سازمان انرژی اتمی ایران است. صالحی پیشتر از سال ۱۳۸۸ تا ۱۳۸۹ نیز همین سمت"> سازمان انرژی اتمی ایران است. صالحی پیشتر از سال ۱۳۸۸ تا ۱۳۸۹ نیز همین سمت" /> سازمان انرژی اتمی ایران است. صالحی پیشتر از سال ۱۳۸۸ تا ۱۳۸۹ نیز همین سمت">
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1377 100 1

علی اکبر صالحی

علی اکبر صالحی در دانشنامه ویکی پدیا

علی اکبر صالحی
علی اکبر صالحی (زاده ۴ فروردین ۱۳۲۸ در کربلا)، از سال ۱۳۹۲ معاون رئیس جمهور و رئیس انرژی اتمی ایران">سازمان انرژی اتمی ایران است. صالحی پیشتر از سال ۱۳۸۸ تا ۱۳۸۹ نیز همین سمت را بر عهده داشت. صالحی از سال ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۲ وزیر امور خارجه ایران بود. او از سال ۱۳۷۷ تا ۱۳۸۲ نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی بود و بین سال های ۱۳۸۶ تا ۱۳۸۸، معاونت دبیرکل سازمان همکاری اسلامی را بر عهده داشت.
نشان خدمت (درجه یک)
نشان شجاعت (درجه دو)
نشان وطن
صالحی که زاده کربلا در عراق است، تحصیلات خود را در دانشگاه آمریکایی بیروت (AUB) و مؤسسه فناوری ماساچوست (MIT) در رشته های فیزیک هسته ای و مهندسی هسته ای انجام داده است. او استاد مهندسی انرژی دانشگاه صنعتی شریف است و دو دوره رئیس این دانشگاه بوده است. صالحی همچنین ریاست دانشگاه بین المللی امام خمینی قزوین را بر عهده داشته است.
علی اکبر صالحی روز ۴ فروردین ۱۳۲۸ هجری خورشیدی در شهر کربلا در عراق به دنیا آمد. او از نوادگان محمدصالح قزوینی است و اصالتی قزوینی دارد. وی همچنین نسب از عمادالکتاب می برد. پدر وی احمد صالحی خواهرزاده عمادالکتاب است. برادر او جواد صالحی نیز عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی برق دانشگاه صنعتی شریف است. علی اکبر صالحی در سن ۹ سالگی از زادگاهش کربلا به ایران آمد.
پس از اخذ دیپلم متوسطه، در سال ۱۹۶۸ میلادی (۱۳۴۷) به دانشگاه آمریکایی بیروت رفت و در سال ۱۳۵۰ مدرک کارشناسی فیزیک دریافت کرد. وی یک سال بعد کارشناسی ارشد فیزیک خود را در سال ۱۳۵۱ خورشیدی از همان دانشگاه دریافت کرد. نهایتاً در ۱۳۵۶ از مؤسسه فناوری ماساچوست آمریکا به اخذ درجه دکترا در رشته مهندسی هسته ای نائل آمد.گرایش های تحقیقاتی او محاسبات توزیع نوترون در سلول های سوخت راکتور، دینامیک رآکتور، مدیریت سوخت رآکتور، پردازش رایانه ای داده ها و انرژی هستند.
عکس علی اکبر صالحی


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقل قول های علی اکبر صالحی

علی اکبر صالحی (۱۳۲۸/ ۱۹۴۹)، مهندس هسته ای، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و سیاستمدار ایرانی.
• «به هنگام سخن گفتن از ایران باید به این نکته توجه داشت که ایران فرهنگی به هیچ روی قابل محدود شدن در قلمرو ایران به مفهوم سیاسی آن نیست. افزون بر این، باید دانست که سخن گفتن از میراث بی بدیل فرهنگ ایرانی به معنای تکیه بر برتری های موهوم نژاد آریایی و گرفتار آمدن در چنبره گزافه گویی های نژادپرستانه نیست. به دیگر سخن زمانی که به میراث فرهنگ ملی اشاره می کنیم، مقصود ما توجه به تکیه بزرگان این سرزمین به ضرورت خردورزی و خردمندی، توصیه به پرهیز از افراط و تفریط و تلاش برای ایجاد نظم و نظام اجتماعی در گستره حیات جمعی است.»
• «اینجانب همواره اربکان را به عنوان یک دولتمرد بزرگ ستوده و برای او بالاترین احترام را قائل بوده ام.» ۱۳۸۹/۱۲/۱۰

علی اکبر صالحی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی علی اکبر صالحی   • مفهوم علی اکبر صالحی   • تعریف علی اکبر صالحی   • معرفی علی اکبر صالحی   • علی اکبر صالحی چیست   • علی اکبر صالحی یعنی چی   • علی اکبر صالحی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی علی اکبر صالحی
کلمه : علی اکبر صالحی
اشتباه تایپی : ugd h;fv whgpd
عکس علی اکبر صالحی : در گوگل

آیا معنی علی اکبر صالحی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )