برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1508 100 1
شبکه مترجمین ایران

عبدالله بن جعفر طیار

عبدالله بن جعفر طیار در دانشنامه اسلامی

عبدالله بن جعفر طیار
این صفحه مدخلی از کتاب فرهنگ عاشورا است
همسر زینب کبری و داماد علی علیه السلام و پسر جعفر طیار. وی، نخستین نوزاد مسلمان در حبشه بود. در ایامی که پدرش جعفر بن ابی طالب به حبشه هجرت کرده بود، در آن کشور به دنیا آمد. مادرش «اسماء بنت عمیس » بود. اسماء، پس از شهادت جعفر طیار در جنگ موته، به همسری ابوبکر سپس علی بن ابی طالب درآمد. عبدالله بن جعفر، مورد عنایت خاص پیامبر اکرم بود، به ویژه که پدرش سردار بزرگ شهید جبهه اسلام به شمار می آمد.
همچنین مورد علاقه امیرالمومنین بود و ارادتی شایان به امام حسن و امام حسین علیه السلام داشت. مردی سخاوتمند و اهل جود و بخشش بود.
عبدالله جعفر، از جمله کسانی بود که به سیدالشهدا نامه نوشت و از او خواست که از سفر به عراق منصرف شود. گرچه خود در کربلا حضور نداشت، اما دو پسرش عون و محمد را همراه مادرشان حضرت زینب سلام الله علیها به کربلا فرستاد و این دو فرزند، در رکاب سالار شهیدان روز عاشورا به شهادت رسیدند.
او از این که نتوانسته بود در واقعه کربلا شرکت کند تاسف می خورد. پس از حادثه عاشورا و شهادت حسین بن علی علیه السلام وی در مدینه به سوگ نشست و مردم برای تسلیت گویی نزد او می آمدند.
وی در سن 90 سالگی، در سال 80 هجری در مدینه درگذشت و در بقیع به خاک سپرده شد. برخی هم درگذشت او را در شام و قبر وی را در «باب الصغیر» دمشق، کنار قبر بلال می دانند.
جواد محدثی، فرهنگ عاشورا، نشر معروف.
عبیدالله بن عبدالله بن جعفر یکی از یاران امام حسین (علیه السلام) است که در کربلا به شهادت رسید.
عبیدالله فرزند عبدالله بن جعفر نام مادرش «خوصا» دختر حفصه می باشد.
حضور در کربلا
برخی آورده اند که وی پس از برادرش عون به دست بشر بن حویطر قانصی به شهادت رسید. صاحب اکلیل المصائب به نقل از بحارالانوار نام وی را عبیدالله بن جعفر آورده است. ولی در متن بحار چنین چیزی نیامده است و به جای آن از عبیدالله بن عبدالله بن جعفر یاد شده است.
...

عبدالله بن جعفر طیار را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی عبدالله بن جعفر طیار   • مفهوم عبدالله بن جعفر طیار   • تعریف عبدالله بن جعفر طیار   • معرفی عبدالله بن جعفر طیار   • عبدالله بن جعفر طیار چیست   • عبدالله بن جعفر طیار یعنی چی   • عبدالله بن جعفر طیار یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی عبدالله بن جعفر طیار

کلمه : عبدالله بن جعفر طیار
اشتباه تایپی : ufnhggi fk [utv xdhv
عکس عبدالله بن جعفر طیار : در گوگل

آیا معنی عبدالله بن جعفر طیار مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )