علی محمد خادم میثاق

دانشنامه عمومی

علی محمد خادم میثاق ( زاده ۱۲۸۶ خورشیدی – ۲۶ مرداد ۱۳۳۷ ) آهنگساز و نوازنده اهل ایران بود. پدر او میرزا مهدی از خانواده یهودی بود که به اسلام گروید و آهنگخوان زورخانه و شاهنامه خوان شد. نهایتاً او از پیروان عبدالبهاء گردید و به همراه خانواده اش به دین بهائیت گروید.
وی پس از پایان تحصیلات ابتدایی، وارد مدرسه موزیک شد. پیانو و کنترباس را نزد عزت الله مین باشیان و سرایش و هماهنگی را از سالار معزز ( غلامرضا مین باشیان ) آموخت. موسیقی ایرانی را نیز در دوران ریاست علینقی وزیری در این مدرسه فرا گرفت و چندی هم از آموزش های رودلف اوربانتس در زمینه هارمونی بهره مند شد.
خادم میثاق ضمن سالها تدریس تئوری موسیقی و هارمونی در مدرسه موسیقی دولتی که بعدها به هنرستان عالی موسیقی ( کنسرواتوار تهران ) تغییر نام داد و همچنین هنرستان موسیقی ملی، تا پایان عمر در ارکستر سمفونیک تهران، کنترباس می نواخت.
علیمحمد خادم میثاق از سال ۱۳۱۸ با همکاری حسن رادمرد، دسته موزیک سازهای بادی را رهبری می کرد و مدیریت دایره هنرستان عالی موسیقی نیز در سال ۱۳۲۳ به وی سپرده شد. وی به عنوان نوازنده پیانو و کنترباس با ارکستر انجمن موسیقی ملی ( به رهبری روح الله خالقی ) همکاری داشت و پس از بنیاد گرفتن اداره هنرهای زیبا، رهبری ارکستر شماره ۳ هنرهای زیبا را عهده دار شد و چند سال نیز رهبر ارکستر هنرستان موسیقی ملی بود.
خادم میثاق آثار گوناگونی آفریده که اهم آنها سرودهای ملی است. وی در گفتگویی که در در سال ۱۳۳۶ با علیمحمد رشیدی در مجله موزیک ایران داشت اظهار نمود: «باید از آهنگ های استادان قدیم و از اصول و مبانی موسیقی بین المللی که فراخور موسیقی ایران باشد کمال استفاده را کرد. باید در عین حال که موسیقی ایرانی به گوش می رسد طوری باشد که قابل معرفی به دنیای امروز باشد…»
از آثار علیمحمد خادم میثاق می توان به سرود نیکنامی ( روی سروده ای از نظامی ) ، سرود کوشش ( فردوسی ) ، آهنگ های «نشاط طبیعت»، «نغمه رودکی» و موسیقی فیلم «همسر مزاحم» به کارگردانی سرژ آزاریان اشاره کرد. بسیاری از سرودهای او در دوره نخست مجله موسیقی ( در فاصله سال های ۱۳۱۸ تا ۱۳۲۰ ) به چاپ رسیده و بدین طریق در دسترس علاقه مندان قرار گرفته است.
وی در سال ۱۳۳۷ برای گردآوری ترانه های محلی در اصفهان به سر می برد و در راه بازگشت به تهران، در سانحه رانندگی درگذشت.
عکس علی محمد خادم میثاق
گزارش تخلف یا اشتباه در معنی

پیشنهاد کاربران

بپرس