برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1347 100 1

فرهنگنامه نهادهای انقلاب اسلامی

فرهنگنامه نهادهای انقلاب اسلامی در دانشنامه اسلامی

فرهنگنامه نهادهای انقلاب اسلامی
کتاب "فرهنگ نامه نهادهای انقلاب اسلامی" کتابی است دربرگیرنده معرفی 97 نهاد تاسیس شده پس از انقلاب برای تحقق بخشیدن به اهداف انقلاب ایجاد شده اند. این کتاب توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر گردیده است.
مطابق با تعریف این مجموعه، به سازمان ها و بنیادهایی که پس از پیروزی انقلاب اسلامی برای تحقق بخشیدن به اهداف انقلاب ایجاد شد، «نهادهای انقلابی» گفته می شود. ضرورت های تشکیل چنین نهادهایی عبارت بودند از:
اغلب این نهادها پس از تأسیس زیرنظر بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام یا مقام ولایت فقیه قرار گرفتند و توسط آن مقام خط مشی های فعالیت آن مشخص می شد ولی به مرور و با مشخص تر شدن وظایف و مسئولیت ها، بعضی از این نهادها درهم یا در ارگان های دولتی ادغام گردیدند.
در طول حیات جمهوری اسلامی و بنا به اقتضای زمان، برخی نهادهای دیگر بسته به ضرورت تشکیل شده است. این نهادها به مرور تکمیل، ترمیم، حذف یا زیرنظر یکی از ارگان های دولتی قرار گرفتند و به فعالیت پرداختند. برخی از این نهادها از مراکز حساس و تأثیرگذار انقلاب اسلامی می باشند که مجلس خبرگان رهبری، مجلس خبرگان قانون اساسی، سپاه و... از آن جمله اند.
بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، بنیاد علوی، بنیاد پانزده خرداد، جهاد سازندگی، جهاد دانشگاهی، نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاهها، شورای عالی انقلاب فرهنگی، شورای عالی جوانان، بنیاد شهید انقلاب اسلامی، برخی دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی و نیز کاربردی، نهضت سوادآموزی و... از دیگر نهادهای انقلابی هستند که برای تحقق اهداف انقلاب اسلامی تشکیل شده اند. در کنار این نهادها برخی نهادهای دیگر منحل یا درهم ادغام شده اند که از آن جمله می توان به انحلال شورای انقلاب اسلامی پس از تشکیل مجلس شورای اسلامی، ادغام کمیته های انقلاب اسلامی در نیروی انتظامی، تبدیل جهاد سازندگی به یک وزارتخانه ی دولتی و... اشاره کرد.
این نهادها در تثبیت و ترمیم نابسامانی های جامعه و نیز جلوگیری از اغتشاش ها و ناآرامی ها و البته سازندگی کشور نقش ویژه ای داشتند. چه بسا در نبود آن نهادها، نظام مقدس جمهوری اسلامی به این مرحله از رشد و بالندگی نمی رسید و بحران های عدیده ای چون خرابی های ناشی از انقلاب، جنگ های خیابانی سال های 1358 و 1359، ...

فرهنگنامه نهادهای انقلاب اسلامی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی فرهنگنامه نهادهای انقلاب اسلامی   • مفهوم فرهنگنامه نهادهای انقلاب اسلامی   • تعریف فرهنگنامه نهادهای انقلاب اسلامی   • معرفی فرهنگنامه نهادهای انقلاب اسلامی   • فرهنگنامه نهادهای انقلاب اسلامی چیست   • فرهنگنامه نهادهای انقلاب اسلامی یعنی چی   • فرهنگنامه نهادهای انقلاب اسلامی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی فرهنگنامه نهادهای انقلاب اسلامی
کلمه : فرهنگنامه نهادهای انقلاب اسلامی
اشتباه تایپی : tvik'khli kihnihd hkrghf hsghld
عکس فرهنگنامه نهادهای انقلاب اسلامی : در گوگل

آیا معنی فرهنگنامه نهادهای انقلاب اسلامی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )