برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1617 100 1
شبکه مترجمین ایران

عبدالله بن مسعود

عبدالله بن مسعود در دانشنامه اسلامی

عبدالله بن مسعود
اِبْن مَسْعود، ابوعبدالرحمان عبدالله بن مسعود بن غافل (د۳۲ یا ۳۳ق/۶۵۳م)، از اصحاب مشهور پیامبر (صلی الله علیه وآله وسلم) می باشد.
در برخی منابع نام نیای او را حبیب و حارث نیز ضبط کرده اند. اصل او از بنی هذیل بود، اما چون پدرش در جاهلیت حلیف بنی زهره شده بود، او نیز بعدها به «حلیف بنی زهره» شناخته می شد. همچنین وی را به سبب آن که مادرش نیز از صحابه بود، «ابن ام عبد» می خواندند.
عبدالله بن مسعود
عبدالله بن مسعود بن غافل بن حبیب الهُذَلی(درگذشته ۳۲ق) معروف به ابن مسعود از اصحاب پیامبر اکرم (ص) و از محدثان و مفسران قرآن کریم در صدر اسلام بود. به گفته خودش، او ششمین کسی است که اسلام آورد. ابن مسعود از نخستین گروه مهاجران به حبشه بود. وی از مکه به مدینه مهاجرت کرد و در جنگ های بدر و احد حضور داشت. بعد از رحلت پیامبر در جنگ های رِدّه و فتح شام شرکت کرد. در سال ۲۱ق، عمر، ابن مسعود را همراه عمار برای نظارت بر بیت المال و قضاوت به کوفه فرستاد. ابن مسعود در زمان خلافت عثمان با سعد بن ابی وقاص مشاجره کرد و عثمان وی را به مدینه احضار کرد. او دو سال پیش از کشته شدن عثمان در مدینه درگذشت.
او جزء اولین حافظان قرآن بوده و حدود هفتاد سوره را مستقیماً از پیامبر(ص) شنیده است. عاصم روایتش از قرآن را از ابن مسعود گرفت. او مصحفی از قرآن را بر عده ای خوانده بود و آنان نوشته بودند و وقتی عثمان دستور به جمع آوری مصاحف داد، او ابتدا نپذیرفت ولی در نهایت مجبور به این کار شد.
ابن مسعود از صحابه ای است که مورد احترام همه مسلمانان، اعم از شیعه و سنی است. روایتی درباره تعداد امامان (که دوازده نفر هستند) از او نقل شده است.
عبدالله بن مسعود
عبدالله بن مسعود، از نخستین مسلمانان و اصحاب پیامبر، راوی حدیث، قاری و مفسر قرآن. ابن مسعود را به سبب هجرت به حبشه و مدینه ذوالهِجرَتِین (صاحب دو هجرت) نامیده اند. او همواره همراه پیامبر اسلام(ص) بود و در همه غزوه های پیامبر شرکت می کرد. وی نزد شیعه و سنی منزلت بالایی دارد. علماء اهل سنت وی را ...

عبدالله بن مسعود در دانشنامه ویکی پدیا

عبدالله بن مسعود
عبدالله بن مسعود (نام کامل: عبدالله بن مسعود بن غافل بن حبیب الهذلی) معروف به ابن مسعود، از صحابه و یاران پیامبر خدا بود و ششمین مردی بود که در زمانی که محمد در مکه دعوت به اسلام را آغاز کرد، به اسلام گروید. وی از اولین حافظین قرآن در زمان پیامبر بوده و از مسلمانانی است که هر دو گروه سنی و شیعه به او احترام می گذارند.
داستان اسلام صحابه نوشتهٔ دکتر عبدالله بن عبدالعزیز الجبرین
تحلیل وقایع زندگی پیامبر اکرم نوشتهٔ علی محمّد صلّابی
زندگانی امام حسین نوشتهٔ زین العابدین رهنما
او در نوجوانی تحت تأثیر شخصیت پیامبر خدا قرار گرفت و مسلمان شد و از محمد خواست تا به او قرآن بیاموزد. عبدالله بن مسعود در این باره می گوید: .mw-parser-output blockquote.templatequote{margin-top:0}.mw-parser-output blockquote.templatequote div.templatequotecite{line-height:1em;text-align:right;padding-right:2em;margin-top:0}.mw-parser-output blockquote.templatequote div.templatequotecite cite{font-size:85%}
وقتی مسلمان شدم از دهان محمد هفتاد سوره را فرا گرفتم که کسی دربارهٔ آن ها با من اختلاف و منازعه نمی کرد.
ابن مسعود بعد از پیامبر اسلام نخستین کسی بود که در مکه با صدای بلند و آشکار قرآن را تلاوت نمود که منجر به ضرب و شتم وی توسط قریش و غیر مسلمانان گردید و از ناحیهٔ صورت مجروح شد.
عکس عبدالله بن مسعود


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

عبدالله بن مسعود در دانشنامه آزاد پارسی

عبدُالله بن مسعود
رجوع شود به:ابن مسعود، عبدالله ( ـ مدینه ۳۳ق)

نقل قول های عبدالله بن مسعود

عبدالله بن مسعود (نام کامل: عبدالله بن مسعود بن غافل بن حبیب الهذلی) از صحابه و یاران محمد بود و ششمین مردی بود که در زمانی که محمد در مکه دعوت به اسلام را آغاز کرد، به اسلام گروید. وی جز اولین حافظین قرآن در زمان پیامبر بوده و از مسلمانانی است که هر دو گروه سنی و شیعه او را حرمت می گذارند.بعد از وفات حضرت محمد ، او به یکی از بزرگ ترین مفسرین قرآن مبدل گردید. به طوریکه بسیاری از مردم اگر در مورد قرآن سئوالی داشتند به او رجوع می کردند.
• بر شما باد قرآن، که سفره ضیافت خداوند است. هر که از شما بتواند از این ضیافت الهی بهره گیرد، چنین کند.
• پرهیزکاران، سرورانند و فقیهان، پیشوایان، و نشست و برخاست با آنان، مایه فزونی (در علم) است.
• راست ترین سخن، قرآن است و استوارترین دست گیره ها، تقواست و بهترین روش ها، روش محمد (ص).
• بدترین پشیمانی، پشیمانی در قیامت است و بدترین کوری، کوریِ دل.
• فحش دادن به مؤمن، فسق است و جنگ با مؤمن، کفر. احترام مال مؤمن همچون احترام جان اوست.
• سعادت مند کسی است که از دیگری پند گیرد؛ ملاک کار به پایانِ آن است.
• اگر «منکَر» را دیدی و نتوانستی آن را تغییر دهی، لااقل چنان باش که خداوند بداند در دلت از آن بیزاری.
• کسی که از صحنه گناه غایب باشد، ولی در دل به آن راضی باشد، همچون کسی است که در صحنه گناه بوده است.
• قسم به کسی که خدایی جز او نیست هیچ چیزی بر روی زمین به مانند زبان نیاز به زندانی طولانی ندارد.
• «دنیا همه اندوه و مصیبت است و هرچه از آن میان به شادی بگذرد، غنیمت است.» از «لطائف الظرفاء من طبقات الفضلاء » نوشته ابومنصور عبدالملک ثعالبی ، به اهتمام قاسم السامرائی ، چاپ لیدن ، ۱۹۷۸ ، بارگذاری شده در ویکی نبشتۀ عربی

عبدالله بن مسعود را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی عبدالله بن مسعود   • مفهوم عبدالله بن مسعود   • تعریف عبدالله بن مسعود   • معرفی عبدالله بن مسعود   • عبدالله بن مسعود چیست   • عبدالله بن مسعود یعنی چی   • عبدالله بن مسعود یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی عبدالله بن مسعود

کلمه : عبدالله بن مسعود
اشتباه تایپی : ufnhggi fk lsu,n
عکس عبدالله بن مسعود : در گوگل

آیا معنی عبدالله بن مسعود مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )