برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1563 100 1
شبکه مترجمین ایران

عدد اتمی

عدد اتمی در دانشنامه ویکی پدیا

عدد اتمی
عدد اتمی (Z)، اصطلاحی است که در شیمی و فیزیک برای بیان تعداد پروتون های موجود در هسته اتم به کار می رود. این پدیده و اصطلاح نخستین بار توسط ارنست رادرفورد کشف و ابداع و سپس به کار رفته است.
عدد جرمی
جرم اتمی
چگالی
جدول تناوبی
فهرست عناصر شیمیایی
عدد اتمی سمت چپ پایین علامت اختصاری عنصر نوشته می شود.
عدد اتمی اصولاً شماره محل هر اتم در جدول تناوبی است. وقتی مندلیف، عناصر شیمیایی شناخته شده را بر اساس تشابهاتشان در شیمی مرتب کرد ، متوجه شد که قرار دادن دقیق آن ها بر اساس جرم اتمی، ناهماهنگی هایی را به وجود می آورد. او متوجه شد که اگر ید و تلوریم بر اساس جرم اتمی خود قرار بگیرند، ترتیبشان غلط به نظر می رسد و وقتی در جدول در جای مناسب قرار خواهند گرفت که جابجا شوند. با قرار دادن آن ها بر اساس نزدیکتر بودن خواص شیمیایی، شمارهٔ آن ها در جدول تناوبی همان عدد اتمی آن ها بود. به نظر می رسید که این عدد تقریباً با جرم اتم نسبت دارد. اما همان طور که تفاوت جرم خواص شیمیایی نشان داد، بازتاب خاصیت دیگری به جز جرم بود.
عجیب بودن این ترتیب، بالاخره بعد از تحقیقات هنری موزلی در سال ۱۹۱۳ تشریح شد. موزلی کشف کرد که ارتباط دقیقی بین طیف بازتاب پرتو ایکس عناصر و محل صحیح آن ها در جدول تناوبی وجود دارد. بعداً نشان داده شد که عدد اتمی مساوی بار الکتریکی هسته به عبارت دیگر تعداد الکترون ها است و این بار الکتریکی است که خواص شیمیایی عناصر را به وجود می آورد و نه جرم اتمی.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

عدد اتمی در دانشنامه آزاد پارسی

عدد اتمی (atomic number)
(یا: عدد پروتونی) تعداد پروتون ها در هستۀ هر اتم، با نماد Z. این عدد برابر با بارِ مثبتِ هسته است و در اتم های خنثی، با تعداد الکترون های اطراف هسته نیز برابر است. عناصر شیمیایی در جدول تناوبی عناصر بر حسب عدد اتمی شان مرتب شده اند. (← علامت گذاری هسته ای)

عدد اتمی در جدول کلمات

عنصر شیمیایی فلزی با عدد اتمی 22 وزن اتمی 88/47
تیتان
عنصر فلزی با عدد اتمی 28
عنصر فلزی با عدد اتمی 28
عنصری با عدد اتمی بیست و هفت جدول تناوبی
کبالت
عنصری با عدد اتمی نود
توریم
یک فلز قلیایی است و عدد اتمی آن 19 میباشد
پتاسیم
یکی از عناصر جدول تناوبی است که دارای نشان Cr و عدد اتمی 24 می باشد
کروم
یکی از عناصر شیمیایی در جدول تناوبی که نماد آن Nو عدد اتمی آن ۷ است
نیتروژن
از عناصر شیمیایی با عدد اتمی 24
کروم
از عناصر شیمیایی که عدد اتمی آن ۱۰۷ است
بوریم
از عناصر شیمیایی که عدد اتمی آن ۴ است
بریلیم

عدد اتمی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی عدد اتمی   • مفهوم عدد اتمی   • تعریف عدد اتمی   • معرفی عدد اتمی   • عدد اتمی چیست   • عدد اتمی یعنی چی   • عدد اتمی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی عدد اتمی

کلمه : عدد اتمی
اشتباه تایپی : unn hjld
عکس عدد اتمی : در گوگل

آیا معنی عدد اتمی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )