برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1400 100 1

غدیر خم

/qadirexom/

معنی غدیر خم در لغت نامه دهخدا

غدیر خم. [ غ َ رُ / رِ خ ُم م ] (اِخ )غدیری است بین مکه و مدینه ، و فاصله ٔ آن تا جحفه دومیل است. (معجم البلدان ). موضعی است میان حرمین در ناحیه ٔ جحفه ، بر سه میلی آن و گفته اند نزدیک جحفه بر یک میلی آن است و ذکر آن در حدیث آمده است. ابن اثیر گوید: غدیر خم موضعی میان مکه و مدینه است که چشمه ای در آن میریزد و میان آن دو مسجد رسول اﷲ (ص ) قرار دارد. یا اینکه خم ، نام بیشه ای در آنجا است ، غدیر آب مسمومی دارد و مولودی در آنجا تولد نمی یابد مگر اینکه وقتی به حد احتلام رسید آنجا را ترک می گوید و شاید آن به جهت بدی آب و هوا باشد. (تاج العروس ذیل خم ). ابن قتیبة نیز در عیون الاخبار (ج 1 ص 219) به نقل از اصمعی داستان ترک گفتن مردم غدیر خم را ذکر کرده است.
روز یا واقعه ٔ غدیر خم : غدیر خم در نزد مسلمین حائز اهمیت بسیاری است ، زیرا پیغامبر (ص ) در موقع برگشتن از حجةالوداع در این ناحیه خطبه ٔ غرائی ایراد کرد و مخصوصاًشیعیان برای این روز اهمیت بیشتری قائلند زیرا در این روز پیغامبر (ص ) علی (ع ) را به امامت منصوب کرد. در تاریخ حبیب السیر درباره ٔ این واقعه چنین آمده : حضرت رسول پیش از طلوع صبح طواف وداع نمود و از طرف اسفل مکه بیرون خرامید و متوجه مدینه گشت. طی مسافت ، میفرمود تا به منزل غدیر خم که از نواحی جحفه است رسید. و در کشف الغمة مسطور است که حضرت شفیعالامة (ص ) بعد از وصول به غدیر خم در آن موضع که به سبب فقدان آب و علف قابلیت نزول نداشت فرودآمد و اهل اسلام لوازم متابعت به تقدیم رسانیدند، و سبب نزول در آن منزل این بود که قبل از آن حضرت مقدس نبوی که به موجب وحی سماوی مأمور شده بود که جناب ولایت علی بن ابی طالب">ولایت مآب مرتضوی را به خلافت خویش نصب فرماید و آن حضرت اظهار این صورت به جهت دریافت بعض مهام در تأخیر انداخته بود و چون به منزل غدیر خم رسید و معلوم نمود که پس از تجاوز از آن مکان طوایف انسان از موکب همایون جدا شده به طرف منازل خود خواهند رفت و اراده ٔ ازلی مقتضی آن بود که تمامی آن مردم از امامت شاه ولایت وقوف یابند این آیت نازل شد که «یا ایها الرسول بلغ ما انزل الیک من ربک » (قرآن 67/5)؛ یعنی فی استخلاف علی و النصب علیه بالامامة «و ان لم تفعل فما بلغت رسالتک واﷲ یعصمک من الناس » و چون بنابر مدلول کریمه ٔ مذکوره وجوب نصب امیرالم ...

معنی غدیر خم به فارسی

غدیر خم
آبگیری است بین مکه و مدینه در ناحیه جحفه واقع در دومیلی جحفه . چشمه ای در آن میریخته و میان آن دو مسجد رسول الله ص قرار داشته . یا روز ( یوم ) یا واقعه غدیر خم . غدیر خم در میان مسلمانان حائز اهمیت است زیرا پیغمبر ص در موقع بر گشتن ازحجه الوداع در این ناحیه خطبه ای ایراد کرد و در ضمن آن گفت : من کنت مولاه فهذاعلی مولاه اللهم وال من والاه و عاد من عاداه و انصر من نصره و اخذل من خذله و ادلحق معه حیث کان . شیعه باستناد همین حدیث علی ۴ را جانشین پیغمبر دانند و اهل سنت [ مولی ] را به [ دوست ] تعبیر کنند .
غدیری است بین مکه و مدینه و فاصله آن تا جحفه دو میل است موضعی است میان حرمین در ناحیه جحفه بر سه میلی آن و گفته اند نزدیک جحفه بر یک میلی آن است و ذکر آن در حدیث آمده است

غدیر خم در دانشنامه اسلامی

غدیر خم
غدیر خُم مکانی در مسیر مکه به مدینه. در هجدهم ذی الحجه سال دهم هجری، پیامبر(ص) در این مکان، امام علی(ع) را به عنوان جانشین خود معرفی کرد.
غدیرخُم، نام برکه ای است که در چهار کیلومتری جُحفه واقع شده است. جحفه حدوداً در فاصله ۲۰۰ کیلومتری شمال غربی مکه قرار دارد و یکی از میقات های پنجگانه است. این مکان به دلیل وجود مقداری آب و چندین درخت، محل توقف و استراحت کاروانیان بوده است.
در روز هجدهم ذی الحجه سال دهم هجری، پیامبر(ص) در این مکان، امام علی(ع) را به عنوان ولیّ و جانشین خود به مردم معرفی کرد. این حادثه به واقعه غدیر معروف است.
غدیر خم
«غدیر خم» نام مکانی است که در آنجا پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) در پی دستور الهی، علی(علیه السلام) را به سمت جانشینی خود منصوب نمودند. این انتصاب در هجدهم ذی الحجه ی سال دهم هجری در راه بازگشت از سفر حجةالوداع انجام پذیرفت.
غدیر در لغت به معنی برکه آب است؛ و خم، نام مکانی است در سه مایلی جحفه که به صورت گودال بزرگی بوده که آب در آن فرو رفته بود و چون غدیر در آن مکان بوده، غدیرخم نامیده شده است. جحفه، روستایی بزرگ واقع در سه منزلی از طرف مکه به سوی مدینه و میقات اهل شام است، اسم اصلی آن مهیعه بوده و چون سیل آن را به کلی از بین برده، جحفه نامیده شده است در جحفه راه مدینه، مصر و عراق از هم جدا می شده است. بنابراین، غدیرخم از طرف مکه به مدینه در سه مایلی جحفه یعنی 12 کیلومتر مانده به جحفه قرار داشته است و جحفه در سه منزلی مکه به مدینه بوده است. یعنی مسافت آن از مکه به اندازه سه روز طی مسافت با وسایل نقلیه قدیم بوده است.
با این که انتظار می رفت پیامبر خدا در اولین و آخرین سفر حج خود مدتی در مکه بمانند، ولی بلافاصله پس از اتمام حج حضرت به منادی خود بلال دستور دادند تا به مردم اعلان کند: فردا کسی جز معلولان نباید باقی بماند، و همه باید حرکت کنند تا در وقت معین در غدیر خم حاضر باشند.
صبح آن روز که پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم از مکه حرکت کردند، سیل جمعیت که بیش از صد و بیست هزار نفر (و به قولی صد و چهل هزار، و به قول دیگر صد و هشتاد هزار نفر) تخمین زده می شدند به همراه حضرت حرک ...


غدیر خم در دانشنامه ویکی پدیا

غدیر خم
مختصات: ۲۲°۴۹′۳۰″ شمالی ۳۹°۰۴′۳۰″ شرقی / ۲۲.۸۲۵۰۰° شمالی ۳۹.۰۷۵۰۰° شرقی / 22.82500; 39.07500
غدیر خم نام ناحیه ای میان مکه و مدینه است که پیامبر اسلام در حجةالوداع، علی بن ابی طالب را «ولی» پس از خود اعلام کرد. ۱۸ ذی الحجه سال ۱۰ هجری قمری (مطابق با ۲۸ اسفند سال ۱۰ خورشیدی)، سال روز این واقعه میان شیعیان به عید غدیر خم شهرت دارد.
محمد، پیامبر اسلام در بازگشت از آخرین حج خود همه مسلمانانی که در حج شرکت داشتند را در غدیر خم جمع کرد و شیعیان معتقدند که او در آنجا علی بن ابی طالب را به عنوان وصی و برادر و جانشین خود از جانب الله معرفی کرد. عبارت معروف «هر آن کس که من مولای او هستم، پس علی مولای اوست» قسمتی از خطابه بلند غدیر می باشد. گرچه در تفسیر حدیث غدیر خم در بین شیعه و سنی اختلاف وجود دارد. اهل سنت تنها اظهار نزدیکی پیامبر به علی و دوستی با او را می دانند و اظهار خواسته اش که علی به عنوان پسر عمو و فرزندخوانده اش جانشین او در مسئولیت های خانوادگی اش پس از مرگ شود.
این واقعه و حدیث غدیر در کتاب های شیعه و بسیاری کتاب های اهل سنت نقل شده است. اولین منبع تاریخی که به این کتاب اشاره می کند یعقوبی مورخ شیعه در نیمه دوم قرن سوم هجری است و اولین آثار ادبی قابل تاریخ گذاری، مجموعه اشعاری از نویسندگان شیعه در قرن دوم هجری است. از حدود قرن دوم هجری واقعه غدیر خم بعنوان دلیل نویسندگان شیعه برای اثبات برحقی علی بر جانشینی محمد آمده است.
مختصات: ۲۲°۴۴′۲۲٫۶۱″ شمالی ۳۹°۰۸′۱۴٫۱۷″ شرقی / ۲۲٫۷۳۹۶۱۳۹°شمالی ۳۹٫۱۳۷۲۶۹۴°شرقی / 22.7396139; 39.1372694نبو
غدیر خم نام ناحیه ای میان مکه و مدینه است که محمد، پیامبر اسلام، در ۱۸ ذی الحجه سال ۱۰ هجری قمری (مطابق با 28 اسفند سال ۱۰ خورشیدی) علی بن ابی طالب را «ولی» مؤمنان اعلام کرد.)، سال روز این واقعه میان شیعیان به عید غدیر شهرت دارد.
محمد، پیامبر اسلام، در بازگشت از آخرین حج خود همه مسلمانانی را که در حج شرکت داشتند در غدیر خم جمع کرد و خطبه ای ایراد که عبارت معروف مَن کُنتُ مَولاهُ فَهذا علیٌ مَولاه (ترجمه: هرکه من مولای اویم پس علی مول ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

غدیر خم در دانشنامه آزاد پارسی

غَدیر خُم
غَدیر خُم
(غدیر در لغت به معنای آبگیر) نام محلّی است بین مکّه و مدینه در نزدیکی جُحفَه. شهرت آن به مناسبت واقعه ای است که در ۱۸ ذیحجه ۱۰ق در آن اتفاق افتاد. پیامبر اکرم (ص) در بازگشت از حَجّة الوداع، که در آن شمار بسیاری از مردم مدینه و اطراف مکه (به قولی ۱۲۰هزار نفر) همراه او به مکه آمدند تا مراسم حج را به جای آورند، در این محل توقف کردند و به اشارۀ وحی (۶۷، مائده) ضمن ایراد سخنان مهمّی، امام علی (ع) را به عنوان جانشین خود معرفی کردند و فرمودند: مَنْ کُنْتُ مَوْلاه فهذا علیٌ مولاه. آن گاه حاضران به امام علی (ع) تبریک گفتند. علامۀ امینی در مجموعۀ الغدیر فی الکتاب و السّنه و الادب حدیث غدیر را از ۱۱۰ تن از صحابه و ۸۴ نفر از تابعین، به نقل از صحابه، نقل کرده است. وی نام ۳۶۰ تن از علمای روایت را، بعد از صحابه و تابعین، که این حدیث را نقل کرده اند ذکر کرده است. علاوه بر آن کتاب های مستقل چندی نیز در این باب تألیف و اشعار فراوانی دربارۀ آن سروده شده که به «غدیریه» معروف اند. اولین غدیریه را که چکامه ای بلند بود، حسّان بن ثابت، شاعر نامی زمان رسول الله، بعد از سخنرانی پیامبر (ص) در همان مجلس سرود و بعد از وی شاعران و چکامه سرایان، به سرودن اشعار دربارۀ این حادثه تاریخی پرداخته اند. امامان شیعه این روز را عید معرّفی کرده و در آن به شیعیان تهنیت می گفتند. حدیث غدیر علاوه بر منابع شیعی، در منابع اهل سنّت نیز به صورت گسترده نقل شده است. نیز← عید_غدیر

ارتباط محتوایی با غدیر خم

غدیر خم را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• غدیر خم چیست   • عکس غدیر خم   • غدیر خم در قرآن   • تحقیق در مورد عید غدیر خم   • داستان غدیر خم   • غدیر خم در نهج البلاغه   • شعر غدیر خم   • واقعه ی غدیر خم   • معنی غدیر خم   • مفهوم غدیر خم   • تعریف غدیر خم   • معرفی غدیر خم   • غدیر خم یعنی چی   • غدیر خم یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی غدیر خم
کلمه : غدیر خم
اشتباه تایپی : yndv ol
آوا : qadirexom
نقش : اسم خاص مکان
عکس غدیر خم : در گوگل

آیا معنی غدیر خم مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )