برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1540 100 1
شبکه مترجمین ایران

عقود

/'oqud/

معنی عقود در لغت نامه دهخدا

عقود. [ ع ُ ](ع اِ) ج ِ عَقد. (منتهی الارب ) (اقرب الموارد). رجوع به عَقد شود. عهدها. (ترجمان القرآن جرجانی ). پیمان ها : عقود و عهود پیوستند. (تاریخ بیهقی ).
- عقود امان ؛ ج ِ عقد امان. (فرهنگ فارسی معین ). رجوع به عقد امان در ترکیبات عقد شود.
|| در اصطلاح شرعی و فقهی ، قسمتی از اقسام اربعه ٔ فقه ، و سه قسمت دیگر، عبادات و ایقاعات و احکام است. (یادداشت مرحوم دهخدا). آنچه غرض مهم از آن دنیا باشد و دو طرفی باشد یعنی نیاز به ایجاب و قبول داشته باشد عقودنامند. و عبارت از اسبابی هستند که مترتب میشود بر آنها احکام شرعیه از وجوب ، ندب ، کراهت ، تحریم و اباحه. چنانکه هر یک از عقود متصف به این اوصاف میشوند، در مقابل ایقاعات و احکام به معنی خاص و عام. (فرهنگ علوم نقلی از قواعد شهید ص 2 و 4).
- العقود تابعة للقصود ؛ اصطلاحی است فقهی و مراد آن است که آثار مترتبه بر عقود تابع قصد و انشاء است. حال اگر قصد کند شرطی راکه فاسد باشد و باطل ، ناچار عقد هم باطل است. (فرهنگ علوم نقلی از عوایدالایام ص 53).
- عقود ابنیه (علم...) ؛ علمی است که به وسیله ٔ آن احوال و اوضاع ابنیه و چگونگی ایجاد و حفر نهرها و پاک کردن قناتها و بستن منافذ و سوراخها و تنضید و بر هم نهادن مساکن شناخته میشود و در ساختن شهرها و قلعه ها و منازل و نیز در کشاورزی سودی سرشار دارد. (از کشاف اصطلاحات الفنون ).
- عقود لاحقه ؛ معاملاتی که پس ازمعامله ٔ اول انجام شده است مثلاً در اعمال حق شفعه اگر خریدار ملک ، خود به دیگری فروخت و آن دیگر هم به دیگری فروخت و چند عقد بر ملک واقع شد باز هم شفیع تواند به خریدار آخری مراجعه کند و مبیع را مسترد دارد در ازاء عوض آن. یا در مورد بیع فاسد اگر عقودی برآن واقع شد باز هم همان حکم را دارد که عقد اول داشته و دارد یا نه. (فرهنگ علوم نقلی ).
|| در اعداد، اول آن عشر است و آخر آن تسعون ، و واحد آن عَقد است. (از اقرب الموارد). در اعداد عربی از عشرون (20) تا تسعون (90) را عقود نامند که از نظر صرف عربی ملحق به جمع مذکر سالم هستند یعنی در حال رفع با واو و در حال نصب و جر با یاء آیند :
همیشه تا ز عدد در عقود هست نشان
همیشه تا ز طمع برطبایع است رقم.
مسعودسعد.
- ...

معنی عقود به فارسی

عقود
جمع عقد
( اسم ) جمع عقد گردن بند ها .
عدم موافقت در قرارداد

معنی عقود در فرهنگ معین

عقود
(عُ) [ ع . ] (اِ.) جِ عَقد، عهدها، پیمان ها.
(عُ) [ ع . ] (اِ.) جِ عِقد، گردن بندها.

معنی عقود در فرهنگ فارسی عمید

عقود
۱. [جمعِ عَقد] = عَقد
۲. [جمعِ عِقد] = عِقد

عقود در دانشنامه اسلامی

عقود
عقود اموری دو طرفه هستند که بین دو طرف ایجاد می شوند.
«عقد» در لغت، به معنای گره زدن، بستن و محکم کردن چیزی است.
عقد در اصطلاح شرع
عقد در زبان شرع، به معنای قرارداد و پیمان بستن می باشد. و قرآن کریم با جمله «یا ایُّهَا الَّذینَ امَنُوا اوْفُوا بِالْعُقُودِ» عمل به پیمان های صحیح و انسانی را واجب کرده است.
منظور از عقود
منظور مرحوم محقق حلی از «عقود» قراردادهایی است که تحقّق هر کدام از آن ها احتیاج به دو طرف (ایجاب و قبول) دارد، بر خلاف «ایقاع» که پیمان یک طرفی است.
تعریف عقد
...
عقود اذنی مقابل عقود عهدی می باشد.
عقود اذنی، بر عقدهایی اطلاق می شود که در آن ها تعهّد و التزام وجود ندارد؛ بلکه تحقق و بقای آن ها تنها در گرو اذن است و با برداشته شدن اذن ، آن عقود نیز به هم می خورند.ودیعه ، عاریه و وکالت غیر عقدی از این قبیل اند. آیا اطلاق عقد بر این نوع عقود، حقیقی است یا مجازی و از روی تسامح؟ برخی گفته اند:عقد عبارت است از عهد مؤکّد و چون در عقود اذنی عهدی وجود ندارد و قوام آن ها به اذن است، در حقیقت عقد نیستند؛ لیکن به جهت اشتمال آن ها به ایجاب و قبول ، از روی مسامحه به آن ها اطلاق عقد شده است. مقابل عقود اذنی، عقود عهدی (عقود عهدی) قرار دارند.
احکام مرتبط
از احکام عنوان یاد شده در باب تجارت سخن گفته اند.
شرائط عقود اذنی
تحقق و قوام عقود اذنی بسته به اذن و رضایت است و در آن صیغه خاصی شرط نیست و به هر صورت که اذن و رضایت از آن فهمیده شود کفایت می کند. بنابر این، شرایطی که در صیغه عقد لازم، مانند عربی بودن، موالات و تقدیم ایجاب بر قبول معتبر است، در این نوع عقود معتبر نیست. چنان که قبول نیز در این نوع عقود به هر صورتی که بیانگر آن باشد، تحقق می یابد.
بررسی جواز و لزوم عقود اذنی
...
عقود اسلامی در فقه به پیمان‎های دو طرفه مانند نکاح، بیع، مضاربه، مساقات و قرض الحسنه گفته می شود. این پیمان‎ها شامل روابط مالی و غیر مالی ...

عقود در دانشنامه ویکی پدیا

عقود
عقود فیلمی به کارگردانی و نویسندگی علی اصغر شادروان ساختهٔ سال ۱۳۶۳ است.
تاجبخش فناییان
سعید کشن فلاح
عطاءاله سلمانیان
جعفر دهقان
اکبر منصور فلاح
فرید کشن فلاح
محمود نوروز
حبیب اله رجبعلی
خورشید پناهنده
فاطمه چهارمحالی
سیدعباس موسوی
عبداله ودادی
اصغر اوتادی
احمد منصورفلاح
عقود جمع عقد یا قرارداد
نيروهای عراقی اهالی یكی از روستاهای مرزی ایران را قتل عام مي كنند. جواني كه زخمي و بيهوش شده است پس از به هوش آمدن خود را درمحاصره سربازان عراقي مي بيند. جوان چهار درجه دار عراقي را اسير و به طرف نيروهاي خودي حركت مي كند. اسرا در حوادث مختلفي كشته مي شوند و جوان باگلوله يك ديده بان دشمن از پا در مي آيد.
عقد با ثمن شناور، عبارت است از عقودی که در حین انعقاد، ثمن در آنها معین نبوده و تعیّن ثمن وابسته به زمان آینده، یا نظر شخص ثالث باشد.این نوع عقود بر مبنای قانون مدنی ایران باطلند.بر مبنای قانون مدنی ایران، در کلیه عقود معوض مالی، مورد معامله و ثمن بایستی معلوم و معین باشد.در اینخصوص ماده 190 و 216 قانون مدنی ایران مقررات عامی درباره کلیه عقود، به جز عقودی که علم اجمالی نسبت به موضوع آن کافی است(همچون هبه یا صلح در مقام رفع تنازع یا محاباتی)وضع نموده است.در احکام بیع نیز نظیر این مقررات وجود دارد (مواد 338و342 قانون مدنی)که در سایر عقود مالی دیگر هم از این احکام استفاده می شود.
سایت حقوقی تفطن


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

عقود را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• انواع عقود در حقوق مدنی   • انواع عقود اسلامی pdf   • انواع عقود مبادله ای   • عقود مبادله ای و مشارکتی   • تعریف عقود اسلامی   • عقود اسلامی+pdf   • عقود اسلامی چیست   • معنی عقود   • مفهوم عقود   • معرفی عقود   • عقود چیست   • عقود یعنی چی   • عقود یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی عقود

کلمه : عقود
اشتباه تایپی : ur,n
آوا : 'oqud
نقش : اسم
عکس عقود : در گوگل

آیا معنی عقود مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )