برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1434 100 1

طهارت از پلیدی (قرآن)

طهارت از پلیدی (قرآن) در دانشنامه اسلامی

طهارت از پلیدی (قرآن)
از آن جهت که دین اسلام یک برنامه کامل برای زندگی بشر بوده و تمام جنبه های حیات مادی و معنوی او را در نظر دارد و از جهتی بهداشت یکی از ابعاد مهم زندگی بشر است، اسلام عزیز نسبت به مسأله طهارت و بهداشت عنایت شایانی دارد.
اهل بیت علیهم السّلام از هر نوع پلیدی و ناپاکی به دور بودند.«... انما یرید الله لیذهب عنکم الرجس اهل البیت ویطهرکم تطهیرا»؛ و در خانه های خود بمانید، و همچون دوران جاهلیّت نخستین (در میان مردم) ظاهر نشوید، و نماز را برپا دارید، و زکات را بپردازید، و خدا و رسولش را اطاعت کنید؛ خداوند فقط می خواهد پلیدی و گناه را از شما اهل بیت دور کند و کاملاً شما را پاک سازد.
← موهبت ویژه
اراده حتمی و همیشگی خداوند، سبب طهارت و پاکی اهل بیت علیهم السّلام از هر نوع پلیدی و ناپاکی بود.... انما یرید الله لیذهب عنکم الرجس اهل البیت ویطهرکم تطهیرا.
عامل طهارت
ایمان ، عامل طهارت انسان از رجس و پلیدی است.«ما کان الله لیذر المؤمنین علی مآ انتم علیه حتی یمیز الخبیث من الطیب...»؛ چنین نبود که خداوند، مؤمنان را به همان گونه که شما هستید واگذارد؛ مگر آنکه ناپاک را از پاک جدا سازد. و نیز چنین نبود که خداوند شما را از اسرار غیب ، آگاه کند (تا مؤمنان و منافقان را از این راه بشناسید؛ این بر خلاف سنت الهی است؛) ولی خداوند از میان رسولان خود، هر کس را بخواهد برمیگزیند؛ (و قسمتی از اسرار نهان را که برای مقام رهبری او لازم است، در اختیار او می گذارد.) پس (اکنون که این جهان، بوته آزمایش پاک و ناپاک است،) به خدا و رسولان او ایمان بیاورید! و اگر ایمان بیاورید و تقوا پیشه کنید، پاداش بزرگی برای شماست. (برداشت مزبور بر اساس این احتمال است که منظور از «طیب»، مؤمن و از «خبیث» کافر باشد) «فمن یرد الله ان یهدیه یشرح صدره للاسلـم ومن یرد ان یضله یجعل صدره ضیقا حرجا کانما یصعد فی السمآء کذلک یجعل الله الرجس علی الذین لایؤمنون»؛ آن کس را که خدا بخواهد هدایت کند، سینه اش را برای (پذیرش) اسلام ، گشاده می سازد؛ و آن کس را که بخاطر اعمال خلافش بخواهد گمراه سازد، سینه اش را آنچنان تنگ می کند که گویا می خواهد به آسمان بالا برود؛ این گونه خداوند پلیدی را بر افرادی که ایمان نمی آورند قرار می دهد! (برداشت مزبور بر اساس این ا ...

ارتباط محتوایی با طهارت از پلیدی (قرآن)

طهارت از پلیدی (قرآن) را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی طهارت از پلیدی (قرآن)   • مفهوم طهارت از پلیدی (قرآن)   • تعریف طهارت از پلیدی (قرآن)   • معرفی طهارت از پلیدی (قرآن)   • طهارت از پلیدی (قرآن) چیست   • طهارت از پلیدی (قرآن) یعنی چی   • طهارت از پلیدی (قرآن) یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی طهارت از پلیدی قرآن
کلمه : طهارت از پلیدی (قرآن)
اشتباه تایپی : xihvj hc ~gdnd (rvHk)
عکس طهارت از پلیدی (قرآن) : در گوگل

آیا معنی طهارت از پلیدی (قرآن) مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )
شبکه مترجمین ایران