برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1623 100 1
شبکه مترجمین ایران

قرائت

/qarA'at/

مترادف قرائت: تلاوت، خواندن

برابر پارسی: خواندن

معنی قرائت در لغت نامه دهخدا

قرائت. [ ق ِ ءَ ] (ع مص ) قرائة. رجوع به قرائة شود. خواندن. || خواندن قرآن. (منتهی الارب ) (ناظم الاطباء).

قرائة. [ ق ِ ءَ ] (ع مص ) خواندن. (منتهی الارب ) (اقرب الموارد). || خواندن قرآن. (منتهی الارب ). تهانوی گوید: قرائت علمی است که در آن از صورتهای نظم کلام خدای تعالی از جهت وجوه اختلافات متواتره بحث میکند و مبادی آن مقدمات تواتری است. قرائت نیز از علوم عربیت کمک میگیرد و غرض از این علم تحصیل ملکه ٔ ضبط اختلافات متواتره و فایده ٔ این علم حفظ کلام خدا است تا تحریف و تغییر در آن راه نیابد و چه بسا در علم قرائت ازصورتهای نظم کلام خدای از جهت اختلافات غیر متواتره که به حد شهرت رسیده است نیز بحث میکند و مبادی آن مقدماتی است که مشهور است و یا از آحادی که به آنان وثوق هست روایت شده ، صاحب مفتاح السعاده چنین گفته است.جعبری در شرح شاطبیه گوید که قراء اصطلاحاً قرائت رابه نام امام و روایت از وی و طریق اخذ از راوی مینامند مثلاً میگویند قرائت نافع، روایت قالون ، طریق ابونشیط، تا منشاء اختلاف دانسته شود و چنانکه برای هر امامی رواتی است برای هر راوی نیز طریقی است. ابن جزری در «نشر» گوید: نخستین امام معتبری که قرائت ها را در کتاب گرد آورد ابوعبید قاسم بن سلام بود و تصور میکنم قرائت ها را در بیست و پنج قرائت (با قراء سبعه ) ضبط کرده است. وی به سال 224 هَ. ق. وفات یافت. (از کشف الظنون ). قرائت علمی است که از چگونگی نطق به الفاظ قرآن بحث میکند و موضوع این علم قرآن است از حیث اینکه چگونه قرائت شود. (از کشاف اصطلاحات الفنون ).

معنی قرائت به فارسی

قرائت
۱ - ( مصدر ) خواندن ( کتاب روزنامه قر آن ) ۲ - ( اسم ) علمی است که در آن از صورتهای نظم کلام خدای تعالی از جهت وجوه اختلافات متواتر بحث می کند و مبادی آن مقدمات تواتری است . این علم از علوم عربیت کمک می گیرد و غرض از آن تحصیل ملکه ضبط اختلافات متواتر است و فایده آن حفظ کلام خداست تا تحریف و تغییر در آن راه نیابد .
خواندن
هفت شیوه در خواندن قر آن کریم است که هفت قرائ میخواندند .

معنی قرائت در فرهنگ معین

قرائت
(قَ ئَ) [ ع . قرائة ] (مص م .) خواندن کتاب و غیره .

معنی قرائت در فرهنگ فارسی عمید

قرائت
۱. خواندن چیزی با صدای بلند: قرائت متن بیانیه به پایان رسید.
۲. تٲویل، تفسیر از دین.
۳. علم به درست خواندن قرآن کریم.
اتاقی در کتابخانه های عمومی که مردم در آنجا کتاب یا روزنامه می خوانند.

قرائت در دانشنامه ویکی پدیا

قرائت
قرائت دانش شیوه خواندن قرآن است. قرائت به صورت تحت الفظی به معنی خواندن است، از نظر واژه شناسی به معنی شیوهٔ خوانش است. «قراءات»، جمع «قرائت» است و حاکی از گوناگونی انواع قرائت است. مقصود از «قرائت صحیح قرآن» بیان الفاظ آن به همان شیوه ای است که که محمد، پیامبر اسلام، خود تلفظ می کرد یا در حضور ایشان خوانده می شد و آن را تأیید می کرد.
قاریان هفتگانه
کتابت قرآن
قرائت قرآن به روایت حفص از عاصم کوفی مشهورترین قرائت در میان عموم مسلمانان است.
«قرائت» یعنی وجهی از وجوه احتمالی نص قرآن.
بدرالدین زرکشی می گوید «قراءات عبارت از اختلاف مربوط به «الفاظ» و «عبارات» وحی است، که این اختلاف در ارتباط با حروف و کلمات قران و کیفیت آن ها ـ از قبیل تخفیف و تشدید و امثال آن ـ از سوی قراء نقل شده است.» دمیاطی، می گوید: «قراءات عبارت است از: علمی که از رهگذر آن، اتفاق نظر یا اختلاف ناقلان کتاب خدا ـ دربارهٔ حذف و اثبات، متحرک خواندن و سکون، فصل و وصل حروف و کلمات و امثال آن ها از قبیل: کیفیت تلفظ و ابدال و غیره ـ از طریق سماع و شنیدن قابل شناسایی باشد.»
عکس قرائت
قرائت های دینی نام کتابی است از سید عطاءالله مهاجرانی که در سال ۱۳۸۰ توسط انتشارات اطلاعات، مشتمل بر ۲۱۸ صفحه منتشر شده است.
سایت شخصی سید عطاءالله مهاجرانی و جمیله کدیور
نویسندهٔ کتاب قرائت های دینی، در این کتاب، از منظری دورن دینی سعی کرده به نقد نظراتی بپردازد که از سوی عالمان با نام و نشان از تریبون های رسمی کشور تحت عناوینی بدین مضمون عنوان می شود: طرح قرائت های مختلف از دین وسوسهٔ شیطانی ست، طرح قرائت های مختلف از دین سیاست آمریکایی است، یا طرح قرائت های مختلف دینی در جهت یا به منظور آسیب رساندن به ارکان نظام و انقلاب مطرح می شود.
به اعتقاد نویسنده کسانی که تاکنون به رد امکان وجود قرائت های مختلف دینی پرداخته اند، کمتر در قلمرو مبانی و مفاهیم بحث ورود داشته اند. مثل ارباب کلیسا در قرون وسطی به نیت خوانی پرداخته، و از زبان طرد و لعن و تکفیر سود جسته اند ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

قرائت در جدول کلمات

قرائت موزون چند قاری
تواشیح
قرائت کنندگان قرآن
قرا
قرائت کننده قرآن
قاری

معنی قرائت به انگلیسی

reading (اسم)
مطالعه ، قرائت
readership (اسم)
قرائت

قرائت را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

نازنین زهرا
از رو خواندن،
برداشت ( در لفظ استعاره )
رضاآپادانا
خواندن
شهریار آریابد
در پارسی " خوانش "
آرش
خواندن ،خوانش،روخوانی
اشکان
واژه ای عبری است و حتا گروهی در یهود بنام قراییم هستند
بیش از نود درصد زبان عربی برگرفته از عبری و سریانی و حبشی و ایرانی است
ناشناس
از رو خواندن

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• قرائت قرآن عبدالباسط   • تلاوت قرآن پرهیزگار   • دانلود قرائت قرآن mp3   • تلاوت قران با صدای منشاوی   • دانلود تلاوت قرآن با صوت زیبا   • تلاوت قرآن آنلاین   • قرائت قران   • دانلود تلاوت قران   • معنی قرائت   • مفهوم قرائت   • تعریف قرائت   • معرفی قرائت   • قرائت چیست   • قرائت یعنی چی   • قرائت یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی قرائت

کلمه : قرائت
اشتباه تایپی : rvhmj
آوا : qarA'at
نقش : اسم
عکس قرائت : در گوگل

آیا معنی قرائت مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )