برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1652 100 1
شبکه مترجمین ایران

علما (جایگاه فرهنگی)

علما (جایگاه فرهنگی) در دانشنامه اسلامی

علما (جایگاه فرهنگی)
عالمان دینی همواره نقش و جایگاه مؤثری در تعریف و حفظ فرهنگ شیعه داشته اند. آنان از ابزار های مختلف در این راه استفاده کرده اند. از جمله اقدامات علمای شیعه در راستای حفظ و ترویج فرهنگ شیعی می توان به تشکیل حوزه های علمی، تألیف کتب در موضوعات متنوع، تربیت و پرورش شاگردان برجسته، تأسیس کتابخانه ها و مساجد، برگزاری جلسات مناظره و نفوذ و حضور در مراکز قدرت سیاسی اشاره کرد.
فرهنگ عبارت است از مجموع عناصر عینیت یافته میراث مشترک اجتماعی نسل های متوالی گروه های انسانی که به سبب ماهیت عینی قابلیت انتقال و انتشار را در زمان و مکان دارد. به عبارت دیگر، فرهنگ شامل الگوهای رفتاری عینی و ذهنی است که از عناصر میراث اجتماعی به شمار می آیند، زیرا همه آن ها تولید تاریخی نسل های پی در پی انسان هاست.الگوهای نهادی شده رفتار به شیوه ای نمادی از نسلی به نسل دیگر انتقال یافته اند. نهاد های اختصاصی هر فرهنگ با روی هم انباشته شدن تجربیات اشخاص کثیری در طی دوره ای طولانی ساخته شده اند. اشخاص می آیند و می روند امّا فرهنگ باقی می ماند، میراث فرهنگی از راه فرآیند های تربیتی و آموزشی انتقال می یابند.
کوئن، بروس، مبانی جامعه شناسی، ص۵۹، چ چهارم، تهران، سمت، ۱۳۷۲.
فرهنگ شامل علامت «ساخت» است که جامعه ها را از همدیگر متمایز ساخته و مرزها را مشخص می کند، فرهنگ یکی از استوارترین پایه های همبستگی اجتماعی را فراهم می کند، فرهنگ الهام بخش وفاداری و فداکاری در راستای اهداف جامعه است.
نیک گوهر، عبدالحسین، مبانی جامعه شناسی، ص۷۳، چ چهارم، تهران، انتشارات رایزن.
ساختن یک فرهنگ و پیدایش فرهنگ ها امری بسیار پیچیده است که زمان بسیار طولانی را می طلبد، فرهنگ پذیری جوامع یعنی انتقال یک فرهنگ و جایگزین کردن آن به جای فرهنگ موجود نیز یکی از مشکلات اساسی و از مراحل فرهنگ سازی است. اینجاست که قدرت اعجاز و معجزه محسوس است که پیامبران الهی خصوصاً پیامبر اکرم چگونه توانست آن فرهنگی را که در اعماق جان مردم جزیرة العرب رسوخ داشت و با زندگی آن ها کاملاً عجین شده بود آن را محو نموده و فرهنگ اسلامی را جایگزین کند؟ فرآیند تشکیل فرهنگ شیعه با توجه به وجود موانع جدی سیاسی و ستیزهای خون بار، کاری بسیار مشکل و طاقت فرسا بوده است.
جایگاه علما در ...

علما (جایگاه فرهنگی) را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی علما (جایگاه فرهنگی)   • مفهوم علما (جایگاه فرهنگی)   • تعریف علما (جایگاه فرهنگی)   • معرفی علما (جایگاه فرهنگی)   • علما (جایگاه فرهنگی) چیست   • علما (جایگاه فرهنگی) یعنی چی   • علما (جایگاه فرهنگی) یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی علما جایگاه فرهنگی

کلمه : علما (جایگاه فرهنگی)
اشتباه تایپی : uglh ([hd'hi tvik'd)
عکس علما (جایگاه فرهنگی) : در گوگل

آیا معنی علما (جایگاه فرهنگی) مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )