برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1638 100 1
شبکه مترجمین ایران

فیلم نامه

معنی فیلم نامه به فارسی

فیلم نامه
[screenplay, scenario] [سینما و تلویزیون] متنی که در آن شرح رویدادها و گفت وگوها و صحنه های فیلم می آید
[screenwriter] [سینما و تلویزیون] نویسندۀ فیلم نامه
[synopsis] [سینما و تلویزیون] شرح بسیار کوتاهی از پی رنگ فیلم نامه
[treatment] [سینما و تلویزیون] شرح صحنه ها و شخصیت های مهم فیلم که بلندتر از خلاصۀ فیلم نامه است و فیلم نامه براساس آن نوشته می شود
[script breakdown] [سینما و تلویزیون] تقطیع فیلم نامه به نماها و جزئیات لازم، مانند اشخاص و وسایل صحنه و تجهیزات فیلم برداری

فیلم نامه در دانشنامه اسلامی

فیلم نامه
فیلم نامه، نوشته ای است که براساس آن فیلم ساخته می شود یا به عبارتی طرحی ابتدایی و مکتوب است که بر پایه ی آن فیلم ساخته و به نمایش در می آید.
فیلم نامه، نوشته ای است که براساس آن فیلم ساخته می شود و یا به عبارتی طرحی ابتدایی و مکتوب است که بر پایه ی آن فیلم ساخته و به نمایش در می آید. از فیلم نامه تعاریف متفاوتی ارائه شده است برخی آن را "نقشه ی راهنمای عوامل سازنده ی یک فیلم، یا نوشته ای که در آن موقعیت افراد، گفت وگوها، زمان، مکان و.... مشخص شده باشد می دانند."
تعریف جامع
هر کدام از این تعاریف بخشی از فیلم نامه را در نظر دارند؛ اما تعریف جامع از آن این است: "نوشته ای که در آن داستانی با استفاده از توصیفاتی کاملا مادی بیان شود و گفت وگو در آن به طور کامل نقل گردد و هدف از نوشتن آن ساخت فیلم باشد."
ویژگی های فیلم نامه
"فیلم نامه دو ویژگی مهم دارد:
← اول
...

فیلم نامه در دانشنامه ویکی پدیا

فیلم نامه
فیلمنامه (به انگلیسی: Screenplay یا Script) یا سناریو (به فرانسوی: Scénario) داستانی است که همراه با توضیح صحنه ها برای ساخت فیلم نوشته می شود. به نویسندهٔ فیلمنامه، فیلمنامه نویس می گویند. عناصر فیلمنامه از داستان و شخصیت ها، صحنه ها، سکانس ها، پرده ها، موسیقی، مکان ها و ... تشکیل شده اند.
شروع: ایجاد مخمصه. شخصیت اصلی شما چه می خواهد؟ چه چیز لازم دارد؟ باید چه بکند که به آنچه می خواهد برسد؟
سید فیلدیکی از نظریه پردازان آمریکایی سینما در حوزهٔ فیلمنامه نویسی عقیده داشت که اگر بخواهیم فیلمنامه را به سه قسمت تقسیم کنیم و از آنها با عنوان، شروع، میان و پایان نام ببریم اینگونه می توان توضیحش داد:
میان: تعارض، عمل و عکس العمل. شخصیت اصلی برای به دست آوردن آنچه که می خواهد تقلا می کند و معمولاً در انتهای قسمت میانه شکست می خورد. اما در اثنای این شکست شروع به درک نیازهای حقیقی اش می کند.
پایان: تقلای نهایی، رفع مشکل و پیامد. پایان احساسی که در آن شخصیت اصلی پی می برد واقعاً به چه چیزی نیاز داشته است، چه به آنچه که می خواسته برسد یا نرسد.
فیلم نامه بلند متنی است برای فیلمی که شروع، میان و پایان مشخصی دارد. این متن معمولاً حدود دو ساعت فیلم را شامل می شود. سید فیلد مدرس فیلمنامه نویسی معتقد است فیلمنامه سینمایی باید صد و بیست صفحه باشد؛ و بر همین اساس فرمولی را برای ساختار این نوع از فیلمنامه ارائه داده است. اما کم نیستند فیلم هایی که زمانی حدود نود دقیقه (معادل نود صفحه) دارند. یا فیلم هایی سینمایی با زمانی بیشتر، مثلاً دویست و ده دقیقه. اما به هر حال فیلمنامه سینمایی از نظر زمانی بیشتر از هفتاد دقیقه است. در حالی که از لحاظ ساختاری نیز بر خلاف فیلمنامه کوتاه از موضوعی فرعی که رابطه ای تنگاتنگ با موضوع اصلی دارد، بهره می جوید. این موضوع یا داستان فرعی کمک می کند که موضوع اصلی بهتر معنا یابد و گیراتر و پررنگتر جلوه نماید. فیلمنامه بلند نیز می تواند گفتگو (دیالوگ) داشته باشد، یا فاقد آن باشد.
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

فیلم نامه در دانشنامه آزاد پارسی

فیلم نامه (scenario)
داستان یا متن آماده شده برای تهیۀ فیلم. مشتمل بر تمام جزئیات نماهایی که باید فیلم برداری شوند، اعم از توصیف شخصیت، جزئیات صحنه و مکان، گفت وگو و دستورهای صحنه . در واقع، فیلم نامه به مفهوم آوردن طرح داستان فیلم به شکل صحنه به صحنه، نمابه نما، و فصل به فصل به منظور ترسیم چگونگی رویداد و نقش شخصیت در آن است.

فیلم نامه در جدول کلمات

فیلم نامه را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

رضا
فیلم نامه (به انگلیسی: Screenplay) یا سناریو (به فرانسوی: Scénario) داستانی است که همراه با توضیح صحنه ها برای ساخت فیلم نوشته می شود. به نویسندهٔ فیلم نامه، فیلم نامه نویس می گویند. عناصر فیلم نامه از داستان و شخصیت ها ، صحنه ها ، سکانس ها ، پرده ها ، موسیقی ، مکان ها و ... تشکیل شده است.

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• فیلم نامه کوتاه   • فیلمنامه نویسی آموزش   • دانلود فیلمنامه   • فیلم نامه نویس در جدول   • نمونه فیلمنامه   • آموزش فیلمنامه نویسی pdf   • متن فیلمنامه   • معنی فیلم نامه نویس   • مفهوم فیلم نامه   • تعریف فیلم نامه   • معرفی فیلم نامه   • فیلم نامه چیست   • فیلم نامه یعنی چی   • فیلم نامه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی فیلم نامه

کلمه : فیلم نامه
اشتباه تایپی : tdgl khli
عکس فیلم نامه : در گوگل

آیا معنی فیلم نامه مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )