برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1644 100 1
شبکه مترجمین ایران

عصر حجر

عصر حجر در دانشنامه آزاد پارسی

عصر حَجَر (Stone Age)
مجموعه ای از سنگ های چخماق، دوره میان سنگی
دوران پیش از فلزکاری و اختراع خط و کتابت. در این مرحله ابزارها و سلاح ها را عمدتاً از سنگ، به ویژه سنگ چخماق، می ساختند. تقسیمات عصر سنگ عبارت اند از عصر سنگ کهن یا پارینه سنگی، که در آن ابزارهای سنگ چخماقی به نحو ساده و با شکستن سنگ شکل می گرفتند؛ عصر سنگ میانه یا میان سنگی؛ و عصر سنگ نو یا نوسنگی، که در آن ابزارها ساییده و صیقل داده می شدند. مردم دورۀ پارینه سنگی شکارچی و گردآورندۀ خوراک بودند؛ در آستانۀ دورۀ نوسنگی، مردم نخستین گام ها را در زمینۀ کشاورزی، اهلی کردن حیوانات، پارچه بافی، و سفالگری برداشته بودند.عصر حجر قدیم (یا پارینه سنگی). مردم دورۀ پارینه سنگی شکارچی بودند و آثار برجای مانده از آنان در غارهایی که می زیستند و در رسوب های نهشته در شن رودخانه ها یافت شده است. دورۀ آغازین پارینه سنگی به فرهنگ های شِل و آشولی تقسیم می شود. نهشته های اصلی آن به دورۀ میان یخچالیِ ریس ـ وورم تعلق دارد. پارینه سنگی میانۀ با فناوری تراشه های موسترین از سنگ چخماق مشخص می شود و از حیث زمان زمین شناختی در دورۀ پیشرفت یخچالی وورم (چهارمین مرحلۀ رسوب گذاری یخچالی در کوه های آلپ) قرار می گیرد. انسان نئاندرتال این عصر با حیوانات سردسیری می زیست که عبارت بودند از ماموت، اسب، گاو وحشی، و گوزن شمالی. پارینه سنگی جدید شامل فرهنگ های اورینیاکی، سولوتره ای و ماگدالنی است و از لحاظ زمان زمین شناختی دورۀ عقب نشینی رسوب گذاری یخچالی وورم و دورۀ خشک و نسبتاً سرد بعدی را دربر می گیرد. دیوار برخی از غارها که اقوام دورۀ پارینه سنگی در آن ها سکونت داشتند، با طرح ها و نقاشی هایی زینت یافتند که احتمالاً دارای مفاهیم جادویی و مذهبی بودند. هنر ماقبل تاریخی غالباً در فرهنگ ماگدالنی بخش جنوب غربی فرانسه و شمال غربی اسپانیا پراکنده و ارتباطش با اقتصادِ مبتنی بر شکار کاملاً روشن و آشکار است. مجموعۀ نظرگیری از نقاشی در غار لاسکوی فرانسه قرار دارد.
دورۀ میان سنگی. چندین فرهنگ مجزا در دورۀ میان سنگی وجود داشت که همگی بر اقتصادِ مبتنی بر شکار استوار بودند.
دورۀ نوسنگی. پیشرفتی در تحولاتِ مبتنی بر کشاورزی و دامپروری مشاهده شد. گیاهان، غلات و نیز الیاف کشت، و گوسفند، گاو، بز، و خوک اهلی شدند.
عصر پارینه سنگی ا ...

عصر حجر در جدول کلمات

عصــر حجر
دوران ما قبل تاریخ
عصر حجر قدیم
پارینه سنگی

عصر حجر را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

سینا
دوران سنگی پیش از تاریخ

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی عصر حجر   • مفهوم عصر حجر   • تعریف عصر حجر   • معرفی عصر حجر   • عصر حجر چیست   • عصر حجر یعنی چی   • عصر حجر یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی عصر حجر

کلمه : عصر حجر
اشتباه تایپی : uwv p[v
عکس عصر حجر : در گوگل

آیا معنی عصر حجر مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )