برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1341 100 1

فیزیک هسته ای

فیزیک هسته ای در دانشنامه ویکی پدیا

فیزیک هسته ای
فیزیک هسته ای (به انگلیسی: Nuclear physics) بخشی از علم فیزیک است که به بررسی خواص و ویژگی های هسته ها (هستهٔ اتم ها) می پردازد. از جمله این خواص می توان به خواص استاتیکی هسته ها مانند گشتاورهای مغناطیسی و الکتریکی، انرژی های بستگی و همچنین خواص دینامیکی هسته ها مانند مدهای واپاشی و خواص رادیو اکتیویتهٔ هسته ها اشاره نمود.
واپاشی های کلاسیک
این شاخه از علم، پایه بسیاری از علوم جدید از جمله فیزیک ذرات بنیادی و مهندسی هسته ای می باشد. به طور کلی این شاخه از دانش دارای ۳۰۰ زمینه علمی- تحقیقاتی و حدود ۱۵۰ زمینه تولید فناوری های کاربردی می باشد.
بایستی بین و تفاوت قائل شد. فیزیک اتمی به بررسی ساختار اتم می پردازد و بیشتر اوقات می کوشد تا به آرایش الکترون ها پی ببرد و راهبردهای استفاده از الکترون به هر منظور را کشف و استفاده کند؛ ولیکن فیزیک هسته ای بر روی هسته اتم متمرکز است و سعی بر این دارد که از هسته که حاوی نوکلئون ها (پروتون ها و نوترون ها) و کوارک ها (ذرات کوچکتر درون پروتون ها و نوترون ها) است انرژی بدست آورد. البته کارهای دیگری نیز مانند تعیین نیمه عمر و… هستند که مخصوص فیزیکدانان هسته ای است. با این همه، اکثریت فیزیک اتمی و هسته ای را یکی می شمارند.
عکس فیزیک هسته ای


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

فیزیک هسته ای در دانشنامه آزاد پارسی

فیزیک هسته ای (nuclear physics)
بررسی خواص هسته های اتمی. مباحثی مانند ساختار هسته ها، نیروهای هسته ای، برهم کنش بین ذرات و هسته ها، و مطالعات مرتبط با واپاشی پرتوزا را دربر می گیرد. بررسی ذرات بنیادی به فیزیک ذرات معروف است.

ارتباط محتوایی با فیزیک هسته ای

معنی فیزیک هسته ای به انگلیسی

atomics (اسم)
فیزیک هسته ای ، علم تبدیل جرم بنیرو ، فیزیک اتمی ، مبحی اتم

فیزیک هسته ای را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی فیزیک هسته ای   • مفهوم فیزیک هسته ای   • تعریف فیزیک هسته ای   • معرفی فیزیک هسته ای   • فیزیک هسته ای چیست   • فیزیک هسته ای یعنی چی   • فیزیک هسته ای یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی فیزیک هسته ای
کلمه : فیزیک هسته ای
اشتباه تایپی : tdcd; isji hd
عکس فیزیک هسته ای : در گوگل

آیا معنی فیزیک هسته ای مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )