برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1615 100 1
شبکه مترجمین ایران

قلعه زیبد

قلعه زیبد در دانشنامه ویکی پدیا

قلعه زیبد
قلعه زیبدیکی از چهار اثر تاریخی دهستان زیبَد است. قلعه زیبَد در سال 1380به ثبت ملی رسیده است که مربوط به تاریخ ایران پیش از اسلام است و در شهرستان گناباد، بخش کاخک، در منطقه مسکونی زیبد واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۱ دی ۱۳۸۰ با شمارهٔ ثبت ۴۵۷۷ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. علاوه بر قلعه سفید زیبد قلعه شاه نشین زیبَد نیز تحت نام محوطه قلعه شهاب در سال 1381 ثبت ملی شده است.
آخرین پناهگاه یزدگرد سوم
در روستاهای دهستان زیبد گناباد چند قلعه وجود دارد که قدیمی ترین آن ها سه قلعه زیبد - شهاب گبر یا شاه نشین و پیران می باشد بنا بر چند روایت آخرین پناهگاه یزدگرد سوم بوده است.
سه اثر تاریخی زیبد به علاوه درصوفه را برای اولین بار دکتر زمانی باستان شناس و استاد دانشگاه تهران در سال ۱۳۴۹ موردکاوش قرار داده و نتیجه گیری کرده است که هر سه قلعه و همچنین آسیاب آبی زیبد مربوط به دوره ساسانی است. این باستان شناس کمی بعد در اثر تصادف کشته شد و تحقیقات او ناتمام ماند. این سه اثر تاریخی به دلیل بی توجهی مسئولان مربوطه بارها مورد سرقت و حفاری های غیرقانونی قرار گرفته و به کلی تخریب شده است. به طوری که از قبرستان گبرها و تشله رستم و آسیاب آبی امروزه هیچ اثری باقی نمانده است.
قله شاه نشین یا محوطه قلعه شهاب یک اثر تاریخی قدیمی است اما آثاری از دوره سلجوقیان و اسماعیلیان نیز از آن بدست آمده است درشهرستان گناباد، بخش کاخک، روستای شهاب واقع شده و این اثر در تاریخ ۷ مهر ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۶۴۳۱ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

قلعه زیبد را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی قلعه زیبد   • مفهوم قلعه زیبد   • تعریف قلعه زیبد   • معرفی قلعه زیبد   • قلعه زیبد چیست   • قلعه زیبد یعنی چی   • قلعه زیبد یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی قلعه زیبد

کلمه : قلعه زیبد
اشتباه تایپی : rgui cdfn
عکس قلعه زیبد : در گوگل

آیا معنی قلعه زیبد مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )