برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1492 100 1
شبکه مترجمین ایران

عبدالله بن جعفر در دوره اموی

عبدالله بن جعفر در دوره اموی در دانشنامه اسلامی

عبدالله بن جعفر در دوره اموی
معاویه از سلاطینی بود که سعی می کرد با بخشش به اشراف رعیت خود آن ها را تحت نفوذ خود درآورد بدین جهت هر سال به عبدالله بن جعفر و عبدالله بن عباس اموال فراوانی می بخشید.
معاویه درباره عبدالله بن جعفر می گفت: مرد بنی هاشم عبدالله بن جعفر است. او دارای همه فضیلت ها می باشد و کسی در بزرگواری و شرف به پای او نمی رسد. بنا به گفته برخی منابع وی در شام نزد معاویه بود که برایش خبر آوردند خداوند پسری به وی عنایت کرده است، معاویه با اطلاع از این خبر به عبدالله بن جعفر گفت: نام پسرت را معاویه گذار من صد هزار درهم به تو می دهم. وی فرزند خود را معاویه نام گذاشت و مبلغی را که معاویه به او داد به کسی که مژده تولد فرزند را داد هدیه کرد.
توجه یزید به عبدالله
یزید هم چون پدرش معاویه هر سال مبالغی را به عبدالله بن جعفر می داد از این موارد زمانی است که یزید به عبدالرحمن بن زیاد، عامل خود در خراسان دستور داد که دو هزار درهم برای عبدالله بن جعفر بفرستد و او این امر را اجرا کرد. یزید ده روز پس از مرگ معاویه برای خالد بن حکم در نامه ای دستور گرفتن بیعت از چند نفر را چون حسین بن علی (علیه السّلام)، عبدالله بن عمر، عبدالله بن عباس، عبدالله بن زبیر و عبدالله بن جعفر را صادر کرد و گفت: ابتدا باید از این پنج نفر بیعت بگیرد.
نامه به امام حسین
عبدالله بن جعفر عامل یزید در مکه بود که به عمرو بن سعید بن عاص اصرار کرد که به حسین بن علی (علیه السّلام) نامه نوشته و او را امان دهد تا امام (علیه السّلام) به مکه بازگردد. سپس عبدالله، خود برای حسین (علیه السّلام) نامه نوشت و او را سوگند داد که به کوفه نرود و او را از کوفیان برحذر داشت. زمانی هم که حسین بن علی (علیه السّلام) از مکه خارج شد و قصد عراق کرد. عبدالله، دو پسر خود محمد و عون را همراه نامه ای نزد وی فرستاد و او را از این سفر برحذر داشت و همه سعی خود را انجام داد تا برای امام (علیه السّلام) امان بگیرد؛ ولی امام (علیه السّلام) راضی نشد و به همراه دو پسر عبدالله بن جعفر به راه خود ادامه داد و این دو در کربلا به همراه امام (علیه السّلام) کشته شدند. زمانی که عبدالله بن جعفر خبر یافت که دو پسرش در کربلا با حسین (علیه السّلام) کشته شده اند، افراد برای تسلیت، نزد او می ...

به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی عبدالله بن جعفر در دوره اموی   • مفهوم عبدالله بن جعفر در دوره اموی   • تعریف عبدالله بن جعفر در دوره اموی   • معرفی عبدالله بن جعفر در دوره اموی   • عبدالله بن جعفر در دوره اموی چیست   • عبدالله بن جعفر در دوره اموی یعنی چی   • عبدالله بن جعفر در دوره اموی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی عبدالله بن جعفر در دوره اموی

کلمه : عبدالله بن جعفر در دوره اموی
اشتباه تایپی : ufnhggi fk [utv nv n,vi hl,d
عکس عبدالله بن جعفر در دوره اموی : در گوگل

آیا معنی عبدالله بن جعفر در دوره اموی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )