برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1392 100 1

قنطورس

/qanturos/

معنی قنطورس در لغت نامه دهخدا

قنطورس. [ ق ِ رِ ] (اِخ ) قومی از نوع بشر.

قنطورس. [ ق ِ رِ ] (اِخ ) نام صورتی از صور فلکیه از ناحیه ٔ جنوبی و آن را بر مثال حیوانی توهم کنند مرکب از اسپی و مردی و بر پای راست او ستاره ای روشن از قدر اول موسوم به رجل قنطورس و صورت راسی و هفت کوکب است روشن. (از جهان دانش ).

معنی قنطورس به فارسی

قنطورس
صورت فلکی جنوبی که زیر سنبله [ عذرائ ] قرار دارد و آن بشکل حیوانی است که قسمت مقدمش از سر تا آخر پشتش مثل انسان است و قسمت موخرش از منشا پشت تا دم باسب شبیه است .
قومی از نوع بشر
[Centaurus, Cen, Centaur] [نجوم] صورت فلکی بزرگ و بارز در نیمکرۀ جنوبی آسمان که به شکل جاندار افسانه ای قَنطورِس تصور می شود
نام ستار. در صورت قنطورس .
اصطلاح فلکی نام ستاره ایست بر زانوی دست راست صورت قنطورس .
[Rigil Kentaurus, Alpha Centauri] [نجوم] سومین ستارۀ پرنور آسمان شب و پرنورترین ستارۀ صورت فلکی جنوبی قَنطورِس از قدر 0/3ـ که نزدیک ترین ستارۀ بارز به خورشید است

معنی قنطورس در فرهنگ فارسی عمید

قنطورس
از صورت های فلکی نیمکرۀ جنوبی شامل چندین ستاره که سر و بالاتنۀ او را به صورت انسان و باقی بدنش را به شکل اسب تصور کرده اند.

قنطورس در دانشنامه ویکی پدیا

قنطورس
مختصات: ۱۳h ۰۰m ۰۰s٬ −۵۰° ۰۰′ ۰۰″
قنطورس نام یکی از صورت های فلکی است.
این صورت فلکی نمای نیمه انسان و نیمه اسب دارد.
عکس قنطورس
قنطورس به چند معنا استفاده می شود:
اسطورهٔ یونانی به نام قنطورس
صورت فلکی قنطورس
ستاره ای درخشان به نام قنطورس
قنطورس ای(به انگلیسی: Centaurus A) یا ان جی سی ۵۱۲۸(به انگلیسی: NGC 5128) یک کهکشان در صورت فلکی قنطورس است که میان خواص این کهکشان اختلاف های زیادی وجود دارد حتی در مورد نوع که معلوم نیست یک کهکشان عدسی است یا یک کهکشان غول پیکر بیضوی یا فاصله آن که بین ۱۰ تا ۱۶ میلیون سال نوری تخمین زده می شود. این کهکشان همچنین یکی از نزدیک ترین منابع امواج رادیویی به زمین است و به همین دلیل هسته کهکشانی فعال آن به گستردگی مورد بررسی قرار گرفته است. همچنین پنجمین کهکشان درخشان در آسمان است، که آن را یک هدف ایده آل برای اخترشناسان آماتور می سازد اگرچه این کهکشان فقط در عرض های شمالی پایین و نیم کره جنوبی قابل مشاهده است.ترکیب با نور فرابنفش   یک تصویر از تلسکوپ فضایی هابل که بیانگر غبار آن می باشد. سازنده: HST/NASA/ESA.     یک دیسک داخلی مارپیچی و شاید بسته در نور ۲۴ میکرومتر(مادون قرمز)گرفته شده توسط تلسکوپ فضایی اسپتزر   تلسکوپ فضایی چاندارا از برافشانه فضایی که از سیاه چاله مرکزی بیرون آمده است در محدوده پرتو ایکس تصویربرداری کرده است.
هسته آن تصور می شود یک سیاه چاله ابرپرجرم باشد که تابش هایی در محدود پرتو ایکس و امواج رادیویی دارد. این کهکشان یک برافشانه فضایی بسیار قوی دارد که جداگانه یک دهه مورد مطالعه قرار گرفت و اثبات شده است که سرعت اجرام در آن حدود نصف سرعت نور است و طول این برافشانه یک میلیون سال نوری است.
ترکیب با نور فرابنفش
یک تصویر از ت ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

قنطورس در دانشنامه آزاد پارسی

قِنْطورُس (Centaurus)
قِنْطورُس
(یا: ظلیم، حامل السبع) صورت فلکی بزرگ و درخشان نیمکرۀ جنوبی آسمان، و نشان دهندۀ اسبی با بالاتنۀ انسان. درخشان ترین ستارۀ آن، رِجل قِنطورُس (حَضار)، ستاره ای سه تایی است و نزدیک ترین ستاره به خورشید، یعنی پروکسیما قِنطورُس، را در خود جا داده است که با۴.۲ سال نوری فاصله از خورشید، به اندازۀ۰.۱ سال نوری نزدیک تر از ندیم هایش، آلفا قِنطورُسِ A و B، قرار دارد. اُمگا قِنطورُس، که با چشم غیرمسلح فقط به صورت تکه ای مه آلود به نظر می رسد، بزرگ ترین و درخشان ترین خوشۀ کروی ستاره های آسمان است و ۱۶هزار سال نوری از خورشید فاصله دارد. ستاره های آلفا و بتا قِنطورُس هر دو از قدر اول اند و، مثل آلفا و بتا دب اکبر، «نشانه روها» خوانده می شوند، زیرا امتداد خطِ پیونددهندۀ این دو ستاره به صورت فلکی چلیپا می رسد. قِنطورُس A، کهکشانی۱۰ با ۱۵میلیون سال نوری فاصله از خورشید، منبع قوی امواج رادیویی و پرتوهای ایکس است.

معنی قنطورس به انگلیسی

centaur (اسم)
قنطورس

معنی کلمه قنطورس به عربی

قنطورس
قنطور

قنطورس را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• ستاره قنطورس   • صورت فلکی قنطورس   • قنطورس چیست   • افسانه قنطورس   • تلفظ قنطورس   • قنطورس دهخدا   • پروکسیما قنطورس   • عکس ستاره قنطورس   • معنی قنطورس   • مفهوم قنطورس   • تعریف قنطورس   • معرفی قنطورس   • قنطورس یعنی چی   • قنطورس یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی قنطورس
کلمه : قنطورس
اشتباه تایپی : rkx,vs
آوا : qanturos
نقش : اسم
عکس قنطورس : در گوگل

آیا معنی قنطورس مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )