فنگ شویی

شبکه مترجمین ایران

دانشنامه عمومی

فنگ شویی (به چینی: 風水) که به معنای باد و آب است، یک فلسفه و فن باستانی در چین است و برای پیدا کردن دکوراسیون مناسب و چیدمان درست اشیا در ساختمان های مسکونی، تجاری، باغ و غیره استفاده می شود تا بهترین اثر را بر سلامتی، شادی، موفقیت، هماهنگی و به طور کلی انرژی مثبت چی داشته باشد. مهم ترین چیزهایی که باید رعایت کرد، پرهیز از بی نظمی و هرگونه انباشتگی، استفاده از رنگ های مناسب، خطوط منحنی، در نظر گرفتن جهت های مناسب است. عناصر نقش بسیار مهمی در فنگ شویی ایفا می کنند. عناصر ۵ گانه چینی عبارتند از: آب. باد. خاک. آتش. اتر
در فلسفه فنگ شوی، چی (Qi یا chi) نوعی انرژی است که اگر در حالت مثبت باشد شنگ چی (Sheng chi) یا (دَم کیهانی) یا (انرژی حیاتی) نامیده می شود و شانس خوب را به انرژی فیزیکی، روابط عاطفی و رفاه مادی تبدیل می کند و جریان داشتن درست و مناسب چی در خانه بسیار مهم است.
اما اگر چی راکد بماند و نتواند جریان آزادانه ای داشته باشد به انرژی مخربی تبدیل می شود که شا چی (Sha Chi) یا همان شا نامیده می شود.
انباشتگی و بی نظمی (مثلاً اتاق نامرتب و کپه های لباس، یا وسایل بی مصرف در کیف، یا در راهرو و تراس ساختمان) موجب می شوند چی نتواند آزادانه به حرکت درآید و به شا چی تبدیل می شود.
گزارش تخلف یا اشتباه در معنی

دانشنامه آزاد فارسی

فِنگ شوئی (feng shui)
در گویش ماندارین چینی به معنی «باد و آب»؛ نیز مشهور به زمین خوانی (نوعی رمّالی). فن چینی باستانی حفظ تعادل نیروهای زمین. در این فن، زمین را زنده و آیینۀ الگوی آسمان می شمارند و هر تحولی باید هماهنگ با این الگو باشد. هنگام احداث بنا یا کشتزار، یا هرگونه تغییر منظره، و انتخاب محل قبر برای نیاکان، چینی ها به طور سنتی می کوشند تعادل یین و یانگ، دو نیروی متقابل عالم را برهم نزنند. برای مثال تپه ها و کوه ها همچون اژدهاهایی سرشار از یین به شمارمی روند و دره ها مانند ببرهایی با نیروی متقابل یانگ.

پیشنهاد کاربران

فنگ شویی مشخص می کند چگونه با استفاده از رنگهای مناسب ، وسایل زندگی مناسب و طریقه صحیح چیدمان آنها محیطی نافع برای خود ایجاد کنید و محیط کار ، تجارت یا خانه خود را به مراکز قدرت تبدیل کنید .
بعضی ازمحققان معتقد ند حکمت وکاربرد فنگ شویی همزمان با مکتوب شدن نظریه یین ( سرد ) ویانگ ( گرم ) واندیشه های جها ن بینی مبتنی بر پنج عنصر چینی ، زمین ( خاک ) ، فلز ، آب ، جنگل ( چوب ) و آتش ، مدون گردیده است.
مشاهده پیشنهاد های امروز

معنی یا پیشنهاد شما