برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1402 100 1

عقاب سیاه (تانک)

عقاب سیاه (تانک) در دانشنامه ویکی پدیا

عقاب سیاه (تانک)
'عقاب سیاه (به روسی: Чёрный орёл) پروژه لغوشدهٔ ساخت نوعی تانک اصلی میدان نبرد در روسیه بود که بر مبنای توسعه و ارتقای تانک تی-۸۰ طراحی می شد. این پروژه در دهه ۱۹۸۰ آغاز شده و ماکت ها و پیش نمونه هایی از آن در اواخر دهه ۱۹۹۰ به نمایش درآمد تا اینکه در سال ۲۰۰۱ لغو آن به طور رسمی اعلام شد.
شاسی تانک عقاب سیاه بر اساس شاسی تی-۸۰ طراحی شده اما درازتر شده و یک جفت چرخ به آن اضافه شده بود. برخلاف برجک تمام تانک های روسی که کوچک و به صورت نیمکره ای هستند، برجک تانک عقاب سیاه بسیار بزرگتر شده و مستطیلی شکل بود. همچنین به سبک تانک های غربی قسمت جداگانه ای در آن برای حمل مهمات پیش بینی شده بود تا ایمنی سرنشینان در صورت انفجار مهمات افزایش یابد. این تانک هم مثل دیگر تانک های روسی ـ از تی-۶۴ به بعد + به بارگذار اتوماتیک مجهز بود. اما این گلوله گذار دیگر از روش چرخ وفلکی استفاده نمی کرد بلکه از سیستم نوارنقاله ای زنجیری بهره می برد؛ سیستمی که ژاپنی ها در تایپ ۹۰ کیومارو و تایپ ۱۰ و فرانسوی ها در لکلر آن را به کار گرفته اند. همچنین قرار بود این تانک از موتور توربین گازی به قدرت ۱۴۰۰ اسب بخار استفاده کند و وزن آن نیز ۴۸ تن باشد. عقاب سیاه هم مثل تانک های دیگر روسی به توپ ۱۲۵ م م بدون خان مسلح بود اما گفته شده بود که برجک تانک گنجایش لازم برای نصب توپ ۱۵۲ م م را هم دارد. زره تانک نیز در قسمت جلو ضخامت بالایی داشت و از زره های واکنشی نسل جدید روسی مثل کاکتوس و کنتاکت-۵ هم بهره می برد.
پروژه تانک عقاب سیاه طور رسمی در سال ۲۰۰۱ لغو شد. مشکلات مالی، نقایص طرح و مهمتر از همه عملکرد وحشتناک تی-۸۰ در جنگ چچن مهمترین دلایل لغو این پرژه بودند. تی-۸۰ها در این جنگ به قدری ضعیف ظاهر شدند که ژنرال گالکین رئیس نیروهای زرهی روسیه، وزیر دفاع این کشور را قانع کرد که دیگر هیچ تانکی با موتور توربین گاز را سفارش ندهد و در نتیجه عقاب سیاه هم بلافاصله لغو شد. روس ها پس از آن استفاده از طرح جدید به نام تی-۹۵ را در دستور کار داشتند که البته پروژه ساخت این تانک هم در سال ۲۰۱۰ لغو شد.
عکس عقاب سیاه (تانک)


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

عقاب سیاه (تانک) را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی عقاب سیاه (تانک)   • مفهوم عقاب سیاه (تانک)   • تعریف عقاب سیاه (تانک)   • معرفی عقاب سیاه (تانک)   • عقاب سیاه (تانک) چیست   • عقاب سیاه (تانک) یعنی چی   • عقاب سیاه (تانک) یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی عقاب سیاه تانک
کلمه : عقاب سیاه (تانک)
اشتباه تایپی : urhf sdhi (jhk;)
عکس عقاب سیاه (تانک) : در گوگل

آیا معنی عقاب سیاه (تانک) مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )