برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1492 100 1
شبکه مترجمین ایران

فهرست استانهای قدیم ایران

فهرست استانهای قدیم ایران در دانشنامه ویکی پدیا

فهرست استانهای قدیم ایران
اسامی ولایات قدیم ایران موافق کتیبه های داریوش بزرگ (پارسی قدیم), اَوستا، نوشته مورخین, جغرافیون عهد قدیم و اسامی کنونی (پارسی جدید) آنها
اسامی شهرها پارسی قدیم از کتیبه های نقش رستم از داریوش بزرگ برداشته شده.
ایزیدور خاراکسی: عالم یونانی از اهل شوش بوده و کتبی راجع به جغرافیای عالم قدیم نوشته پلین اسم او را زیاد در تصنیفات خود برده کتابی که از او مانده راجع به جغرافیای پارت است. ظن قوی بر این است که عالم مذکور در قرن اول میلادی می زیسته.
موسی خورن: مورخ ارمنی است که تاریخ ارمنستان رانوشته و کنب او اطلاعات مفیدی راجع به جغرافیای عالم قدیم و مخصوصاً ارمنستان و ایران می دهد. زمان حیات او مورد اختلاف است. بعضی در قرون چهاردهم میلادی و برخی در قرن پنجم می دانند.
کرمان جزو فارس بوده از کتیبه داریوش نیز که اسم آن جداگانه ذکر نکرده این مطلب استنباط می شود ولی کرمان قدیم کوچکتر از کرمان امروزی بوده و آن را (کُرمانا) کی گفتند.
ماتیانا: از اسم مردمی است که استرابون، ماتیانا می نامد و در حدود همدان و آذربایجان می زیسته اند.
کاسپین (قزوین). در زمان حکومت مادها یکی از نقاط مهم کشور بوده و دژ «ماگ بیتو» در جنوب غربی قزوین و تحت فرمان «هانا سیروکا» از امیران ماد بوده است.
کامبادِن: این استان از ری تا کرمانشاه امروز تطبیق می کند.
گِلان: از اسم مردمی است که به گِل ها موسوم بوده و سواحل جنوبی دریای خزر را اشغال کرده اند. ساسانیان با این ها و با کادوسیها که نیز در گیلان و طوالش سکنی داشتند جنگ های سخت نموده اند.
سوزیانا در زمان هخامنشیان لرستان و خوزستان را در بر می گرفت.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

فهرست استانهای قدیم ایران را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی فهرست استانهای قدیم ایران   • مفهوم فهرست استانهای قدیم ایران   • تعریف فهرست استانهای قدیم ایران   • معرفی فهرست استانهای قدیم ایران   • فهرست استانهای قدیم ایران چیست   • فهرست استانهای قدیم ایران یعنی چی   • فهرست استانهای قدیم ایران یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی فهرست استانهای قدیم ایران

کلمه : فهرست استانهای قدیم ایران
اشتباه تایپی : tivsj hsjhkihd rndl hdvhk
عکس فهرست استانهای قدیم ایران : در گوگل

آیا معنی فهرست استانهای قدیم ایران مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )