برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1427 100 1

عزاداری

/'azAdAri/

مترادف عزاداری: پرسه، پرسه نشینی، تعزیت، تعزیه، روضه، سوگواری، ماتم، مصیبت

برابر پارسی: سوگواری

معنی عزاداری در لغت نامه دهخدا

عزاداری. [ ع َ ] (حامص مرکب ) سوکواری.زاری. عزاپرستی. اشتغال به سوک. مصیبت. تعزیت. (ناظم الاطباء). اقامه ٔ مراسم عزا. (فرهنگ فارسی معین ).

معنی عزاداری به فارسی

عزاداری
سوکواری زاری
[mourning] [روان شناسی] تظاهر بیرونی احساس سوگ، مانند شیون و گریه و زاری

معنی عزاداری در فرهنگ فارسی عمید

عزاداری
عزادار بودن، سوگواری در مرگ کسی.

عزاداری در دانشنامه اسلامی

عزاداری
عزاداری یا سوگواری، واژه ای آیینی است که در سوگ و عزای بزرگان دین، از جمله معصومان (علیهم السلام) و به ویژه امام حسین (علیه السلام) انجام می شود. عزاداری، با انگیزه های دینی مانند ابراز محبت به معصومان و اظهار غم و اندوه در مصیبت آنان و در قالب مجالس و مراسمی مشخص برگزار می شود.
با نظری به آیات و روایات روشن می شود که عزاداری و برپایی مجالس عزا نه تنها با قرآن مخالفت و ناسازگاری با مبانی دینی ما ندارد، بلکه از مصادیق شعایر الهی، مودّت و محبّت به اهل بیت (علیهم السّلام) و مبارزه با ظلم و ستم می باشد که در قرآن به آن ها سفارش شده است.
واژه عزاداری
واژه عزاداری و سوگواری مانند واژه های صلاة، حج و زکات، اصطلاحی شرعی نیست که شناخت آن نیاز به تعریف شارع مقدس داشته باشد بلکه واژه ای است آیینی که نشان دهنده رفتار و مراسم خاصی است که در مواقعی بخصوص توسط اقوام و ملل گوناگون انجام می شود.
معادل های عزاداری
البتّه در روایات و دیگر منابع تاریخی الفاظی وجود دارد که می توان آن ها را با معنای عزاداری برابر دانست ـ مانند عزا، ماتم، نوحه و یا نائحه، تسلی، رثا و مرثیه ـ و ما در ابتدا سعی خواهیم کرد آن ها را با استفاده از عرف و لغت بررسی کنیم.
← عزا
...
در این مقاله نظرات فقهای شیعه مانند صاحب جواهر و امام خمینی و سید محمد کاظم یزدی و آیت الله خویی و محقق نایینی و فتاوای علمای اهل سنت، از کتب فتاوی الهندیه و فتاوی غیاثیه در مورد عزاداری را ذکر می کنیم.
از دید فقهای شیعه، جزع و نوحه سرایی به باطل و دروغ، پاره کردن گریبان و برخی اعمال دیگری که یادآوری می شود مکروه است.
← صاحب جواهر
برای تبیین نظر فقهای اهل سنت در مورد عزاداری، به نقل از سه کتاب مهم فقهی، الفتاوی الهندیه معروف به فتاوی عالمگیری و غیاثیه بسنده می کنیم.
← فتاوی الهندیه
آسیب شناسی عزاداری؛ عزاداری شیعیان؛ عزاداری در سیره ائمه اطهار؛ عزاداری در سیره پیامبر؛ عزاداری در روایات شیعه؛ عزاداری در قرآن؛ تعریف عزاداری؛ گریه بر مصائب اهل بیت؛ چرایی عزاداری؛ رابطه عزادا ...


عزاداری در دانشنامه آزاد پارسی

(یا: سوگواری) مراسمی که در ماتم مرگ کسی برگزار می شود، و نزد شیعیان، به سوگ نشستن و نوحه خوانی و ذکر مصیبت برای سالار شهیدان حسین بن علی (ع) و نیز شهیدان کربلا، عمدتاً در دهۀ عاشورا در ماه محرم. نخستین و قدیمی ترین نشانۀ سوگ در ایران، بر تن کردن جامۀ عزاست که معمولاً سیاه رنگ است؛ چنان که فردوسی در شاهنامه می گوید، مردم در مرگ ایرج پسر فریدون جامۀ سیاه بر تن کردند. این رسم تقریباً رسمی جهانی است مگر در نزد برخی چون زردشتیان، که در مرگ عزیزان خود جامۀ سفید بر تن می کنند. از دیرباز در میان اقوام گوناگون و در مناطق مختلف با آداب و رسوم خاص آن قوم یا منطقه برگزار می شده است؛ رسم دیلمیان در مراسم سوگواری چنین بود که با گریه وزاری دست بر سینه می کوبیدند، نمدهای سیاه بر گردن می آویختند و خاک بر سر می ریختند. هم اکنون نیز سوگواری کردن نزد اقوام مختلف متفاوت است و اشکال، حالات و آداب گوناگون دارد. در فرهنگ اسلامی، سوگواری برای اشخاص از دست رفته با صبر بر مصایب و گردن نهادن به قضا و قدر الهی منافاتی ندارد. گریستن امری فطری و بیانگر حالات عاطفی و دلسوزی انسان هاست، البته تا وقتی که عزاداری با حالاتی چون بی تابی، جامه دریدن، ضربه زدن بر بدن، گیس کندن زنان و امثال آن همراه نباشد. همچنین نوحه گری به باطل و توأم با نسبت دادن خصایلی غیرواقعی به شخص فوت شده جایز نیست. در فرهنگ اسلام یکی از اعمالی که در برخورد با بازماندگان شخص متوفی باید انجام داد، مصافحه و ابراز همدردی و دلداری دادن به بازماندگان است. عزاداری برای شهدای واقعۀ عاشورا به ویژه امام حسین (ع) و خانواده اش، سوگواری در شهادت امام علی (ع) در شب های نوزدهم تا بیست ویکم ماه رمضان، و نیز نوحه خوانی و ماتم در شهادت دیگر امامان معصوم و اولیای دین، از گذشته نزد مسلمانان به ویژه شیعیان اهمیت و رواج فراوان داشته است. اگرچه با افول سلسلۀ قدرتمند شیعی آل بویه، عرصه بر شیعیان تنگ شد و آن ها در برگزاری مراسم عزاداری با محدودیت هایی مواجه شدند، اما با این حال سوگواری در میان شیعیان رواج خود را از دست نداد و همچنان ادامه یافت. در دورۀ حاکمیت تیموریان (قرن ۹ق)، ملا حسین واعظ کاشفی، واعظی از اهل تسنن، کتابی در مصایب اهل بیت به ویژه وقایع عاشورا به نام روضةالشهداء نوشت (← روضةالشهدا). وعاظ و نوحه خوان ها معمولاً این کتاب ...

ارتباط محتوایی با عزاداری

عزاداری در جدول کلمات

مکان عزاداری عمومی
حسینیه
یکی از مراسم شیعیان به هنگام عزاداری ایام محرم
زنجیرزنی
یکی از مراسم شیعیان به هنگام عزاداری دوران محرم
زنجیر زنی

معنی عزاداری به انگلیسی

mourning (اسم)
عزا ، ماتم ، سوگواری ، عزاداری ، سوگ
lamentation (اسم)
عزا ، زاری ، سوگواری ، مرثیه خوانی ، عزاداری
mournfulness (اسم)
سوگواری ، عزاداری

معنی کلمه عزاداری به عربی

عزاداری
حداد , فاجعة
عواء
اِحْتِفالٌ تَأْبيني

عزاداری را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی عزاداری   • اهنگ عزاداری   • عزاداری زنان   • عزاداری اربعین   • عزاداری برای امام حسین   • عزاداری صوتی   • دانلود عزاداری   • عزاداری پاکستان   • مفهوم عزاداری   • تعریف عزاداری   • معرفی عزاداری   • عزاداری چیست   • عزاداری یعنی چی   • عزاداری یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی عزاداری
کلمه : عزاداری
اشتباه تایپی : uchnhvd
آوا : 'azAdAri
نقش : اسم
عکس عزاداری : در گوگل

آیا معنی عزاداری مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )