برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1408 100 1

قرون وسطای متأخر

قرون وسطای متأخر در دانشنامه ویکی پدیا

قرون وسطای متأخر
سده های میانی پایانی یا اواخر قرون وسطی، (به انگلیسی: Late Middle Ages)، دوره ای از تاریخ اروپا است که به طور کلی سده های ۱۴ و ۱۵؛ (۱۳۰۱ تا ۱۵۰۰)، را شامل می شود. در این بخش بندیِ سه گانهٔ قرون وسطی؛ (سده های میانی آغازین، سده های میانی میانه، و سده های میانی پایانی یا اواخر قرون وسطی)، به منظور ارائهٔ گروه بندی کرانه دارتری از پیشامدها، شخصیت ها، و موقعیت ها به گونهٔ نمایان تری از دسته بندی سنتی و کلی «قرون وسطی» به وجود آمده اند. در این بخش بندی، گستره های زمانی لزوماً یکسان نیستند و یک بخش گسترهٔ زمانی بیش تری از بخشی دیگر دارد.
Timeline of the Middle Ages
سده های میانی پایانی به دنبال سده های میانی میانه و پیش از شروع بخش آغازین دوران نوین و آغاز رنسانس در بسیاری از قسمت های اروپا، در تاریخ اروپا، قرار دارد.
در اروپا با رسیدن به نزدیکی های سال ۱۳۰۰، رفاه و رشدی که در طول چندین سده ادامه داشت به یک باره متوقف شد. یک سری از فجایع گوناگون قحطی و طاعون، از جمله قحطی بزرگ ۱۳۱۵-۱۳۱۷ و مرگ سیاه، جمعیت اروپا را به حدود نیمی از آنچه که در قبل از این مصیبت ها بود کاهش داد. همراه با کاهش جمعیت، ناآرامی های اجتماعی و جنگ بومی بالا گرفت. فرانسه و انگلستان هر دو با قیام جدی دهقانان، و شورش خرده کشاورزان (۱۳۸۱) روبرو بودند و همچنین بیش از یک سده متناوباً جنگ صد ساله را تجربه کردند. علاوه بر این دشواری ها و بسیاری از مشکلات دیگر در این دوره، همبستگی کلیسای کاتولیک نیز به خاطر دو دستگی غرب در هم شکسته شد. در مجموع، این حوادث در تاریخ اروپا بحران اواخر قرون وسطی نام گرفته است. با وجود این بحران ها، سدهٔ ۱۴ زمان پیشرفت های بزرگی در هنر و علوم بود. به دنبالِ بازگشتِ علاقه به بررسی متون یونان باستان و روم باستان که زمینه های آن در سده های میانی میانه بالا گرفته بود، رنسانس ایتالیا آغاز شد. درک متون لاتین قبل از رنسانس سده دوازدهم از طریق تماس با مردم عرب در زمان جنگ های صلیبی آغاز شده بود، اما در دسترس بودن متون مهم یونانی با سقوط قسطنطنیه توسط ترکان عثمانی، شتاب بیشتری گرفت زیرا بسیاری از دانشمندان بیزانس ناچار به پناهندگی به غرب، و به ویژه به ایتالیا شدند.
همراه با هجوم ایده های کلاسیک، گسترش صنعت چاپ انتشار کل ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با قرون وسطای متأخر

قرون وسطای متأخر را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی قرون وسطای متأخر   • مفهوم قرون وسطای متأخر   • تعریف قرون وسطای متأخر   • معرفی قرون وسطای متأخر   • قرون وسطای متأخر چیست   • قرون وسطای متأخر یعنی چی   • قرون وسطای متأخر یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی قرون وسطای متأخر
کلمه : قرون وسطای متأخر
اشتباه تایپی : rv,k ,sxhd ljأov
عکس قرون وسطای متأخر : در گوگل

آیا معنی قرون وسطای متأخر مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )