برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1529 100 1
شبکه مترجمین ایران

قدرت خرید

قدرت خرید در دانشنامه ویکی پدیا

قدرت خرید
قدرت خرید مقدار نسبت کالا \ خدمات است که می تواند با یک واحد ارزی خریداری می شود. به عنوان مثال، اگر شما در دهه ۱۳۳۰ خورشیدی یک ریال به یک فروشگاه داده بودید، نسبت به امروز قادر به خرید مقدار کالا بیشتری بودید. این نشان می دهد که شما در دهه ۱۳۳۰ خورشیدی دارای قدرت خرید ' بیشتری بودید. ارز می تواند پول کالا (مانند طلا یا نقره ای یا پول فیات) یا ارز شناور در بازار آزاد (مانند دلار آمریکا) باشد. همانطور که آدام اسمیت اشاره کرد، داشتن پول به یک فرد توان "دستور دادن" به خدمات (کار) دیگران را می دهد. در نتیجه قدرت خرید بیشتر، توانایی فرد بر افراد دیگر است تا توانایی آنها برای تبادل (تجارت) ارز یا پول با کالا و خدمات آنها.
اگر درآمد پولی مداوم یک فرد ثابت باقی بماند اما سطح قیمت افزایش می یابد، قدرت خریدِ درآمدها افت می کند. تورم همیشه به معنی سقوط قدرت خریدِ درآمد نیست. زیرا تورم می تواند سریع تر از سطح قیمت افزایش یابد. درآمد واقعی بالاتر به معنی قدرت خرید بالاتر است، زیرا درآمد واقعی به درآمدی گقته می شود که با توجه به تورم تنظیم شده است.
مقدار شاخص ارز در یک سال، مقداری است که بر پایه ۱۰۰ نرمال شده است. مقدار قدرت خرید یک واحد پول (مثلاً ریال) در یک سال معین، بر جسب ریال در سال پایه بیان می شود:
100 \ P (که در آن P است که شاخص ارز در سال مورد نظر است). بنابراین تعریف، با افزایش سطح قیمت ها، قدرت خرید ریال کاهش می یابد. امروزه قدرت خرید برای مقدار پولی C در T سال آینده را می توان با استفاده از فرمول با توجه به ارزش فعلی پولی حساب کرد:
برابری قدرت خرید (به انگلیسی: Purchasing power parity) نوعی شاخص اقتصادی است که به عنوان تکنیکی برای تعیین ارزش پول های مختلف بکار می رود. فهرست کشورها بر پایه تولید ناخالص داخلی (برابری قدرت خرید)
حوزه و پوشش:
قبل از جنگ جهانی اول، به علت تجارت آزاد و نرخ مبادله ثابت شده تحت نظام پولی طلا، سطح قیمت در بین کشورهای اصلی (از نظر اقتصادی) برابر بود. دوران جنگ جهانی اول، این نظام پولی حذف و تجارت بین المللی متوقف شد و هر کشوری پول ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

قدرت خرید را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی قدرت خرید   • مفهوم قدرت خرید   • تعریف قدرت خرید   • معرفی قدرت خرید   • قدرت خرید چیست   • قدرت خرید یعنی چی   • قدرت خرید یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی قدرت خرید

کلمه : قدرت خرید
اشتباه تایپی : rnvj ovdn
عکس قدرت خرید : در گوگل

آیا معنی قدرت خرید مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )