برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1553 100 1
شبکه مترجمین ایران

عثمان بن سعید

عثمان بن سعید در دانشنامه اسلامی

عثمان بن سعید
عثمان بن سعید، اولین‏ نایب خاص امام مهدی ‏(عج). عثمان بن سعید عمری از یاران امام جواد (ع)، امام هادی (ع)، امام حسن عسکری (ع) و امام مهدی (ع) است که پس از شروع امامت امام مهدی (عج)، از سوی ایشان به عنوان نایب خاص انتخاب گردید. عثمان به جهت تقیه، شغل روغن فروشی را برای خود برگزید تا بدین وسیله مسئولیت مذهبی خود را مخفی کند و از گزند حکومت محفوظ بماند. به همین جهت به سمّان (روغن فروش) معروف شد.
نام وی «عثمان بن سعید»، کنیه اش «ابوعمرو» و لقبش «العمری»، «اسدی»، «عسکری» و «سمان» است.
کلید واژه: نواب اربعه، عثمان بن سعید عمروی، اولین نایب امام مهدی،
ایشان عثمان بن سعید عمری است که آن جناب کمال وثوق و امانت به او داشت و معتمد در نزد امام علی النقی و امام حسن عسکری علیهماالسلام و وکیل ایشان در زمان حیات ایشان بود و از طایفه اسدی به جدش جعفر عمری منسوب بود و او را (سمان) یعنی روغن فروش هم می گفتند و این شغل به جهت بعضی از مصالح بود که به جهت تقیه و اخفاء امر سفارت از اعداءالله، روغن فروشی می کرد و شیعیان اموالی که از برای امام حسن عسکری علیه السلام می آوردند به او تسلیم می کردند و او آن ها را در مال التجارة خود می گذاشت و به خدمت آن بزرگوار می فرستاد.
و در روایت احمد بن اسحاق قمی که از اجلاء علما شیعه است چنین مذکور است که روزی به خدمت حضرت امام علی النقی علیه السلام مشرف شدم عرض کردم: ای سید و مولای من! همیشه از برای من میسر نمی شود که خدمت شما مشرف شوم پس سخن که را قبول کنم و به امر کی اطاعت نمایم؟ فرمود که این ابوعمرو مردی است ثقه و امین من، هر چه به شما بگوید از جانب من می گوید، و آن چه به شما می رساند از جانب من می رساند.
و چون حضرت امام علی النقی علیه السلام به دار بقا رحلت نمود روزی به خدمت حضرت امام حسن عسکری علیه السلام رسیدم و به آن حضرت نیز عرض کردم به مثل آن چه به پدر بزرگوارش عرض کره بودم، فرمود که این ابوعمرو مرد ثقه و امین است، هم ثقه امام گذشته بود و هم ثقه من است، هم در حال حیات و هم بعد از وفات من، هر چه به شما می گوید از جانب من می گو ...

عثمان بن سعید در دانشنامه ویکی پدیا

عثمان بن سعید
{عثمان بن سعید اسدی عمروی} مشهور به ابو عمرو نخستین نایب امام زمان و از یاران و شاگردان مورد وثوق امام هادی و امام حسن عسکری بود.
او از قبیله بنی اسد بود و چون در سامرا زندگی می کرد به او عسکری هم می گفتند. در محافل شیعه به او «سمّان» و «زیّات» (به معنی روغن فروش) هم می گفتند. به خاطر اختفاء امر نیابت و استتار فعالیت های سیاسی، روغن فروشی می کرد، و اموال و نامه ها را با ظرف روغن میان امام و شیعیان جابه جا می کرد. وی همچنین به خاطر ابراز نیابت از طرف امام دوازدهم خود را باب (به معنای درب ) می نامید. امام حسن عسکری چون نام طولانی او را شنید، گفت: «کنیه ابن عثمان و ابو عمرو در یک مرد جمع نمی شود». و بنابراین دستور داد که کنیه او را که ابو عمرو باشد بر هم بزنند و وی را «عمری» نامیدند.
به ادعای بحار الانوار، پس از در گذشت امام حسن عسکری، احتمالاً عثمان بن سعید امام حسن عسکری را غسل داد و کفن کرد و حنوط نمود و به خاک سپرد.
در این زمان که غیبت صغری هم آغاز گردید، عثمان بن سعید از سوی امام مهدی به عنوان نخستین نایب خاص وی منصوب گشت و واسطه میان امام و شیعیان شد. درگذشت او را میان سال ۲۶۰ تا ۲۶۷ قمری ذکر کرده اند. پیکرش در شهر سامرای کشور عراق در جایی که سابقا دروازه شهر بود به خاک قرار سپرده شد. بعد از مرگ عثمان بن سعید در سال ۲۶۷ ه. ق. پسر وی محمد بن عثمان به نیابت امام دوازدهم شیعیان منصوب شد. .


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

عثمان بن سعید در دانشنامه آزاد پارسی

رجوع شود به:نواب اربعه

عثمان بن سعید را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی عثمان بن سعید   • مفهوم عثمان بن سعید   • تعریف عثمان بن سعید   • معرفی عثمان بن سعید   • عثمان بن سعید چیست   • عثمان بن سعید یعنی چی   • عثمان بن سعید یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی عثمان بن سعید

کلمه : عثمان بن سعید
اشتباه تایپی : uelhk fk sudn
عکس عثمان بن سعید : در گوگل

آیا معنی عثمان بن سعید مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )