برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1458 100 1

فلز سنگین

فلز سنگین در دانشنامه ویکی پدیا

فلز سنگین
فلز سنگین (به انگلیسی: Heavy metal) اصطلاحی در شیمی است که به فلزها یا شبه فلزهای دارای اثرات زیست محیطی اشاره دارد. خاستگاه این واژه، از خطرناکی و آسیب زایی فلزهای سنگین در محیط زیست برآمده است و منظور از آن بیشتر سرب، جیوه و کادمیوم بوده است (به دلیل چگالی بیشتر آن ها نسبت به آهن)؛ با این حال، امروزه همه فلزها و شبه فلزهای آسیب رسان و سمی (فارغ از مقدار چگالی) نظیر آرسنیک را در بر می گیرد.
فلز سبک
مردم زاد
فلز واسطه
معیارهای مورد استفاده جهت تعریف فلزات سنگین عبارتند از چگالی، وزن اتمی، عدد اتمی و جایگاه عنصر در جدول تناوبی. در حال حاضر هیچ معیاری که مورد پذیرش عموم باشد جهت تعریف فلزات سنگین وجود ندارد.
فلزات سنگین به گروهی از فلزات سنگین اطلاق می گردد که دارای وزن مخصوص بیش از ۶ گرم بر مترمکعب یا جرم اتمی بیشتر از ۵۰ می باشند. فلزات سنگین تجزیه نمی شوند و به تدریج در بدن تجمع می یابند. در بافت های چربی، عضلات، استخوان ها و مفاصل انسان رسوب نموده و انباشته می گردند. ضعف عمومی در عصلات، کاهش اشتها، تهوع، التهاب غشاهای مخاظی چشم، بینی و حنجره و همچنین ضایعات پوستی مشکلات باروری، اختلالات روانی و عصبی و بیماری های قلبی از عوارض مواجهه با آرسنیک است. سرطان پوست در اثر مواجهه مزمن با آرسنیک نیز تأیید شده است. افزایش خطر ابتلا به سرطان ریه نیز از اثرات استنشاق کادمیم می باشد. از عوارض نامطلوب تمرکز بیش از حد کادمیم در بدن می توان به بروز نارحتی هایی همچون خستگی، برونشیت، تخریب کلیه، افزایش فشار خون و تصلب شرایین، اسهال، شکستگی استخوان، ناباروری، آسیب به سیستم عصبی مرکزی، آسیب به سیستم ایمنی، ناهنجاری های روانی و آسیب احتمالی به DNA و سرطان اشاره کرد.
سرب باعث آسیب جدی مغزی مثل عقب ماندگی ذهنی، اختلالات رفتاری، مشکلات حافظه و تغییرات خلقی می شود. مهمترین اثر سرب اختلال در نمو عصبی کودکان می باشد. از دیگر عوارض سرب می توان به اختلال بیوسنتز هموگلوبین و کم خونی، سقط جنین و نارسی نوزاد اشاره کرد، همچنین در افراد بزرگسال نیز می تواند فشار خون را افزایش دهد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با فلز سنگین

فلز سنگین در جدول کلمات

فلز سنگین را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

سارا
سرب

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی فلز سنگین   • مفهوم فلز سنگین   • تعریف فلز سنگین   • معرفی فلز سنگین   • فلز سنگین چیست   • فلز سنگین یعنی چی   • فلز سنگین یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی فلز سنگین
کلمه : فلز سنگین
اشتباه تایپی : tgc sk'dk
عکس فلز سنگین : در گوگل

آیا معنی فلز سنگین مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )
شبکه مترجمین ایران