برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1372 100 1

عبدالله بن عبدالمطلب

عبدالله بن عبدالمطلب در دانشنامه اسلامی

عبدالله بن عبدالمطلب
عبداللّه بن عبدالمُطَّلِب، پدر پیامبر اکرم(ص) کوچک ترین پسر عبدالمطلب که گفته اند به پیشه بازرگانی مشغول بوده و قبل از تولد فرزندش، و به گفته برخی، اندکی پس از تولد او درگذشته است. عبدالله بنابر نظریه رسمی شیعه٬ بر خلاف نظریه اهل سنت٬ موحد بوده است.
عبداللّه بن عبدالمطّلب بن هاشم. عبدالله کوچک ترین پسر عبدالمطلب بود. او، ابوطالب (پدر امیرالمؤمنین)، زبیر و پنج نفر از دختران عبدالمطّلب از یک مادر یعنی فاطمه دختر عمرو بن عائذ مخزومی بودند.
کنیه او را « أبوقشم » و « أبومحمّد » و « ابواحمد » و لقبش را « ذبیح » نوشته اند.
عبدالله بن عبدالمطلب
عبدالله کوچکترین پسران عبدالمطلب و پدر عالیقدر پیغمبر اسلام، با برادرش ابوطالب پدر امیرالمؤمنین علی علیه السلام از یک مادر بودند. مادر آن ها فاطمه دختر عمرو بن عائذ مخزومی بود که یکی از پنج بانوئی است که گفته شده به نام فاطمه در میان مادران پیغمبر بوده اند.
آن هنگام که عبدالمطلب با کمک تنها پسرش حارث مشغول بازسازی (حفر) چاه زمزم بود و به دلیل فشارهای قریش، نذر کرد چنانچه خداوند ده پسر به او عطا کند پس از آن که آنان به مرتبه ای از کمال و رشد رسیدند که بتواند به کمک آنان از فشارهای قریش بر خود بکاهد، یک تن از آنها را در پیشگاه کعبه برای خدا قربانی کند.
زمانی که عبدالله به سن بیست و چهار سالگی در نهایت کمال و قدرت رسید، عبدالمطلب موضوع نذر خود را با پسران خویش در میان گذاشت. آنان موافقت کردند که به کمک قرعه یک نفر از آنان برای قربانی شدن انتخاب شود. قرعه به نام عبدالله درآمد.
عبدالمطلب در حالی که او را بیش از دیگر پسرانش دوست می داشت به قربانگاه (نزدیک کعبه) برد. اعراب بویژه سران قریش، عبدالمطلب را از این کار باز داشتند و با تکرار مراسم قرعه کشی باز قرعه به نام عبدالله خارج شد.
عبدالمطلب تصمیم گرفت دیه «خونبهای» یک انسان (= ده شتر) را با عبدالله به قرعه گذارند و چنانچه باز قرعه به نام عبدالله برخورد کرد بر تعداد شتران بیفزایند تا آن جا که قرعه به نام شتران اصابت کند. زمانی که صد شتر در ازای عبدالله به قرعه گذاشته شد، قرعه به صد شتر خورد و عبدالله از مر ...

عبدالله بن عبدالمطلب در دانشنامه ویکی پدیا

عبدالله بن عبدالمطلب
عبدالله (۷۸ - ۵۳ قبل از هجرت)، پدر محمّد (پیامبر اسلام) است. او دهمین پسر عبدالمطلب بود و با زبیر و ابوطالب هر سه از مادری به نام فاطمه بنت عمرو بن عائذ در مکه به دنیا آمدند.
لقب وی در کتب شیعه ذبیح الله آمده است و بنا به روایات مختلف عبدالمطلب با خداوند عهدی می بندد و نذر می کند که یکی از فرزندان خود را قربانی کند. پس از برآورده شدن حاجت برای ادای نذر بین فرزندان خود قرعه می اندازد. عبدالمطلب در میان پسرانش عبدالله را از همه بیشتر دوست داشت و با تکرار قرعه هرسه بار به نام عبدالله می افتد. با وساطت قریش و قبایل دیگر عرب و با درایت و تدبیر فردی به نام سجاح یا (قطبه) که کاهن حجاز بود. سرانجام عبدالمطلب یکصد شتر را به جای عبدالله قربانی می کند و از آن پس خون بهای یک انسان در بین اعراب یکصد شتر تعیین و سنت گردید و محمد هم بعدها آن را به عنوان دیه در دین اسلام پذیرفت. پیامبر اسلام از جهت انتساب به عبدالله و اسماعیل به عنوان دو ذبیح افتخار می کرد و گفت: «أَنَا ابْنُ الذَّبِیحَیْن» (من فرزند دو ذبیح هستم).
علی دوانی تأکید دارد که ادعای نذر ابوطالب بر ذبح فرزند ساختگی است.زیرا:
علی اکبر غفاری نیز بر این عقیده است که ادعای نذر عبدالمطلب ساختگی است.
عکس عبدالله بن عبدالمطلب


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

عبدالله بن عبدالمطلب در دانشنامه آزاد پارسی

عَبدُالله بن عَبْدُالْمُطَّلِب (مکه ۷۸ـ مدینه ۵۳پ ق)
پدر پیامبر اسلام (ص) و دهمین پسر عبدالمطلب، از طایفۀ هاشم و قبیلۀ قریش. مادرش فاطمه بنت عمرو نام داشت. بنابر روایات، عبدالمطلب نذر کرد چنانچه خداوند دَه پسر به او عطا کند، پس از آن که آنان به مرتبه ای از کمال و رشد رسیدند، یک تن از آن ها را در پیشگاه کعبه برای خدا قربانی کند. چون نذرش برآورده شد و قرعه به نام عبدالله درآمد، عبدالمطلب ۱۰۰ شتر به جای او قربانی کرد. پس از این ماجرا، عبدالمطلب با عبدالله به خانۀ وهب بن عبد مناف، که در آن روز بزرگ قبیله بنی زهره بود، رفت و دختر او آمنه را که برترین زن قریش از نظر نسب و مقام در آن روزگار بود، به ازدواج عبدالله درآورد که ثمرۀ این پیوند به دنیاآمدن محمد (ص) بود. به گفتۀ سیره نویسان، عبدالله در بازگشت از سفر تجاری شام، در ۲۵سالگی درگذشت و پیکرش در مدینه به خاک سپرده شد. از حضور عبدالمطلب در مراسم تولد حضرت محمد، بشارت آمنه به عبدالمطلب در ولادت آن حضرت، و نیز مراسم نام گذاری و استخدام دایه، برمی آید که عبدالله در زمان بارداری آمنه درگذشته است، اما برخی مورخان بر این باورند که عبدالله وقتی وفات کرد، حضرت محمد دوماهه یا کمی بیشتر بوده است. از عبدالله فقط پنج شتر، یک گلۀ گوسفند، یک شمشیر، مقداری پول و کنیزی به نام اُمِّ اَیمَن که پس از وفات آمنه پرستاری پیامبر را برعهده داشت، برای فرزندش به ارث رسید.

ارتباط محتوایی با عبدالله بن عبدالمطلب

عبدالله بن عبدالمطلب را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی عبدالله بن عبدالمطلب   • مفهوم عبدالله بن عبدالمطلب   • تعریف عبدالله بن عبدالمطلب   • معرفی عبدالله بن عبدالمطلب   • عبدالله بن عبدالمطلب چیست   • عبدالله بن عبدالمطلب یعنی چی   • عبدالله بن عبدالمطلب یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی عبدالله بن عبدالمطلب
کلمه : عبدالله بن عبدالمطلب
اشتباه تایپی : ufnhggi fk ufnhglxgf
عکس عبدالله بن عبدالمطلب : در گوگل

آیا معنی عبدالله بن عبدالمطلب مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )