برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1666 100 1
شبکه مترجمین ایران

علما (ویژگی ها)

علما (ویژگی ها) در دانشنامه اسلامی

علما (ویژگی ها)
علما و دانشمندان، در اسلام و مکتب اهل بیت (علیهم السلام) از جایگاه ویژه ای برخوردار هستند. در قرآن کریم و روایات معصومین (علیهم السلام) ویژگی ها و امتیازاتی برای علمای راستین شمرده شده است.
توده های انسانی بی آنکه پیوسته آگاه باشند، از آثار وجود علماء و دانشمندان همیشه برخوردار بوده و برخوردارند و در پیمودن راه زندگی همواره از آنان یاری گرفته و می گیرند، چنان که مردمان، همه جا و همه گاه ـ بی آنکه پیوسته آگاه باشند ـ از خورشید بهره گرفته و می گیرند.در مکتب اسلام و خصوصاً در نظر ائمه شیعه نیز، علماء و دانشمندان از مقامی عظیم برخوردار و با اوصافی متعالی ستوده شده اند که بعد از پیامبران و امامان (علیهم السلام) کسی را یارای برابری با شأن و مرتبه آنان نیست. البته نه این که هر کس علمی از علوم رسمی را فراگرفت و اصطلاحاتی را به حافظه خود سپرد، واجد این مقام و مرتبه باشد، بلکه مراد عالمانی هستند که عمل را سرلوحه کار خود قرار داده و در مسیر حرکت به سوی حضرت حقّ (جل و علی) قدم برمی دارند و وجودشان سرشار از عشق به خدا، خدمت به بشریت و نمایاندن صراط مستقیم از کژراهه های ضلالت و گمراهی است.در اینجا با بهره گرفتن از کلام وحی و روایات معصومین (علیهم السلام) به برخی از مناقب دانشمندان راستین اشاره می کنیم.
ویژگی های علما در قرآن و روایات
امتیازات ویژه ای در قرآن
حجتی کرمانی، محمدجواد، آداب تعلیم و تربیت در اسلام، ص۵۳، چ۱۸.
 ۱. ↑ حجتی کرمانی، محمدجواد، آداب تعلیم و تربیت در اسلام، ص۵۳، چ۱۸. ۲. ↑ ر.ک:مکارم شیرازی، ناصر، پیام قرآن، تفسیر موضوعی قرآن، ج۱، ص۲۴.    
...

علما (ویژگی ها) را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی علما (ویژگی ها)   • مفهوم علما (ویژگی ها)   • تعریف علما (ویژگی ها)   • معرفی علما (ویژگی ها)   • علما (ویژگی ها) چیست   • علما (ویژگی ها) یعنی چی   • علما (ویژگی ها) یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی علما ویژگی ها

کلمه : علما (ویژگی ها)
اشتباه تایپی : uglh (,dC'd ih)
عکس علما (ویژگی ها) : در گوگل

آیا معنی علما (ویژگی ها) مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )