برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1559 100 1
شبکه مترجمین ایران

علیرضا مشایخی

علیرضا مشایخی در دانشنامه ویکی پدیا

علیرضا مشایخی
علیرضا مشایخی (زادهٔ ۱۰ فروردین ۱۳۱۸ در تهران) آهنگساز و موسیقی دان ایرانی است.
زاگرس
جشن
سمفونی ایرانی
شهرزاد
موسیقی برای پیانو
سمفونی تهران
آثار سمفونیک
بوف کور (و سمفونی شماره ۳)
ارکستر موسیقی نو
اصوات خوشحال الکترونیک
سمفونی شماره ۷
آنتولوژی موسیقی الکترونیک
اینتگرال
موسیقی الکترونیک ایرانی
برخی او را پایه گذار موسیقی مدرن در ایران و از نخستین آهنگ سازان مدرن ایرانی می دانند. او در وین و اوترخت هلند به تحصیل پرداخت و با حوزه های موسیقی معاصر و سبک های نوین آشنا شد.
نخستین استادان او در ایران لطف الله مفخم پایان (موسیقی ایرانی)، حسین ناصحی (آهنگ سازی) و افلیا کمباجیان (پیانو) بودند. سپس در وین نزد اساتید آهنگسازی به نام های هانس یلینک (برجسته ترین نظریه پرداز مکتب وین و شاگرد شونبرگ) و کارل شیسکه به ادامه تحصیل پرداخت. او پس از به پایان رساندن دورهٔ آهنگ سازی در آکادمی موسیقی وین، برای ادامه تحصیل و پژوهش در زمینه موسیقی الکترونیک به اوترخت در هلند رفت و در آنجا در کلاس های گوتفرید میشائیل کونیگ از پایه گذاران انستیتو زونولوگی هلند شرکت جست. او در مدت پانزده سال اقامتش در هلند اقدام به فعالیت های گسترده آهنگ سازی و پژوهشی نمود و در آنجا بود که اساس موسیقی چندفرهنگی (یکی از شیوه های نگرش او به موسیقی ایرانی) را پی ریزی کرد.
علی رضا مشایخی نخستین آهنگ سازی است که به شکل گسترده ای، پیام آور نوگرایی در موسیقی ایران است، و احتمالاً اول کسی بوده که موسیقی ایرانی به سبک الکترونیک ساخته است. آثار وی بیش از چهل سال است که در داخل و خارج از ایران اجرا می شوند.
عکس علیرضا مشایخی
فهرست ناکامل زیر شامل آثار علیرضا مشایخی، موسیقیدان ایرانی و از پیشگامان موسیقی نو در ایران است.
نه اکسپرسیون، برای کلارینت و کلارینت باس در سی بمل، اپوس ۱، ۱۳۴۱ (۱۹۶۲ میلادی)
کنسرتو، برای ارکستر، اپوس ۲-الف، ۱۳۴۱ (۱۹۶۲ میلادی)
تریو (زهی)، موسیقی برای ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقل قول های علیرضا مشایخی

علیرضا مشایخی (زادهٔ ۱۰ فروردین ۱۳۱۸ در تهران) موسیقیدان ایرانی است.
• «به نظر من موسیقی ابتدا باید «موسیقی» باشد و پس از آن می تواند ذِیل مفهوم «هویت» نیز جست وجو شود. در شکلی کلی تر باور دارم که وجود موسیقی بر ماهیت آن تقدم دارد. «هویت» برخلاف آنچه در ایران در ارتباط با این واژه به یک مُد تبدیل شده، فاقد هرگونه «الزام» در ارتباط با مفهوم «ملیت» است.»
• «هویت» را نمی توان با یک سطحی نگری به «جغرافیا» تعمیم و ربط داد؛ چون من ایرانی ام، پس دارای هویت ایرانی هستم. این سطحی ترین شکل صورت بندی و طرح مسئله از «هویت» است. همه اینها به شکلی از «ناسیونالیسم» می رسد، و «ناسیونالیسم» هم دستِآخر به «فاشیسم» منتهی می شود. من انسانی هستم که در این دنیا، در ارتباط با انسان های دیگر چیزهایی می آموزم، چیزهایی را در خودم و دیگران نفی می کنم، و در این فرایند «هویت» من شکل می گیرد؛ بنابراین در یک «رفت وبرگشت»، در تماس با «دیگری»، در دریافت از «دیگری» و هدایت «دیگری» - به شکل متقابل- «هویت» شکل می گیرد؛ بنابراین شیوه ای را که ناشی از ملی گراییِ فاقد تفکر است، و «هویت» را در ارتباط با «ملیت»، «جغرافیا» و «اقلیم» قابل طرح می داند، بسیار سطحی می دانم و با آن مخالفم.
• «تنها چیزی که در زندگی دارم انتزاع در موسیقی ست و دوست ندارم آن را از دست بدهم.» -> مصاحبه با مجلهٔ «مقام موسیقایی»
• «درست به این علت که در ایران سنت موسیقی کلاسیک رمانتیک اروپایی وجود ندارد، اگر هنر زمان خود را نفهمیم، با چند قرن فاصله گرفتار «درجا زدن» هنری خواهیم بود. از طرف دیگر به علت نداشتن سنت کلاسیک، شنوندهٔ ایرانی آمادگی بیشتری برای پیوستن به تفکر موسیقی زمان خود دارد. برخلاف آنچه گاهی ادعا می شود، تجربیات متعدد من و همکارانم چه با گروه موسیقی معاصر و چه با ارکستر سمفونیک تهران ثابت کرده که شنوندهٔ ایرانی حاضر است حرف آهنگساز معاصر خود را بشنود.» -> متن نامهٔ علیرضا مشایخی به شعرا، نویسندگان و شخصیت های فرهنگی ایران، صفحهٔ ۱۹ «تداوم تفکر»
• «گاهی اوقات لغات برای بیان صحیح و صریح و دقیق افکار ما، بسیار فقیرند و این در حقیقت مهمترین علت به وجود آمدن موسیقی است.» -> صفحهٔ ۳۸ «به طرف شرق»
• «مطرح نبودن زیبایی شناسی برای من، نوعی برخورد من با آن را شکل ...

علیرضا مشایخی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی علیرضا مشایخی   • مفهوم علیرضا مشایخی   • تعریف علیرضا مشایخی   • معرفی علیرضا مشایخی   • علیرضا مشایخی چیست   • علیرضا مشایخی یعنی چی   • علیرضا مشایخی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی علیرضا مشایخی

کلمه : علیرضا مشایخی
اشتباه تایپی : ugdvqh lahdod
عکس علیرضا مشایخی : در گوگل

آیا معنی علیرضا مشایخی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )