برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1407 100 1

عروج

/'oruj/

مترادف عروج: صعود، معراج، لنگی

برابر پارسی: برآمدن، بالاروی، بالایش

معنی اسم عروج

اسم: عروج
نوع: پسرانه
ریشه اسم: عربی
معنی: بالا رفتن، پیشرفت کردن، ترقی

معنی عروج در لغت نامه دهخدا

عروج. [ ع ُ ] (ع مص ) بلند گردیدن و برآمدن. (از منتهی الارب ). بر آمدن و به بالا برشدن ، و با لفظ «کردن » مستعمل است. (از آنندراج ). به بالا بر شدن. (دهار) (ترجمان القرآن جرجانی ). به بالا برشدن و به آسمان برشدن. (المصادر زوزنی ) (تاج المصادر بیهقی ). بالا رفتن. (از اقرب الموارد). برآمدن. بر شدن. هوا گرفتن. مقابل نزول. مقابل هبوط. (یادداشت مرحوم دهخدا).
- عروج کردن ؛ برآمدن. برشدن.
|| عرج فی الدرجة أو السلم ؛ از نردبان بالا رفت. (از اقرب الموارد). برآمدن بر نردبان و بلند گردیدن. (ناظم الاطباء). || عُرج به (صیغه ٔ مجهول )، او را بالا برد. (از اقرب الموارد). برد او را. (ناظم الاطباء). || رسیدن در پای کسی ، پس لنگیدن. (منتهی الارب ). چیزی به پای کسی خوردن ، پس مانند اشخاص لنگ راه رفتن ، در حالی که این لنگی از خلقت او نباشد. اما اگر لنگی از خلقت او باشد، آن را عَرَج گویند. (از اقرب الموارد). || (اِمص ) صعود و ترقی. (ناظم الاطباء) :
مکان علم است نفست را زبان اندیشه ٔ رهرو
نزولت پایه ٔ ادنی عروجت منزل ایقان.
ناصرخسرو.
بلکه در هاروت و ماروت این شراب
از عروج چرخشان شد سد باب.
مولوی.
که کمینه ٔ این کمین باشد بقا
تا ابد اندرعروج و ارتقاء.
مولوی.
|| (اِ) ج ِ عرج [ ع َ / ع ِ ]. (منتهی الارب ) (اقرب الموارد). رجوع به عرج شود.

معنی عروج به فارسی

عروج
بالارفتن، به بلندی بر آمدن، ببالابرشدن
( اسم ) لنگی اعرجی .
یا اصحاب العروج در تداول تصوف و حکمت اشراق بر گروهی اطلاق میشود که در پرتو ریاضت و تهذیب نفس گاه روان آنان از بدن و ماده منسلخ میشود و بعالم ارواح و مجردات عروج میکند .

معنی عروج در فرهنگ معین

عروج
(عُ) [ ع . ] (مص ل .)بالا رفتن ، به بلندی بر شدن .
( ~.) [ ع . ] (اِمص .) لنگی ، اعرجی .

معنی عروج در فرهنگ فارسی عمید

عروج
بالا رفتن، به بلندی برآمدن، به بالا برشدن.

عروج در دانشنامه اسلامی

در این مقاله آیات مرتبط به عروج و بالا رفتن از آسمان ها معرفی می شوند.
عروج پیامبر اسلام صلی الله علیه وآله به آسمان:«و هو بالأفق الأعلى • ثمّ دنا فتدلّى ؛
نجم/سوره۵۳، آیه۷.    
درخواست مشرکان از پیامبر اسلام صلی الله علیه وآله براى عروج آن حضرت به آسمان:«و قالوا لن نؤمن لک ...• ... أو ترقى فى السّماء ...؛
اسراء/سوره۱۷، آیه۹۰.    
خدا، آگاه از بالا روندگان به آسمان:«یعلم ... ما ینزل من السّماء و ما یعرج فیها ...؛
سبأ/سوره۳۴، آیه۲.    
...
عروج تا بی نهایت کتابی است به زبان فارسی درباره نماز که توسط سید محمد رضا غیاثی کرمانی از میان گفته ها و نوشته های آیت الله مصباح یزدی گردآوری و تدوین شده است.
کتاب با مقدمه گردآورنده در بیان چند نکته در باب نماز آغاز و مطالب در پنج فصل تنظیم شده است.
نویسنده در این کتاب، با بهره گیری از آیات نورانی قرآن و روایات معصومان(ع) و نیز حکایت ها و خاطره هایی از بزرگان، با بیانی شیوا، ابعاد مختلف نماز و راه های تحصیل توجه قلبی در نماز و مباحثی از این دست را مورد بررسی قرار داده است.
در فصل اول، به بیان لزوم و راهکار توجه قلبی به خداوند در نماز پرداخته شده است. به اعتقاد نویسنده، قبل از شروع نماز، شایسته است انسان لحظاتی ذهن و فکر خود را از امور مادی و آنچه باعث پراکندگی حواس می شود، منصرف و در نماز و توجه به خداوند، متمرکز سازد.
وی معتقد است اگر حالت توجه به خداوند در ما پدید آمد، باید برای تقویت و استمرار آن بکوشیم، چه این که توجه قلبی به خدا، امر بسیار نفیسی است که بهای سنگینی دارد و باید بهای سنگین این امر نفیس را پرداخت؛ یعنی اولاً با زحمت و تلاش این حالت را در خود پدید آوریم و سپس به تقویت آن بپردازیم. از جمله راه هایی که وی برای تحصیل توجه قلبی به خداوند در نماز مفید دانسته است، عبارتند از:

عروج در دانشنامه ویکی پدیا

عروج
عروج می تواند به موارد زیر اشاره کند:
عروج عیسی
معراج پیامبر اسلام
عروج میترا در مهرپرستی
عروج کیخسرو در شاهنامه
عروج (روسی: Восхождение) یک فیلم به کارگردانی لاریسیا شپیتکو است که در سال ۱۹۷۷ منتشر شد. این فیلم را بر اساس رمانی از واسیل بیکوف به نام «سوتنیکوف» ساخته شد. فیلم عروج برنده جایزه خرس طلایی در دوره بیست و هفتم جشنواره بین المللی فیلم برلین شد.
۲ آوریل ۱۹۷۷ (۱۹۷۷-04-۰۲)
عروج عیسی اشاره به صعود و بالاروی عیسی به آسمان ها دارد.
رستاخیز مسیح
عروج مریم
تجلی عیسی
ظهور مهدی
طبق باور مسیحیان، عیسی سه روز بعد از کشته شدن زنده شد و با تنی چند از حواریون دیدار کرد و به آنان خبر عروج خویش را داد. در انجیل های چهارگانه به عروج عیسی در مرقس ‎۱۶:۱۹، لوقا ‎۲۴:۵۱ و یوحنا ‎۳:۱۳ اشاره شده است.
طبق قرآن، سوره نسا آیهٔ ‎۱۵۷–۱۵۹ عیسی کشته شده و مصلوب شدن او تکذیب گردیده ولی به عروج جسمانی او اشاره شده است. بنابه باور مسلمانان عیسی در آخر زمان همراه با مهدی موعود، ظهور خواهد کرد و در پشت سر او به نماز خواهد ایستاد.
عروج مریم (انگلیسی: Assumption of Mary) یا عروج مریم به عرش، عقیده ای در نزد کلیسای کاتولیک، ارتدوکس شرقی و بخشی از انگلیکان می باشد. بر اساس این باور جسم و روح مریم مادر مسیح، پس از پایان زندگیش در دنیا به سوی عرش منتقل می گردد.
عروج عیسی
مقابا
عروج نیکان (انگلیسی: Ascent of the Blessed) یک نقاشی از هیرونیموس بوش است که پس از سال ۱۴۹۰ میلادی کشیده شده و اکنون در قصر دوک ونیز نگهداری می شود. این اثر بخشی از یک تابلوی چندلتی به نام چشم اندازهای آخرت است که لت های دیگر آ ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

عروج در دانشنامه آزاد پارسی

عُروج
(در لغت به معنی بالارفتن و برآمدن) در اصطلاح عرفانی، کمابیش مترادف با سلوک. از آن جا که هر سالکی سلوکی دارد که در این سلوک از نفس خود دور و به مقصودِ حقیقی نزدیک می شود، این حرکت را گویا نخست به حرکت جسمی تشبیه کرده اند، آن گاه برای تفاوت نهادن میان این دو نوع حرکت، اصطلاحِ عروج را وضع کرده اند. عروجِ هر سالک بسته به مرتبۀ اوست، و برترین عروج ها مقامِ «قابَ قوسَینِ أو أدنا»ی پیامبر اکرم (ص) است. نیز گاهی مترادف با معراج به کار می رود.

ارتباط محتوایی با عروج

عروج در جدول کلمات

معنی عروج به انگلیسی

ascent (اسم)
فراز ، سر بالایی ، ترقی ، عروج ، صعود ، فرازروی
ascending (اسم)
عروج
climbing (اسم)
عروج

معنی کلمه عروج به عربی

عروج
تطلع
صعود

عروج را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

شهریار آریابد
در پارسی " فراپویی " در نسک : فرهنگ برابرهای پارسی واژگان بیگانه از الوالقاسم پرتو .
فراز پارسی
واژه "عروج" از واژه پارسی ارج، ارز، ارگ، بورگ، برج، برز و ... گرفته شده و به معنی "بالا" و "بلند" می باشد.
من
من چون اینو جستجو کردم برای قرآن پایه هشتم به خاطر همین هم در آیات قرآنی معناشو میخواستم پیدا کنم
وبه معنای بالا رفتن و بلند شدن و اینهاست
از نظر من به این سایت سر بزنین واقعا عالیه و میتونید دست پر ازش برین بیرون و نتیجه بگیرین و همچنین نظر هاتونو به اشتراک بزارین و نظرهای دیگران هم بخونید و راجع به یک واژه فهم بیشتری پیدا کنید.

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• عروج آژانس   • عروج انسان   • معنی عروج   • عروج پیامبر   • عروج به چه معناست   • اروج   • عروج یعنی چه   • سایت عروج   • مفهوم عروج   • تعریف عروج   • معرفی عروج   • عروج چیست   • عروج یعنی چی  

توضیحات دیگر

معنی عروج
کلمه : عروج
اشتباه تایپی : uv,[
آوا : 'oruj
نقش : اسم
عکس عروج : در گوگل

آیا معنی عروج مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )