برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1614 100 1
شبکه مترجمین ایران

قولنج

/qolanj/

معنی قولنج در لغت نامه دهخدا

قولنج. [ ق َ ل َ / قو ل َ / ل ِ ] (معرب ، اِ) مرضی است دردناک معده راکه با آن خروج فضولات بدن و باد، سخت و مشکل میشود. این کلمه معرب است. (از اقرب الموارد). دردی که غفلتاً در ناحیه ٔ شکم خصوصاً نواحی مجاور به قسمتهای مختلف قولونها حاصل شود و در صورت شدت ممکن است بمرگ منتهی گردد. عارضه ٔ قولنج بطور کلی مربوط به ضایعات قسمتهای مختلف احشاء است و ممکن است مربوط به عفونت یاسوراخ شدن آپاندیس باشد که در این صورت دردها بیشتردر ناحیه ٔ تحتانی راست شکم و حول و حوش ناف است و ممکن است مربوط به انسداد کیسه ٔ صفراوی یا ضایعات کبدی باشد که باز دردها در طرف راست شکم و قسمتهای زیر حجاب حاجز و نواحی ستون فقرات احساس میشود. همچنین قولنج ممکن است بسبب ناراحتی های رحمی و دردهای شدید آنی مربوط به قاعده ٔ (ماهانه ) زنان و یا مربوط به ضایعات کلیوی باشد. در هر یک از انواع قولنج ها در صورت تشخیص ضایعه نام مربوط را میبرند، مثلاً: قولنج کبدی ،قولنج کلیوی ، قولنج روده یی (که مربوط به انسداد یا تداخل قسمتی از روده ٔ باریک است )، قولنج کیسه ٔ صفرا و غیره. در هر حال قولنج با دردی شدید و ناراحت کننده همراه است. (فرهنگ فارسی معین ). منتهی الارب قَولَنج و قَولِنج و قولِنج هم ضبط کرده و نویسد: بیماریی است روده را دردناک که به آن خروج ثفل و ریح دشوار باشد صاحب آنرا. (منتهی الارب ). به ضم اول و کسر لام معرب کولنج است که درد شکم و درد پهلو باشد. (برهان ).

معنی قولنج به فارسی

قولنج
کولنج، دردومرضی درحفره شکم درناحیه قولون
( اسم ) دردی که غفله در ناحیه شکم خصوصا نواحی مجاور به قسمتهای مختلف قولون حاصل شود و در صورت شدت ممکنست به مرگ منتهی گردد . عرضه قولنج به طور کلی مربوط به ضایعات قسمتهای مختلف احشائ است و ممکنست مربوط به عفونت یا سوراخ شدن آپاندیس باشد که دراین صورت دردها بیشتر در ناحیه تحتانی راست شکم و حول و حوش ناف است و ممکنست مربوط بانسداد کیسه صفرا وی یا ضایعات کبدی باشد که باز دردها در طرف راست شکم و قسمتهای ریز حجاب حاجز و نواحی ستون فقرات احساس می شود . همچنین قولنج ممکنست به سبب ناراحتی های رحمی و دردهای شدید آنی مربوط به قاعده ( ماهانه ) زنان و یا مربوط به ضایعات کلیوی باشد . در هر یک از انواع قولنجها در صورت تشخیص ضایعه نام مربوط را می برند مثلا قولنج کبدی قولنج کلیوی قولنج روده یی ( که مربوط به انسداد یا تداخل قسمتی از روده باریک است ) قولنج کیسه صفرا و غیره . در هر حال قولنج با دردی شدید و ناراحت کننده همراه است .
[ گویش مازنی ] /gholenj pesht/ گوژپشت

معنی قولنج در فرهنگ معین

قولنج
(لِ) [ معر. ] (اِ.) گرفتگی ، گرفتگی عضلات .

معنی قولنج در فرهنگ فارسی عمید

قولنج
درد حادی که در حفرۀ شکم در ناحیۀ قولون، آپاندیس، مجاری صفرا، یا کلیه پیدا می شود.

قولنج در دانشنامه اسلامی

قولنج
قولنج، مجموعه ای است مشتمل بر «کتاب قولنج» جناب زکریای رازی، «رساله قولنج» جناب ابن سینا و «زندگی نامه رازی و ابن سینا» برگرفته از کتاب «عیون الانباء فی طبقات الاطباء» جناب ابن ابی اصیبعه .
این مجموعه، توسط دکتر صبحی محمود حمامی، به زبان عربی گردآوری شده و توسط دکتر محمدابراهیم ذاکر، با نثری شیوا به فارسی برگردانده شده است.
ابن ابی اصیبعه ، در باره رساله قولنج ابن سینا گفته است: «ابن سینا نگاشته ای در قولنج دارد که هنگامی که در قلعه فردجان زندانی بوده آن را به رشته تحریر درآورده است که البته این اثر ناتمام است»
آنچه ناتمام بودن این رساله را تأکید می کند سخنی است که ابن ابی اصیبعه در باره فخر الدین بن ساعاتی پزشک می گوید؛ کلام او چنین است: «فخر الدین، نگاشته هایی در زمینه دانش پزشکی دارد که از جمله آنهاست تکمیل کتاب قولنج ابن سینا»
زمان نگارش رساله قولنج، قبل از تألیف کتاب قانون است.

قولنج در دانشنامه ویکی پدیا

قولنج
قولنج اصطلاحی است که در مورد دردهای مبهم در نواحی مختلف بدن به کار می رود.نبو
در گذشته برای درد احشای داخل شکم نظیر کلیه نیز اصطلاحاتی مثل قولنج کلیوی به کار می رفته اند و دل دردهای مبهم نیز قولنج نوزادان نامیده می شود، چنان که در لغت نامه دهخدا نیز اصطلاح قولنج به صورت «دردی که غفلتاً در ناحیهٔ شکم خصوصاً نواحی مجاور به قسمتهای مختلف قولونها حاصل شود» توضیح داده شده است. امروزه اصطلاح قولنج بیشتر برای دردهای مرتبط با عضلات و مفاصل به کار می رود. اصطلاح قولنج شکستن هم به معنی وارد کردن فشار به مفاصل به شکلی است که باعث آزاد شدن صدایی کوتاه و خشک از آن ها شود. این کار معمولاً در مورد مفاصل انگشتان انجام می شود، اگر چه برخی قولنج مفاصل بین مهره های گردن یا پشت یا مفاصل بزرگ تر مثل زانو را نیز می توانند بشکنند.
قولنج شکستن به عملی گفته می شود که طی آن فرد به مفاصل خود فشار وارد می کند تا صدایی شبیه به شکستگی از آن ساطع شود. معمولاً شکستگی و دردی ندارد البته ممکن است در صورت تداوم در مدت زمان کوتاه درد خفیفی را ایجاد نماید. معمول ترین روش قولنج شکستن آن است که فرد انگشتان خود را به سمت کف دست خود کمی بیش از اندازه خم می کند. ممکن است گاهی با بازکردن مفاصل یا تکان دادن دست، پا یا کمر قولنج‎تان بشکند.
ممکن است زمینهٔ آن استرس باشد.
عادت کردن؛ شاید زمینه شروع آن چیز دیگری بوده باشد اما اگر فرد به صورت متداول این عمل را تکرار کند و حتی زمینهٔ آن از بین برود؛ فرد از سر عادت قولنج شکستن را ادامه دهد.
قولنج شکستن باعث ایجاد احساسی متفاوت در مفاصل می شود که برخی از افراد از آن خوششان می آید که می تواند آن ها را به تکرار این کار تحریک کند.
وقتی می گوییم علت قولنج شکستن چیست؟؛ گاهی منظور علت صدایی که ساطع می شود مد نظر است و ممکن است علت این‎که چرا قولنج می شکنیم مد نظر باشد. در نتیجه در دو قسمت موضوع را بررسی می کنیم.
قولنج شکستن هیچ زمینهٔ پزشکی یا ورزشی ندارد. علل عمده به صورت زیر است:
اگرچه علت ایجاد صدا از مفصلی که قولنجش می شکند با قطعیت مشخص نشده، اما فرضیه های زیر برای آن مطرح ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

قولنج در دانشنامه آزاد پارسی

قولَنج (colic)
حملات ناگهانی و معمولاً موّاج درد شکمی. دردهای قولنجی براثر انقباض های عضلانی دردناک در اعضای توخالی، ازجمله روده ها، کیسۀ صفرا (در قولنج صفراوی)، یا میزنای (در قولنج کلیوی)، و سپس اتساع آن ها پدید می آید. قولنج روده ای براثر انسداد کامل یا جزیی روده یا یبوست ایجاد می شود. قولنج شیرخواران معمولاً ناشی از گازهای روده است.

معنی قولنج به انگلیسی

bellyache (اسم)
شکم درد ، دل درد ، قولنج
colic (اسم)
قولنج ، بخار یا گاز معده
gripes (اسم)
قولنج

معنی کلمه قولنج به عربی

قولنج
مقص

قولنج را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• قولنج کتف   • قولنج گردن   • قولنج معده   • قولنج نوزاد   • قولنج کمر   • درمان قولنج گردن   • درمان قولنج روده   • قولنج شکستن   • معنی قولنج   • مفهوم قولنج   • تعریف قولنج   • معرفی قولنج   • قولنج چیست   • قولنج یعنی چی   • قولنج یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی قولنج

کلمه : قولنج
اشتباه تایپی : r,gk[
آوا : qolanj
نقش : اسم
عکس قولنج : در گوگل

آیا معنی قولنج مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )