علی اکبر

/~ali~akbar/

فرهنگ اسم ها

اسم: علی اکبر (پسر) (عربی) (مذهبی و قرآنی) (تلفظ: a.-akbar) (فارسی: علي‌اکبر) (انگلیسی: ali-akbar)
معنی: ترکیب دو اسم علی و اکبر ( بلندقدر و بزرگتر )، ( علیِ اکبر به اضافه کسره ) علی بزرگتر، ( اَعلام ) فرزند حسین ابن علی ابن ابی طالب، پسر جوان امام حسین ( ع ) که در واقعه ی کربلا [ هجری] در جنگ با سپاهیان یزید شهید شد، نام پسر امام حسین ( ع )
برچسب ها: اسم، اسم با ع، اسم پسر، اسم عربی، اسم مذهبی و قرآنی

لغت نامه دهخدا

علی اکبر. [ ع َ اَ ب َ ] ( اِخ ) دهی است از دهستان صوفیان ، بخش شبستر، شهرستان تبریز. واقع در 9 هزارگزی جنوب باختری شبستر، و 2 هزارگزی راه شوسه صوفیان به سلماس. ناحیه ای است جلگه و دارای آب و هوای معتدل. سکنه آن 315 تن است. آب آن از چشمه تأمین می شود. و محصول آن غلات و حبوب است. اهالی به زراعت و گله داری اشتغال دارند. و راه آن مالرو است. ( از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 4 ).

علی اکبر. [ ع َ اَ ب َ ] ( اِخ ) دهی است از دهستان دروفرامان ، بخش مرکزی شهرستان کرمانشاهان ، واقع در 27 هزارگزی جنوب خاوری کرمانشاه و 4 هزارگزی شمال فرامان. ناحیه ای است کوهستانی و سردسیر. و دارای 300 تن سکنه. آب آن از قنات تأمین می شود. و محصول آن غلات و چغندرقند و لبنیات است. اهالی به زراعت و گله داری اشتغال دارند. راه آن مالرو است ، و در تابستان از طریق باغ ملک و کرانی میتوان اتومبیل برد. ( از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 5 ).

علی اکبر. [ ع َ اَ ب َ ] ( اِخ ) ( خان زاده... ) وی ازجمله بزرگانی است که در روز چهارشنبه دوازدهم ماه رمضان سال 771 هَ. ق. در وقت جلوس امیرتیمور گورکانی بر تخت سلطنت حضور داشت و بر سلطنت او با دیگر بزرگان اتفاق کرد. ( از حبیب السیر چ خیام ج 3 ص 419 ).

علی اکبر. [ ع َ اَ ب َ ] ( اِخ ) ( امیر... ) مشهور به امیر مهین. وی از سادات و نقبای مشهد مقدس رضوی و معاصر سلطان حسین بایقرا بود. ( از حبیب السیر چ خیام ج 4 ص 641 ).

علی اکبر. [ ع َ اَ ب َ ] ( اِخ ) ابن اسماعیل بن خلیل خراسانی ( علی اکبر نواب... ). رجوع به علی اکبر خراسانی شود.

علی اکبر. [ ع َ اَ ب َ ] ( اِخ ) ابن حسین بن علی بن ابی طالب قرشی هاشمی علیهم السلام. وی فرزند امام حسین ( ع ) و مادر او لیلی بنت ابی مرةعروةبن مسعود ثقیفة بود. تولد او در عهد خلافت عثمان روی داد و در واقعه کربلا ( سال 61 هَ. ق. ) هجده ساله بود و در این واقعه پس از شهادت عباس بن علی ( ع ) به جنگ دشمنان رفت و آنگاه که تعداد بسیاری از آنان رابه قتل رساند با شمشیر شخصی به نام مرةبن منقذبن نعمان عبدی ، از بنی عبدالقیس شهید گشت. و قاتل بلافاصله به دست اصحاب حسین ( ع ) قطعه قطعه گردید. برخی از مورخان «علی اکبر» را نخستین کسی دانند که در واقعه کربلاشهید گشت. وی را لقب «اکبر» دادند تا با برادر کهترش ( زین العابدین ) اشتباه نشود. ( از حبیب السیر چ خیام ج 2 ص 54 و 61 ) ( الاعلام زرکلی بنقل از مقاتل الطالبین ص 80. نسب قریش ص 57. البدایة و النهایة ج 8 ص 185 ).بیشتر بخوانید ...

فرهنگ فارسی

فراهانی نوازنده مشهور ( قر. ۱۳ ه. ). وی فرزند [ شاه ولی ] و از نوازندگان زبردست اوایل دوره ناصرالدین شاه قاجار بود . مردی درویش سیرت و با حقیقت و اهل شعر و ادب بود و سر سلسله خاندانیست که همه اهل هنر بوده اند و سازهای ملی ایران و مخصوصا تار و سه تار را خوش مینواخته اند و شاگردان بسیار تربیت کرده اند .
( اسم ) نامی است از نامهای مردان مسلمان .
ابن محمود نجفی شروانی شماخی

دانشنامه عمومی

علی بن حسین (به عربی علی بن الحسین؛ ۱۱ شعبان ۳۶ هجری قمری – ۱۰ محرم ۶۱ هجری قمری) معروف به علی اکبر فرزند ارشد حسین بن علی و مادرش لیلا دختر ابی مره است. او در حالی که ۲۵ سال سن داشت اولین نفر از بنی هاشم بود که به میدان نبرد در واقعه کربلا رفت و کشته شد. بدن او هنگام مجروح شدنش توسط دشمن تکه تکه شد. پس از روز عاشورا سر بریده او به همراه سرهای کشته شدگان به شام، مرکز خلافت یزید برده شد و در قبرستان باب الصغیر به خاک سپرده شد.
علی میر، محمد (۱۳۸۷). «علی بن حسین». دانشنامه جهان اسلام. بایگانی شده از اصلی در ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۳. دریافت شده در ۱۶ تیر ۱۳۹۳.
الــلــهمحمد • علی • فاطمه • حسن • حسینسجاد • باقر • صادقکاظم • رضا • جواد • هادیعسکری • مهدی
در این که لقب علی اکبر متعلق به اوست یا سجاد اختلاف وجود دارد. بیشتر منابع تاریخی لقب علی اکبر را متعلق به او می دانند، در مقابل برخی به او لقب علی اصغر داده و لقب علی اکبر را جزء القاب سجاد برشمرده اند. البته منابع شیعی لقب علی اصغر را به عبدالله بن حسین، فرزند نوزاد حسین بن علی نسبت داده اند.
در این که سن او هنگام کشته شدن چقدر بوده است بین ۱۸، ۱۹، ۲۳ و ۲۵ سال اختلاف وجود دارد، اما از آنجا که سجاد در کربلا ۲۳ سال سن داشت و علی اکبر از او بزرگ تر بوده می توان گفت علی اکبر در سن ۲۵ سالگی کشته شده است؛ بنابراین نقل تاریخی چون واقعه کربلا در سال ۶۱ هجری قمری بود می توان گفت او در سال ۳۶ هجری قمری متولد شده است.عکس علی اکبر

علی اکبر (ابهام زدایی). علی اکبر فرزند ارشد حسین بن علی بود.
علی اکبر (هامون شهر)
علی اکبر (باغ ملک)
علی اکبر (کرمانشاه)
علی اکبر همچنین ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:

علی اکبر (باغ ملک). علی اکبر (باغ ملک)، روستایی از توابع بخش میداود شهرستان باغ ملک در استان خوزستان ایران است.
این روستا در دهستان میداود قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن زیر سه خانوار بوده است.

علی اکبر (نام کوچک). علی اکبر نامی کوچک در زبان عربی برای مردان است. افراد شاخص با این نام از این قرارند:
علی اکبر، از کشتگان واقعه کربلا
علی اکبر دهخدا، دانشمند زبان شناس ایرانی و نویسنده لغت نامه دهخدا
علی اکبر ولایتی، وزیر امور خارجه پیشین ایران و مشاور علی خامنه ای
علی اکبر شهنازی
علی اکبر شیدا
علی اکبر ناطق نوری
علی اکبر داور
علی اکبر صنعتی
علی اکبر سعیدی سیرجانی
علی اکبر سیاسی
علی اکبر فیاض
علی اکبر استاداسدی
علی اکبر مرادی
علی اکبر کاوه
علی اکبر شیرودی
علی اکبر کاوه
علی اکبر درخشانی
سید اکبر پرورش
سید علی اکبر گلستانه
میرزا علی اکبر صابر
علی اکبر محتشمی پور
علی اکبر عبدالرشیدی
علی اکبر جوانفکر، مشاور رئیس جمهور در دوران زمام داری محمود احمدی نژاد
علی اکبر کنی پور
علی اکبر سلیمی جهرمی
علی اکبر معین فر
علی اکبر پگاه قزوینی
سید علی اکبر فال اسیری
علی اکبر موسوی خوئینی
شیخ علی اکبر الهیان سمامی
علی اکبر آقایی مغانجویی
علی اکبر عبدالعلی زاده
آقا علی اکبر خان فراهانی
علی اکبر شعبانی فرد جهرمی
علی اکبر محرابیان
علی اکبر رائفی پور

علی اکبر (هامون شهر). علی اکبر یا هامون شهر شهری در بخش تیمورآباد شهرستان هامون استان سیستان و بلوچستان ایران است. بر پایه سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۰ جمعیت این شهر ۴٬۵۵۱ نفر (در ۱٬۲۵۳ خانوار) بوده است.

علی اکبر (کرمانشاه). علی اکبر (کرمانشاه)، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان کرمانشاه در استان کرمانشاه ایران است.
این روستا در دهستان دورود فرامان قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲۶۹ نفر (۶۱خانوار) بوده است.شغل مردم روستا بیشتر کشاورزی و دامداری است.
قبل از اصلاحات ارضی زمین های روستا در اختیار مالکان بود و مردم روستا یا اجاره پرداخت میکردند یا به صاحب ملک سهم می دادند،آخرین صاحب ملک روستای علی اکبر حاج حسن کاشانی بوده و از این مالکان آثار دو قلعه باقی مانده و آن طور که افراد مسن تعریف می کنند موقع غارت تمام گوسفندان این روستا در این دو قلعه جا داده شده اند که از این یورش در امان بمانند.
روستای علی اکبر از شمال به روستای کرانی،از جنوب به فرامان،از شرق به روستای پایروند و از غرب به روستای قمشه مشرف است.
گزارش تخلف یا اشتباه در معنی

پیشنهاد کاربران

یعنی علی بزرگ
علی به معنای بلند مرتبه و اکبر به معنای بزرگ است
بنظر من موقعی علی اکبر در لغت صدق میکنه که یک چیزی رو محذوف داشته باشیم ضمن اینکه اسم تفضیل هست مثلا وقتی میگیم الله اکبر بعدش محذوف از ان یک من عن یوصف:از آن که وصف شود و یاهمچنین همان طور که حضرت سید الشهدا علیه السلام فرزندانشون علی اکبر علی اوسط و علی اصغر بودند اما خانواده ها بخاطر علاقه به این بزرگوار اینچنین اسمی رو انتخاب می کنند
علی اکبر رئیسی از پهلوانان نامی روستای دوسیران روحش شاد ویادش گرامی🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹
علی اکبریعنی =بلدمرتبه وبزرگ
مشاهده پیشنهاد های امروز

معنی یا پیشنهاد شما