاً کلمهٔ طایفه و قبیله را در ذهن تداعی می کند. با شروع مهاجرت جوامع انسانی نوع دوم اقوام به وجود آمد که در واقع نوعی تکامل جوامع (کشورها) را رقم زد و گروه های قومی با ویژگی های مشترک در کنار هم ملت را به وجود آوردند. تهاجم نظامی، مهاجرت، تجارت و مذاهب باعث ایجاد تکامل در اقوام قدیمی شده است. در همین حین تفاوت های قومی و نسلی هنوز در بین اقوامی که در یک کشور زندگی می کنند وجود دارد و با زاد و ولدهای قومی این تمایزها به حضور خود ادامه می دهند.
اعضای یک قوم (با ملت اشتباه گرفته نشود) همواره ادعا می کنند که در طول تاریخ، پیشینه فرهنگی غنی و ارزشمندی داشته اند، امّا برخی مورّخان و جمعیت شناسان بر این باورند که بسیاری از این مسائل فرهنگی زاییده سال های اخیر هستند در پیشینه فرهنگی قوم هیچ جایگاهی نداشته اند. از دیدگاه سیاسی، وجه تمایز گروه قومی و یک کشور عدم وجود حاکمیت و یکپارچگی در گروه قومی است.
قومیت (به انگلیسی: Ethnicity) سیزدهمین آلبوم استودیویی یانی می باشد که در ۱۱ فوریه ۲۰۰۳ توسط شرکت ویرجین رکوردز منتشر شده است. این آلبوم در کنسرت آمریک ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

قومیت در دانشنامه آزاد پارسی

قومیَّت (ethnicity)
مردمانی که به فرهنگی مشترک احساس تعلق می کنند. قومیت اصطلاحی اجتماعی است که با مفاهیمی چون نژاد، ملت، طبقه، و مذهب وجوه مشترک دارد. دانشمندان علوم اجتماعی اصطلاحِ گروهِ قومی را برای اشاره به گروه ها و جوامعی به کار می برند که اعضای آن ها هویتی مشترک احساس می کنند. این احساس غالباً ناشی از فرهنگ، زبان، دین و شعایر مشترک سنّتی است و لزوماً به افراد یک سرزمین، با رنگ پوست یکسان یا نژاد مشترک، منطبق نیست. مثلاً، امریکا را غالباً جامعه ای چندقومی توصیف کرده اند زیرا بسیاری از امریکاییان، با این که ملیت امریکایی دارند، خود را متعلق به گروه های قومی متفاوت (مثل یهودی، سیاه پوست، یا ایرلندی) می دانند.

قومیت در جدول کلمات

قومیت
ملیت
از قومیت های کشورمان
کرد

قومیت را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

علی باقری
قومیت(Ethnicity) : [اصطلاح جامعه شناسی] هنجارها و ارزشهای فرهنگی که اعضای یک گروه معین را از دیگران متمایز می کنند . گروه قومی گروهی است که اعضای آن از یک هویت فرهنگی مشترک که آنها را از گروههای دیگر پیرامونشان جدا می کند به نحو متمایزی اگاهی دارند . عملا در همه جوامع تفاوتهای قومی با اختلاف در قدرت و ثروت مادی رابطه دارد . هنگامی که تفاوتهای قومی جنبه نژادی نیز داشته باشد این گونه اختلافات گاه بر جسته می شود .
معنای لغوی تعارض یعنی در عرض هم قرار گرفتن – در برابر هم قرار گرفتن و نیز به معنای اظهار است. در اصطلاح علم اصول و حقوق نیز منظور از تعارض دو دلیل همین است. دو دلیل در عرض هم و در برابر هم قرار گیرند به طوری که نتوان هر دو را به کار برد.
منبع https://rasekhoon.net
ساغر
جمیعت یک گروه

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• قومیت های ایران   • ملی و قومی در جدول   • معنی قومیت   • تعریف قوم   • قومیت چیست   • تعریف نژاد   • قومیت گرایی در ایران   • معنی قوم وگروه   • مفهوم قومیت   • تعریف قومیت   • معرفی قومیت   • قومیت یعنی چی   • قومیت یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی قومیت

کلمه : قومیت
اشتباه تایپی : r,ldj
آوا : qowmiyyat
نقش : اسم
عکس قومیت : در گوگل

آیا معنی قومیت مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )