برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
شبکه مترجمین ایران

عیسی مسیح

عیسی مسیح را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

آرتور ویلسون
تنها نجات دهنده و پسر و خود خداوند
قندی
عیسی در اصل ایسا می باشد و به معنای شبیه این. ریشه زبانی این نام عبری است و این ریشه با زبان فارسی یکی است. انجیل یک کلمه عربی است. به زبان عبری انجیل ایوان گلی می باشد.
نام انجیل ها به زبان فارسی چنین ترجمه شده اند : مَتّی ، لوقا ، مَرقسّ و یوحنا اما تلفظ آنها به زبان عبری و آلمانی که مطابق تلفظ عبری است به صورت زیر می باشند.
ماتیاس، لوکاس، مارکوس و یو حانِس.
ناصری و جلیله هم تلفظ عربی می باشند، اما تلفظ عبری این کلمات عبارتند از : نازاریه و گالیله.
در زبان عبری نازاریه دو معنا دارد یکی راه ناز یان که در فارسی به معنای راه یائسه و معنی دوم عزیزه یا نازار. طوریکه به عنوان ایرانی شاید بدانیم کودکان دُر در دانه توسط والدین گاهی اوقات نازار لقب داده میشوند.
گالیله به زبان عبری به معنای گاو سیاه می باشد.
شاید از خود به پرسیم که چرا الفاظ سازان و مترجمین ایرانی لفظ های ریشه را کنار گذاشته و الفاظ را به سهولت از زبان عربی استخراج نموده اند ؟ آیا آن اقتباس کنندگان در اصل و نسب ایرانی نبوده و یا میلی با ریشه یابی نداشته اند.
من شخصا کتاب انجیل ها را ترجمه فارسی است به دست میگیرم و نگاهی به عناوین و محتوای آن میاندازم حقیقتا دچار سر گیجه و بی حوصلگی میشوم. از خود می پرسم که آیا مترجمین فارسی زبان دینی مسیحی به هنگام ترجمه چنین هدفی را دنبال میکرده اند که پیروان دین مسیحی ایرانی را به سردرد مبتلا نمایند.
هر ایرانی روستا زاده میداند که ایوان گلی چیست و به چه معنا می باشد، اما انجیل؟
هر ایرانی چه با سواد و چه بی سواد میداند نازا به چه معنا و گاو سیاه چیست، اما ناصریه و جلیله به چه معنا ؟ نام های مات یاس ( ماتیاس)، لوکاس، مارکوس و یوحانِس برای من ایرانی ملموس ترند از نام های متّی ، لوقا، مَرقّس و یوحنا.
اگر معتقد باشیم که خداوند و یا روح مقدس راهنمای نویسندگان کتابهای دینی بوده است چرا رد پای تاریخ و ریشه زبانها را برای ایرانیان گم کرده است؟ شاید به این دلیل که زیاد از حد معقول و منطق به خود غرا نشوند و سرزمین پهناور خودرا مهد و گهواره ادیان و اقوام خودرا پدر اقوام به نامند ؟ آیا جشن نوروز ایرانیان باستان با ظهور مسیح در ارتباط می باشد؟
گفتگوی روح مقدس ( مشروط به اینکه حقیقت داشته باشد ) با مریم عزرا نه ماه قبل از تولد عیسی مسیح صورت گرفته است ( نه ماه دوران حاملگی ) که مطابق با بیست و یکم ماه مارس میلادی می باشد و روز اول فروردین ماه شمسی.
لذا این احتمال میرود که روز ابلاغ وعده ظهور و روز میلاد با هم حدود نه ماه اختلاف داشته باشند.
بی نام و نشان
تکلیف لَم یَلَد و لَم یولَد چیست در سوره اخلاص چه میشود. بنا به روایت سلمان فارسی بر این باور بوده است که هر کس آن سوره سه جمله ای را یک بار در طول روز تکرار کند، یک سوم قرآن و هرکس آنرا دو بار ، دوسوم قرآن و هرکس آنرا سه بار تکرار کند، آن فرد انگار یک بار قرآن را در طول روز بطور کامل ختم نموده است. در آن روایت باور سلمان هم مورد تایید پیامبر اسلام قرار گرفته شده است. معنی آیه بالا این است :
نه کسی را زاییده و نه کسی از او زاییده شده است.
عیسی مسیح به شاگردانش بشارت می دهد که بعد از او پیامبری به ظهور خواهد رسید که پیروان زیادی از اقوام مختلف خواهد داشت، اما اشاره ننموده است که آن پیامبر از اقوام عرب خواهد بود. ضمننا به آنها پند میدهد که از راه خود ( که راه ارائه شده توسط مسیح باشد ) منحرف نگردند، زیرا فقط از آن راه میتوانند به آسمان نائل آیند و یا راه یابند.
تکلیف ما ایرانیان ( اقوام عجم ) در این باره چیست؟ آیا دست و سر و پای خودرا در راه پیامبر آن قوم که پیروان او اورا شاه پسر خداوند می دانند و یا راه این قوم که پیامبر خودرا کامل ترین و خاتم انبیا می پندارند، بشکنیم؟
چرا زرتشت نتوانست با پیامبران به اصطلاح عُل لاعظم رقابت نماید و در همان محل و محیط خود باقی ماند. شاید به این اصل باور داشته بود که همه نام ها در پیشگاه خداوند از یک ارزش مساوی برخوردار خواهند بود. نام انسانها بدون استثنا در مقابل خداوند از تساوی مطلق نقاط بی بعد هندسی برخوردار بوده و هیچ نامی به میانجیگری، شفاعت و وساطت نام های دیگر نیازی نخواهد داشت. آمین یا رب العالمین.
سپهر
عیسی در کلمه به معنای نجات بخش و نجات دهنده میباشد و مسیح یا ماشیا همان خداوندی است که در تورات برای نجات قوم یهود معرفی شده است.
و کلمه انجیل به معنای مژده و نوید است.
(انجیل عیسای مسیح) به معنای (مژده نجات خداوند) میباشد.

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی عیسی مسیح   • مفهوم عیسی مسیح   • تعریف عیسی مسیح   • معرفی عیسی مسیح   • عیسی مسیح چیست   • عیسی مسیح یعنی چی   • عیسی مسیح یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی عیسی مسیح

کلمه : عیسی مسیح
اشتباه تایپی : udsd lsdp
عکس عیسی مسیح : در گوگل

آیا معنی عیسی مسیح مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )