برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1509 100 1
شبکه مترجمین ایران

عبدالله بن جعفر

عبدالله بن جعفر در دانشنامه اسلامی

عبدالله بن جعفر
این صفحه مدخلی از کتاب فرهنگ عاشورا است
همسر زینب کبری و داماد علی علیه السلام و پسر جعفر طیار. وی، نخستین نوزاد مسلمان در حبشه بود. در ایامی که پدرش جعفر بن ابی طالب به حبشه هجرت کرده بود، در آن کشور به دنیا آمد. مادرش «اسماء بنت عمیس » بود. اسماء، پس از شهادت جعفر طیار در جنگ موته به همسری ابوبکر سپس علی بن ابی طالب درآمد. عبدالله بن جعفر، مورد عنایت خاص پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله بود، به ویژه که پدرش سردار بزرگ شهید جبهه اسلام به شمار می آمد.
همچنین مورد علاقه امیرالمومنین بود و ارادتی شایان به امام حسن و امام حسین علیهم السلام داشت. مردی سخاوتمند و اهل جود و بخشش بود.
عبدالله جعفر، از جمله کسانی بود که به سیدالشهدا نامه نوشت و از او خواست که از سفر به عراق منصرف شود. گرچه خود در کربلا حضور نداشت، اما دو پسرش عون و محمد را همراه مادرشان حضرت زینب سلام الله علیها به کربلا فرستاد و این دو فرزند، در رکاب سالار شهیدان روز عاشورا به شهادت رسیدند.
او از این که نتوانسته بود در واقعه کربلا شرکت کند تاسف می خورد. پس از حادثه عاشورا و شهادت حسین بن علی علیه السلام وی در مدینه به سوگ نشست و مردم برای تسلیت گویی نزد او می آمدند.
وی در سن 90 سالگی، در سال 80 هجری در مدینه درگذشت و در بقیع به خاک سپرده شد. برخی هم درگذشت او را در شام و قبر وی را در «باب الصغیر» دمشق، کنار قبر بلال می دانند.
جواد محدثی، فرهنگ عاشورا، نشر معروف.
عبدالله بن جعفر ممکن است اسم برای اشخاص ذیل باشد: • عبدالله بن جعفر بن ابی طالب، از اصحاب رسول اکرم (صلوات الله علیه) و امام علی و امام حسن (علیهم السلام)• عبدالله بن جعفر حمیری، عالم و محدّث امامی قرن سوم و چهارم• عبدالله بن جعفر بن عقیل، از اصحاب امام حسین (علیه السلام) و از شهدای کربلا
...
عبدالله بن جعفر ممکن ...


عبدالله بن جعفر در دانشنامه ویکی پدیا

عبدالله بن جعفر
عبدالله بن جعفر بن ابوطالب برادرزاده علی بن ابی طالب بود. پدرش جعفر از اولین اسلام آورندگان بود و جزو مسلمانانی بود که به حبشه مهاجرت کردند. او همسر دختر علی، زینب کبرا می باشد.
عبدالله در زمانی که پدرش در حبشه بود، متولد شد. مادرش اسما بنت عمیس خثعمیه بود که بعد از کشته شدن جعفر، با ابوبکر ازدواج کرد و محمد بن ابی بکر را به دنیا آورد. بعد از چند سال در هنگامی که جعفر به مدینه بازگشت، عبدالله را نیز با خود آورد. عبدالله به خاطر بخششهایش مشهور شد و لقب بحر الجود را کسب کرد.
به نظر می رسد که وی فعالیت سیاسی مهمی نداشته، گرچه نامش در زمان خلافت علی و پس از آن در چندین جا در تاریخ آمده است. وقتی که معاویه با چو انداختن شایعاتی در صدد تخریب وجهه قیس بن سعد والی شجاع علی در مصر بود، عبدالله بن جعفر به علی پیشنهاد داد که قیس را بردارد و محمد بن ابی بکر را به جایش به مصر بگمارد. علی بالاخره راضی شد و این کار را کرد. اما انتخاب محمد بن ابی بکر در سال ۳۶ هجری/۷–۶۵۶ میلادی، باعث شد که مصر در مدت کوتاهی دچار کشمکش و آشوب گردد.
در سال ۶۰ هجری/۶۸۰ میلادی پس از روی کار آمدن یزید و در هنگامی که مردم کوفه به حسین نامه نوشتند تا به آنجا بیاید و زمام امورشان را در دست بگیرد، عبدالله تلاش کرد حسین را از این کار بازدارد، اما موفق نشد.
عبداللّه بن جعفر حِمیَری؛ عالم و محدّث شیعی در قرن سوم و قرن چهارم می باشد.
ایوب بن نوح نخعی
هارون بن مسلم
احمد بن محمد بن خالد برقی
محمد بن حسین بن ابی الخطاب
محمد بن خالد طیالسی
از تاریخ دقیق ولادت و وفات عبدالله بن جعفر اطلاعی دردست نیست، اما بدون شک در دوران امامت امام هادی (ع) و امام حسن عسکری (ع) و در دوره غیبت صغرا می زیسته است. (رجوع کنید به ادامه مقاله) حمیری، از مشایخ و بزرگان قم بود، در سالهای پایانی قرن سوم به کوفه سفر کرد و محدّثان آن شهر از وی احادیث بسیاری شنیدند.
شیخ طوسی در رجال خود در میان اصحاب امام رضا (ع) از فردی به نام ابوالعباس حمیری یاد کرده که خویی ـ با ارائه دلایلی، از جمله تاریخ سفر حمی ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

عبدالله بن جعفر را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی عبدالله بن جعفر   • مفهوم عبدالله بن جعفر   • تعریف عبدالله بن جعفر   • معرفی عبدالله بن جعفر   • عبدالله بن جعفر چیست   • عبدالله بن جعفر یعنی چی   • عبدالله بن جعفر یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی عبدالله بن جعفر

کلمه : عبدالله بن جعفر
اشتباه تایپی : ufnhggi fk [utv
عکس عبدالله بن جعفر : در گوگل

آیا معنی عبدالله بن جعفر مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )