برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1597 100 1
شبکه مترجمین ایران

عثمان بن سعید عمری

عثمان بن سعید عمری در دانشنامه اسلامی

عثمان بن سعید عمری
عثمان بن سعید بن عمرو عمری، (از حفص بن عمرو المعروف بالعمری یاد شده که مراد، عثمان بن سعید است؛ زیرا او را وکیل امام عسکری (علیه السلام) و فرزند او محمد را وکیل ناحیه معرفی کرده است. ظاهرا در رجال الکشی، تصحیف صورت گرفته است.) نخستین نایب خاص امام مهدی (علیه السلام) است که این منصب را در دوره امام هادی (علیه السلام) و امام عسکری (علیه السلام) نیز بر عهده داشته و نهاد وکالت را رهبری کرده است. او پس از شهادت امام عسکری (علیه السلام) در مدت کوتاهی، مسئولیت نیابت از امام عصر (علیه السلام) را به عهده داشت. برخی او را از نوادگان عمار بن یاسر دانسته اند.
کنیه او «ابو عمرو» و «ابو محمد» است و القابش عبارت اند از: «العمری»، «السمان»، «الزیات» و «العسکری». لقب های سه گانه اخیر نشان می دهد که وی برای مخفی نگه داشتن ارتباط خود با امامان (علیهم السلام)، شغل پوششی روغن فروشی در سپاه زمام داران حاکم را انتخاب کرده بود.
عثمان بن سعید عمری
عُثمان بن سعید عَمْری (متوفای قبل از ۲۶۷ق) مشهور به اَبوعَمرو، اولین نایب خاص از نواب اربعه امام زمان(ع) در دوره غیبت صغری است. وی از اصحاب امام هادی، امام عسکری و امام مهدی(ع) دانسته شده، اما درباره اینکه از یاران امام جواد بوده، تردیدهایی وجود دارد. عثمان بن سعید پس از شروع امامت امام مهدی(ع) (سال ۲۶۰ هجری قمری|سال ۲۶۰ق)، تا پایان عمرش (حدود ۶ یا ۷ سال) نائب خاص امام بود و پس از او پسرش محمد بن عثمان عهده دار نیابت شد. عثمان در زمان نیابت به بغداد رفت و دوران وکالت خود را در آنجا گذراند. او در بغداد و سایر شهرهای عراق وکلایی داشته که وجوهات را از مردم اخذ کرده و سپس برای او می فرستادند. حضرت مهدی به هنگام وفات او، نامه تسلیتی برای فرزندش فرستاد. در متون روایی، از عثمان بن سعید با القاب متعددی همچون زَیّات و عَمری یاد شده است.
درباره تاریخ تولد عثمان، اطلاع دقیقی در دست نیست، اما گفته شده که از ۱۱ سالگی، خادم امام جواد (ع) بوده است. او بعدها پیشکار امام نهم شد و از اعتماد کامل ایشان برخوردار گردید.
وی وکیل امام هادی و امام حسن عسکری و امام زمان(ع) ، و همواره مورد اعتماد آنا ...

عثمان بن سعید عمری را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی عثمان بن سعید عمری   • مفهوم عثمان بن سعید عمری   • تعریف عثمان بن سعید عمری   • معرفی عثمان بن سعید عمری   • عثمان بن سعید عمری چیست   • عثمان بن سعید عمری یعنی چی   • عثمان بن سعید عمری یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی عثمان بن سعید عمری

کلمه : عثمان بن سعید عمری
اشتباه تایپی : uelhk fk sudn ulvd
عکس عثمان بن سعید عمری : در گوگل

آیا معنی عثمان بن سعید عمری مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )