برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1437 100 1

طغرل

/toqrol/

معنی اسم طغرل

اسم: طغرل
نوع: پسرانه
ریشه اسم: ترکی
معنی: پرنده شکاری از خانواده باز

معنی طغرل در لغت نامه دهخدا

طغرل. [ طُ رِ/ رُ ] (ترکی ، اِ) نام مرغی است شکاری :
الا تا بانگ درّاج است و قمری
الا تانام سیمرغ است و طغرل .
منوچهری.
دل تیهو از چنگ طغرل بداغ
رباینده باز از دل میغ ماغ.
اسدی.
|| در لغات شاهنامه تألیف ولف ، بمعنی شاهین نیز آمده است.رشیدی در فرهنگ خود آورده که این لفظ ترکی است (به استناد نسخه ٔ میرزا) و مولانا سروری گفته که از ترکان پرسیده شد، گفتند ترکی نیست ، و ظاهراً ترکی مغولستان است. (رشیدی ). بعضی گویند باز است و بعضی شاهین ، ومیرزا ابراهیم گفته که این لفظ ترکی است. (فرهنگ خطی ). پرنده ای است شکاری از جنس زردچشم. مؤلف بازنامه ٔ ناصری گوید: هرچند من با همه ٔ گردش و احتیاط طغرل را ندیده ام ، اما از صفاتی که شنیده و در کتب دیده شده از نوع زردچشم است. بعد حکایت یک طغرل را نقل میکند که از چین برای بهرام گور آورده بودند. (فرهنگ نظام ج 3 ص 643). صاحب مجمعالفرس و حافظ اوبهی و مؤلف برهان و صاحب غیاث اللغات و آنندراج در فرهنگ خود لفظطغرل را بضم راء ضبط کرده اند. مؤلف آنندراج در فرهنگ خود آورده که : طغرل ؛ جانور شکاری و پادشاهی است واین ترکی است و بعضی گویند از ترکان تحقیق شده ترکی نیست. ظاهراً ترکی مغولستانی است. حکیم زلالی :
ز بیمش اشک سیمابند در گل
طغان و سنجر و بهرام وطغرل.
خواجه سلمان :
در جاه گرفتم که شدی طغرل و سنجر
بنگر که کجایند کنون سنجر و طغرل.
(از بهار عجم ).
و در غیاث نوشته که طغرل نام پادشاهی از پادشاهان سلجوقی و بر وزن بلبل جانوری است شکاری طائر مثل باز وعقاب. (از برهان و مدار و سراج ). و در چهار شربت نوشته که تغرل به تای فوقانی در ترکی بهری را گویند که طائر شکاری معروف است. مؤلف گوید که طغرل مبدل همین است. (آنندراج ). ولف در فرهنگ شاهنامه گوید: ماکان در شاهنامه که طبع کرده همه جا طغرل را بفتح راء ضبط کرده است :
بزد طبل و طغرل شد اندر هوا
شکیبا نشد مرغ فرمانروا.
فردوسی.
که طغرل به شاخی برآویخته ست
کنون بازدارش بگیرد به دست.
فردوسی.
ز دیدارشان چشم او خیره گشت
ز باز و ز طغرل دلش ...

معنی طغرل به فارسی

طغرل
محمد ابراهیم خان
( اسم ) ۱ - مرغی است شکاری نوعی قوش از جنس طغان . ۲ - از اعلام ترکان .
غلام . وی غلام محمود و یوسف پسران ناصرالدین بود .
یا طغرل بک محمد ابن میکائیل ابن سلجوق بن دقاق ملقب برکن الدین والدوله.
ابن طغرل دومین از امرای ایلگ خانی ترکستان شرقی ( جل. ۴۵۵ ه.ق .)
ابن یوسف خضر خان
محیی الدین شاه بن محمد شاه نهمین از خاندان سلجوقیان کرمان ( جل.۵۵۱ ه.ق ./ ۱۱۵۶ م . -ف. ۵۶۴ ه.ق ./ ۱۱۶۷ م .).
مردن سلاطین جغاتئی
غلامی از غلامان سلطان محمود غزنوی بود که در فاصله بین سلطنت مجدالدوله عبدالرشید و جمال الدوله و فرخ زاد علم طغیان برافراشت و بر غزنین استیلا یافت و پس از اندک زمانی بدست نوشتکین شرابی کشته شد .
امیر اسفهسالار عزالدین طغرلبک
در کتاب اخبارالدوله السلجوقیه تالیف علی ابن ناصر ابن علی الحسینی .
برجی است در نزدیک مزار ابن بابویه در شمال شهر ری و آن بنایی است که طبق روایت معروف برای مدفن طغرل اول پادشاه سلجوقی ساخته شده است . بنای عظیمی است از آجر که در حدود ۲٠ ذرع ارتفاع دارد و محیط آن ۵۶۵ ذرع و شکل کثیر الاضلاع ( متساوی الاضلاع ) و از این لحاظ بسیار شبیه به گنبد قابوس است . این برج بمرور ویران شده و نزدیک بود از میان برود تا در هنگام سفر ناصر الدین شاه به خراسان در ۱۳٠٠ ه. ق . تعمیر آنرا لازم دانستند و بامر شاه میرزا علی اصغر خان امین السلطان که در آن تاریخ و ...

معنی طغرل در فرهنگ معین

طغرل
(طُ غْ رِ یا رُ) [ تر. ] (اِ.) ۱ - نوعی مرغی شکاری . ۲ - نام چند تن از پادشاهان سلجوقی .

معنی طغرل در فرهنگ فارسی عمید

طغرل
پرنده ای شکاری از خانوادۀ باز.

طغرل در دانشنامه ویکی پدیا

طغرل
طغرل می تواند به موارد زیر اشاره داشته باشد:
طغرل بیک
امید خلیلی
طغرل افشار
طغرل عسگراف
طغرل (فیلم) فیلمی به کارگردانی و نویسندگی سیامک یاسمی ساختهٔ سال ۱۳۵۱ است.
طغرل افشار (۱۵ فروردین ۱۳۱۲ تهران - ۲۸ مرداد ۱۳۳۵ بابلسر) از نخستین پیشگامان نقد سینمایی در ایران و بانی برگزاری اولین جشنواره فیلم در ایران بوده است. او از معدود منتقدان آن دوره بود که درک و تصور درستی از مقوله سینما داشت. نقدهای او در آن زمان چیزی فراتر از نوشتن دربارهٔ داستان فیلم ها و دادن اطلاعات دربارهٔ هنرپیشه هاست.
طغرل بن ارسلان یا طغرل سوم ملقب به «رکن الدنیا و الدین ابو طالب طغرل بن ارسلان قسیم امیرالمؤمنین» در ۵۷۱ ق / ۱۱۷۵ م، پس از مرگ پدر، جانشین او و بر تخت شاهی جلوس کرد.
قدرت اتابک ایلدگز هم پس از مرگ او به پسرانش محمد جهان پهلوان و عثمان قزل ارسلان رسید و آنها در جلوس طغرل بن ارسلان وی را همچون برادر زاده خویش تحت حمایت گرفتند. طغرل در آغاز پادشاهی با تدبیر و اندیشه وزیر خود، بر مشکلات و سختیها فائق آمد و توانست برای مدت یک دهه آسوده خاطر امارت کند،
چه پدران و نیاکان وی، کشوری آباد و پر نعمت و گنجینه های گرانبها و خزانه سرشار برای او بر جای گذاشته بودند. اتابک ایلدگز در ظرف مدت یک ماه، فارس و اصفهان را از بودن سرکشان و شورشیان پاک ساخت و پادشاه انجاز را که به تصرف آذربایجان علاقه داشت، بر جای خود نشاند. حکومت بغداد نیز با بودن اتابک و کاردانی وی به هیچ وجه نتوانست در ناتوان کردن طغرل به روش دیرینه خلفا اقدامی کند و روز به روز پایه های دولت طغرل استواری بیشتری می یافت.
طغرل بن محمد بن ملکشاه سلج ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

طغرل را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• طغرل بفرمایید شام   • طغرل سلجوقی   • طغرل من و تو   • طغرل پسر شاه سلیمان   • فیلم طغرل   • طغرل قیام   • طغرل برره   • سلطان طغرل سلجوقی   • معنی طغرل   • مفهوم طغرل   • تعریف طغرل   • معرفی طغرل   • طغرل چیست   • طغرل یعنی چی   • طغرل یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی طغرل
کلمه : طغرل
اشتباه تایپی : xyvg
آوا : toqrol
نقش : اسم خاص اشخاص
عکس طغرل : در گوگل

آیا معنی طغرل مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )