برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1634 100 1
شبکه مترجمین ایران

قدمگاه

/qadamgAh/

معنی قدمگاه در لغت نامه دهخدا

قدمگاه. [ ق َ دَ ] (اِ مرکب ) جای نهادن قدم. جای قدم. || طهارت خانه و بیت الخلاء. (آنندراج ). || جائی که پای پیامبری یا امامی و یا ولیی به آنجا رسیده باشد. جاهائی که اثر پائی در سنگ و جز آن پدیدار است و گمان برند که جای پای پیامبری یا امامی است.

قدمگاه. [ ق َدَ ] (اِخ ) نام یکی از بخش های تابعه ٔ شهرستان نیشابور. محدود است از طرف شمال به کوه بینالود، از خاور به دهستان پیوه ژن ، از جنوب به شهرستان کاشمر، از باختر به بخش حومه. موقعیت بخش کوهستانی و هوا معتدل است. آب آن از قنوات و رودخانه های محلی است. محصولات عمده غلات ، پنبه ، بنشن و انواع میوه جات و شغل اهالی زراعت ، گله داری و باغداری است. راه شوسه ٔ تهران به مشهداز این بخش عبور مینماید. بخش قدمگاه از سه دهستان به نام اردوغش ، زبرخان و اسحاق آباد که دارای 57 آبادی بزرگ و کوچک است تشکیل یافته. مجموع نفوس آن در حدود 20337 تن است. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 9).

قدمگاه. [ ق َ دَ ] (اِخ ) قصبه ٔمرکز بخش قدمگاه شهرستان نیشابور. واقع در 24هزارگزی خاور نیشابور و سر راه شوسه ٔ عمومی تهران به مشهد است. موقع جغرافیایی آن دامنه و معتدل و سکنه ٔ آن 1335 تن است. آب آن از قنات و محصولات آن غلات ، انواع میوه جات و شغل اهالی زراعت و کسب و قالیچه بافی است. راه اتومبیل رو دارد. از ادارات دولتی ، بخشداری ، پاسگاه ، ژاندارمری ، صندوق پست ، تلفن ، دبستان ، دفتر ازدواج و طلاق و اداره ٔ آمار دارد. ساکنین قصبه عموماً سادات هستند و از آثار باستانی بقعه ٔ قدمگاه امام هشتم و یک قلعه در بالای تپه دارد. دارای 3 کافه و 10 باب دکاکین مختلفه است. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 9).

قدمگاه. [ ق َ دَ ] (اِخ ) (کوه...) در دهکده ٔ چشمه از دهات سوادکوه نزدیک نهری است به نام کوریا که به عقیده ٔ رابینو همان کرود است. (مازندران و استراباد رابینو ص 156).

معنی قدمگاه به فارسی

قدمگاه
۱ - بخشی است تابع شهرستان نیشابور محدود از شمال بکوه بینالود از مشرق بدهستان بیوه ژن از جنوب بشهرستان کاشمر و از مغرب به بخش حومه کوهستانی و معتدل از قنوات و رودهای محلی مشروب میگردد محصول غلات پنبه بنشن انواع میوه شغل اهالی زراعت گله داری و باغداری . این بخش از ۳ دهستان و ۵۷ آبادی بزرگ و کوچک تشکیل شده و جمعا حدود ۲٠ ۳۳۸ تن سکنه دارددر ۲۴ کیلومتری مشرق نیشابور سر راه شوسه عمومی تهران-مشهد دامنه و معتدل ۱۳۳۵ تن سکنه .
( اسم ) ۱ - جای قدم نهادن جای گام ۲ - طهارت خانه مبال بیت الخلائ ۳ - جایی که پای پیامبری یا امامی و یا ولیی بدانجا رسیده باشد محلی که اثر پایی در سنگ و جز آن پدیدار است و گمان برند که جای پای پیامبری و یا امامی است . یا قدمگاه آدم . سراندیب ( زیرا که گویند حضرت آدم نخستین بار در روی زمین بدانجا قدم نهاد ) .
در دهکده چشمه از دهات سوادکوه نزدیک نهری است بنام کوریا که بعقیده رابینو همان کرود است .
در سراندیب که اول قدم حضرت آدم علیه السلام بر روی زمین در آنجا رسیده کوهی است در جزیره و ببرکت آن قدم کان یاقوت در آنجا پیدا شده .
بنای کوچکی است بین شهر استراباد و قلعه خندان .
دهی از دهستان نهبندان بخش شوسف شهرستان بیرجند - ۲۱ هزار گزی جنوب باختری شوسف ۱۹ هزار گزی باختر شوسه عمومی مشهد بزاهدان است دامنه و معتدل است سکنه آن ۳۴۳ تن و آب آن از چشمه تامین میشود .

قدمگاه در دانشنامه اسلامی

قدمگاه
قدمگاه، عنوان عمومی برخی مکانهای زیارتی در جهان اسلام ، که در آن ها جای پای انبیا و اولیا و مقدّسان بر سنگ ، مورد احترام و تکریم قرار می گیرد.
قدمگاهها از پرشمارترین زیارتگاههای عوام مسلمانان در سراسر جهان اسلام هستند که در برخی مناطق، اثر، نظرگاه و گذرگاه نیز خوانده می شوند در ایران ، بنا بر آماری، در ۱۳۷۵ش از ۷۸۹۰۷ مکان مذهبی، ۱۱۸۵ اثر، قدمگاه و نظرگاه بوده است.
منظور از قدمگاه
در بیش تر قدمگاهها، نقش دو کف پای انسان و گاهی یک پا ، در اندازۀ طبیعی و گاه بزرگ تر، بر روی قطعه سنگی دیده می شود و معمولاً از این سنگ در بنایی یادمانی نگهداری و آن را زیارت می کنند. در برخی مناطق (همچون هند ) نیز بعضی از باورمندان، این گونه سنگها را، برای تبرک ، در خانه های خود نگه می دارند.
پیشینه قدمگاه در جهان اسلام
تکریم و زیارت جای پای مقدّسان دینی نزد پیروان دیگر ادیان نیز رایج بوده و ظاهراً این باورها از فرهنگهای دینی ملل دیگر به اسلام راه یافته است. هندوان جای پای شیوا و بوداییان جای پای بودا را زیارت می کرده اند. بسیاری از قدمگاههای جهان اسلام نیز به پیامبران بنی اسرائیل منسوب، و نزد پیروان هر سه دین یهود و مسیحیت و اسلام محترم بوده است. جای پاهایی به حضرت آدم منسوب بوده است، از جمله در سرندیپ یا سیلان و مکه . مقام ابراهیم در مکه نیز به عنوان قدمگاه زیارت می شده است. این جای پا را در صندوقی که در قبه ای نهاده شده بود نگه می داشتند. قدمگاههای دیگری به متوشالم ، اسحاق ، یعقوب ، ایوب ، ادریس ، موسی و عیسی علیهم السلام، در ایران و سوریه و فلسطین ، منسوب بوده است. قدمگاههایی نیز به خضر نبی منسوب است.
پیشینه قدمگاه در ایران
...
قدمگاه
قدمگاه عنوان برخی مکان های زیارتی در جهان اسلام است که در آن، جای پای منسوب به یکی از معصومان یا دیگر بزرگان دینی یا جایی که گمان رود قدیسی در آنجا قدم گذاشته است، زیارت می شود.
احترام به جای پای قدیسان در ادیان دیگر نیز مورد توجه بوده است. در جهان اسلام قدمگاه هایی منسوب به پیامبران بنی اسرائیل، پیامبر اکرم و امامان شیعه وجود دارد. قدمگاه های منسوب به پیامبر اکرم بیشتر در عربستان و هند و ...

قدمگاه در دانشنامه ویکی پدیا

قدمگاه
قدمگاه ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
قدمگاه (نیشابور)
قدمگاه یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان قبله داغی بخش حومه واقع شده است. این روستا از مرکز شهر آذرشهر 8 کیلومتر فاصله دارد،وجود غارومسجد قدیمی که قدمت آن را به پیش از اسلام نسبت میدهند این روستا را بعنوان یکی از مناطق توریستی شهرستان قرارداده است.
قدمگاه (بوانات)، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان بوانات در استان فارس ایران است.
این روستا در دهستان مزایجان قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۸۶ نفر (۲۵خانوار) بوده است.
قدمگاه (خاتم)، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان خاتم در استان یزد ایران است.
این روستا در دهستان فتح آباد قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن زیر سه خانوار بوده است.
مختصات: ۳۳°۵۸′۰۳″ شمالی ۴۹°۲۸′۰۹″ شرقی / ۳۳٫۹۶۷۵۰°شمالی ۴۹٫۴۶۹۱۷°شرقی / 33.96750; 49.46917
قدمگاه (شازند)، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان شازند در استان مرکزی ایران است.
قدمگاه در بیست و چهار کیلومتری جنوب غربی شهر اراک قرار دارد فاصله این قدمگاه تا شهر شازند شش کیلومتر و تا شهر مقدس آستانه پانزده کیلومتر است قدمگاه در سه راهی شازند اراک و خمین و ازنا قرار گرفته و به همین دلیل تردد خودرو از این شهر بسیار زیاد است از طرف دیگر راه ارتباطی روستاهای باغ بر آفتاب، رأشان، هفته، بازنه و… با شهر شازند از این مکان می گذرد.
این روستا در دهستان قره کهریز قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمع ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

قدمگاه در دانشنامه آزاد پارسی

قَدَمگاه
بنای بنای بنای بنای شهری در استان خراسان رضوی، شهرستان نیشابور، و مرکز اداری بخش زِبَرخان، با ارتفاع ۱۳۰۰ متر. در منطقه ای کوه پایه ای در ۵۰کیلومتری جنوب غربی مشهد و ۲۶کیلومتری شرق جنوبی نیشابور، سر راه نیشابور به مشهد، و در ۵ کیلومتری شمال راه آهن تهران مشهد قرار دارد. اقلیم آن معتدل و خشک است.

قدمگاه را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• داستان قدمگاه امام رضا   • تاریخ قدمگاه نیشابور   • فیلم قدمگاه   • جای پای امام رضا در قدمگاه   • فاصله قدمگاه تا مشهد   • قدمگاه خامنه ای   • قدمگاه حضرت علی   • قدمگاه شیراز   • معنی قدمگاه   • مفهوم قدمگاه   • تعریف قدمگاه   • معرفی قدمگاه   • قدمگاه چیست   • قدمگاه یعنی چی   • قدمگاه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی قدمگاه

کلمه : قدمگاه
اشتباه تایپی : rnl'hi
آوا : qadamgAh
نقش : اسم
عکس قدمگاه : در گوگل

آیا معنی قدمگاه مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )