برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1395 100 1

فرهنگستان

/farhangestAn/

معنی فرهنگستان در لغت نامه دهخدا

فرهنگستان. [ ف َ هََ گ ِ ] (اِ مرکب ) (از: فرهنگ + ستان ، پسوند). در زبان پهلوی فرهنگستان به معنی مدرسه و مکتب است و در سالهای اخیر این لغت را معادل آکادمی یعنی انجمن عالی ادیبان و نویسندگان ودانشمندان برگزیده اند. (از حاشیه ٔ برهان چ معین ).
- فرهنگستان ایران ؛ برای حفظ و توسعه و ترقی زبان فارسی در خرداد 1314 انجمنی از 24 نفر از فحول دانشمندان ، بنام فرهنگستان ایران تشکیل شد که در پیراستن زبان فارسی و جلوگیری از تعصبات افراطی و تسجیل اصطلاحات علمی و تعیین قواعد برای اخذ یا رد لغات خارجی و تهیه ٔ مقدمات تألیف فرهنگ و دستور زبان فارسی اقدامات مفیدی کرد. (از تاریخ فرهنگ ایران عیسی صدیق ص 356).

معنی فرهنگستان به فارسی

فرهنگستان
۱ - برای اطع از فرهنگستانهای مختلف ۲ -فرهنگستان ایران
مدرسه، مکتب، محل تعلیم وتربیتمجمع یانجمنی ازسر آمدان علوم وفنون
( اسم ) انجمن عالی ادیبان و نویسندگان و دانشمندان آکادمی .
[academy, académie (fr.)] [عمومی] مؤسسه ای رسمی مرکب از صاحب نظران در علم و ادب و هنر * واژۀ آکادمی در بعضی از کشورها معنایی وسیع تر از فرهنگستان دارد که بنا به مورد می توان آن را به مؤسسۀ تحقیقاتی و مرکز پژوهشی و... ترجمه کرد.
مجمعی از ادیبان و فاضن که در خردادماه ۱۳۱۴ ه ش . در تهران تشکیل شد . اساسنامه آن در جلسه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۱۴ بتصویب هیئت دولت رسیدو در تارسخ پنجم خرداد ۱۳۱۴ بوزارت معارف ابغ شد پس از آنکه اساسنامه فرهنگستان بتصویب رسید دو قسم عضو [ پیوسته ] و [ وابسته ] برای این موسسه در نظر گرفته شد . اولین جلسه رسمی فرهنگستان روز دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۱۴ در عمارت سابق دانشکده حقوق و علوم سیاسی بریاست مرحوم محمد علی فروغی رئیس الوزرای وقت و بعضویت ۲۴ تن از پیوستگان تشکیل یافت . در سنوات بعد بر شماره اعضائ پیوسته فرهنگستان افزوده گردید و اعضای پیوسته آن به ۴۱ تن رسید . از جلسه چهاردهم ( ۱٠ شهریور ماه ۱۳۱۴ ) مدرسه عالی سپهسار [ دانشکده معقول ومنقول ] مقر فرهنگستان شد و از آن تاریخ تا ۱۳۲۱ که عمارت مخصوصی در جنب دانشکده مذکور برای فرهنگستان بنا گردید جلسات فرهنگستان در آن مکان تشکیل می یافت واهم وظایف آن عبارت بود از : ۱ اختیار الفاظ و اصطحات در هر رشته از رشته های زندگانی باسعی در این که حتی امکان فارسی باشد . ۲ - پیراستن زبان فارسی از الفاظ نامتناسب . ۳ - تهیه دستور زبان و استخراج و تعیین قواعد برای وضع لغات فارسی و اخذ یا رد لغات خارجی . ۴ - جمع آوری لغات و اصطحات و اشعار و امثال و قصص ونوادر و ترانه های ویتی .۵ - تشویق شعرا و نویسندگان در ایجاد شاهکارهای ادبی . ۶ - تشویق دانشمندان بتالیف و ترجمه کتب سودمند بفارسی فصیح و مانوس . ۷ - مطالعه در اصح خط فارسی . فرهنگستان پس از شهریور ۱۳۲٠ بتدریج ضعیف و سپس تعطیل گردید پس از آن به عمل آمد که ثمری نبخشید تا اینکه باخره فرهنگستان زبان ایران در آبان ماه ۱۳۴۹ شمسی بنیاد نهاده شد .

معنی فرهنگستان در فرهنگ معین

فرهنگستان
( ~ . گِ) [ په . ] (اِمر.) آکادمی ، انجمن علمی فرهنگی .

معنی فرهنگستان در فرهنگ فارسی عمید

فرهنگستان
انجمنی رسمی در هر کشور که از سرآمدان علوم و فنون برای بحث و تحقیق در مسائل علمی و ادبی تشکیل می شود.

فرهنگستان در دانشنامه ویکی پدیا

فرهنگستان
فرهنگستان یا آکادمی (به فرانسوی: académie، به انگلیسی: academy، به لاتین: academia) مؤسسه ای پژوهشی یا آموزشی برای آموزش عالی، پژوهش، یا عضویت افتخاری است. فرهنگستان را در یونان باستان، «آکادِمیا» (به یونانی باستان: Ἀκαδημία) می گفتند. کاربرد این واژه به شکل یونانیِ آن، به سال ۳۸۵ پیش از میلاد برمی گردد؛ زمانی که افلاطون در دبیرستانی در شمال آتن در یونان، مدرسه ای برای خردورزی و فلسفه و آموزش بنیاد نهاد.
فرهنگستان زبان و ادب فارسی
فرهنگستان علوم
فرهنگستان علوم پزشکی
فرهنگستان هنر
فرهنگستان ایران
فرهنگستان زبان ایران
فهرست فرهنگستان های جهان
واژهٔ «فرهنگستان» از زبان فارسی میانه به فارسی نو رسیده است.
اکنون در ایران چهار فرهنگستانِ فعال وجود دارد: فرهنگستان زبان و ادب فارسی، فرهنگستان علوم، فرهنگستان علوم پزشکی، و فرهنگستان هنر.
فرهنگستان مؤسسه ای آموزشی برای آموزش عالی، پژوهش، یا عضویت افتخاری است.
فرهنگستان زبان و ادب فارسی
فرهنگستان هنر
فرهنگستان همچنین ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
فرهنگستان ادب و هنر ایران، بنیادی پژوهشی بود که در سال ۱۳۴۷ تأسیس شد و همراه با فرهنگستان زبان ایران تحت پوشش وزارت فرهنگ و هنر و بنیاد شاهنشاهی فرهنگستان های ایران قرار داشت.
اساسنامه بنیاد شاهنشاهی فرهنگستانهای ایران، مرکز اسناد و آمار وزار ت فرهنگ و هنر، ص ۵
فرهنگستان ادب و هنر ایران متشکل از چندین [پژوهشگاه بود که در زمینه های ادبیات، تحقیقات ایرانی، فرهنگ عامه، و موسیقی شناسی فعالیت می کردند.
فرهنگستان ادب و هنر ایران در سال ۱۳۶۰ با ده مرکز و سازمان تحقیقاتی دیگر ادغام شد و مؤسسهٔ مطالعات و تحقیقات فرهنگی (پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی) را پدید آورد.
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

فرهنگستان در دانشنامه آزاد پارسی

رجوع شود به:آکادمی

ارتباط محتوایی با فرهنگستان

فرهنگستان در جدول کلمات

فرهنگستان
اکادمی
از اعضای فرهنگستان فارسی
سعید نفیسی

معنی فرهنگستان به انگلیسی

academy (اسم)
فرهنگستان ، دانشگاه ، اکادمی ، اموزشگاه ، انجمن ادباء و علماء ، انجمن دانش ، مکتب و روش تدریس افلاطونی

معنی کلمه فرهنگستان به عربی

فرهنگستان
اکاديمية
اکاديمي

فرهنگستان را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• فرهنگستان زبان و ادب فارسی چیست   • معرفی فرهنگستان زبان و ادب فارسی   • واژه های مصوب فرهنگستان   • فرهنگستان در جدول   • فرهنگستان یعنی چه   • آدرس فرهنگستان زبان و ادب فارسی   • فرهنگستان زبان فارسی معادل   • دفتر واژه های مصوب فرهنگستان   • معنی فرهنگستان   • مفهوم فرهنگستان   • تعریف فرهنگستان   • فرهنگستان چیست   • فرهنگستان یعنی چی  

توضیحات دیگر

معنی فرهنگستان
کلمه : فرهنگستان
اشتباه تایپی : tvik'sjhk
آوا : farhangestAn
نقش : اسم
عکس فرهنگستان : در گوگل

آیا معنی فرهنگستان مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )