برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1572 100 1
شبکه مترجمین ایران

طرلان

/tarlAn/

مترادف طرلان: شاه باز، شهباز

معنی اسم طرلان

اسم: طرلان
نوع: دخترانه
ریشه اسم: ترکی
معنی: ترلان

معنی طرلان در لغت نامه دهخدا

طرلان. [ طَ ] (اِ) مرغی است حرام گوشت و از جمله ٔ طیور وحشی میباشد.

طرلان. [ طَ ] (اِخ ) دهی جزء دهستان بزچلو بخش وفس شهرستان اراک ، در 20هزارگزی شمال باختری کمیجان ، 18هزارگزی راه مالرو عمومی. کوهستانی ، سردسیر، با 528 تن سکنه. آب آن از قنات و محصول آنجا غلات و انگور و میوه جات و شغل اهالی زراعت و گله داری و قالی بافی و راه آن مالرو است. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 2).

معنی طرلان به فارسی

طرلان
دهی است جزو دهستان بزچلو بخش وفس شهرستان اراک در ۲٠ کیلومتری شمال غربی کمیجان و ۱۸ کیلومتری راه مالرو عمومی کوهستانی و سردسیر : ۵۲۸ تن سکنه : آب از قنات : محصول غلات انگور میوه : شغل زراعت .
دهی جزئ دهستان حومه بخش مرکزی شهرستان اهر واقع در ۲۳ هزار گزی خاوری اهر و ۱۴ هزار گزی شوسه اهر کلیبر . موقع جغرافیایی آن کوهستانی و هوای آن معتدل مایل بگرمی مالاریایی است .

معنی طرلان در فرهنگ معین

طرلان
(طَ) (اِ.) شاهباز.

معنی طرلان در فرهنگ فارسی عمید

طرلان
= ترلان

طرلان در دانشنامه آزاد پارسی

طَرْلان (goshawk)
طَرْلان
نوعی قرقی جنگلی. ظاهراً شبیه شاهین است، امّا بال ها و پاهایی کوتاه تر دارد. این پرنده بومی بخش های وسیعی از اروپا، آسیا، و امریکای شمالی است و به منظور شکار پرورش داده می شود. نرها از ماده ها بسیار کوچک ترند. رنگ این پرنده در بخش های پشتی بدن خاکستری، و در نواحی شکمی سفید، و دارای نوارهای عرضی قهوه ای است. رنگ سر و چانه تیره، و دارای نوارهایی سفیدرنگ در با لای چشم است. دم جانور نوارهای عرضی تیره دارد. گونۀ Accipiter gentilis در راستۀ شاهین سانان قرار دارد. این جانوران در آشیانه هایی که در جنگل ها می سازند پنج تخم می گذارند. طول دورۀ خوابیدن روی تخم ها ۳۵ تا ۴۲ روز است. وزن نرها حدود ۷۰۰ تا ۷۵۰ گرم است، در حالی که ماده ها بزرگ ترند و وزن آن ها به دو کیلوگرم می رسد. طعمۀ طرلان ها بسیار متنوع است. بنابه مطالعه ای در ۱۹۹۸ در بریتانیا، این پرندگان بیش از ۳هزار طعمۀ متفاوت دارند. این طعمه ها از سهرۀ جنگلی کوچک، تا طعمه های بزرگ تر از قبیل خرگوش، سنجاب، زاغ، زاغچه، کبوتر جنگلی و حتی سارگپه را دربر می گیرد. در پایان قرن ۱۹، نسل طرلان در بریتانیا منقرض شد اما از دهۀ ۱۹۷۰ به بعد، به آهستگی دوباره پدیدار شده است. در ۱۹۹۸، تعداد طرلان ها در بریتانیا به ۴۰۰ جفت رسید. ۲۰۰ جفت از آن ها در ویلز زندگی می کنند. از این پرندگان به شدت حفاظت می شود و حتی دیدار از محل آشیانۀ آن ها در فصل تخم گذاری بدون مجوز ممنوع است. طرلان Accipiter gentilis در ایران نیز یافت می شود. از جنس Accipiter سه گونۀ دیگر نیز در خانواده باز، عقاب، و لاشخور شناسایی شده است که عبارت اند از قرقی Accipiter nisus، پیغو Accipiter brevipes، و پیغوی کوچک Accipiter badivs. این پرندگان بال هایی پهن و گرد، و دمی دراز دارند که برای سرعت گرفت آنی درپی شکار مناسب است.

طرلان را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

سعید زارعی
طرلان کلمه ای با ریشه ترکی است، و اسم پرنده ای همانند باز و شاهین است.
طرلان
يك نوع پرنده ي شكاري
امیدرضا پولادیان
طرلان اسمی است ترکی و بسیار زیبا واسم یک پرنده ی شکاری بسیار جذاب نیز است.
طرلان نعمتی
طرلان پرنده کمیاب است این پرنده مهاجرت های کمی درایران داشته است طرلان بسیار کم مهاجرت میکند طرلان پرنده شکاری وبسیار زیباست این پرنده بسیار جذاب است ریشه اصلی او ترک است طرلان از نجاد قوشیان یا عقابیان است طرلان ارزش معنوی دارد ونشان دهنده قوم ترک است این پرنده قیمت بالایی دارد
طلا
طرلان از ریشه ی ترکی است و اسم یک پرنده ی وحشی شکاری است اما اسم ترلان نشانگر قدرت است (:
رویا
ترلان اسم یک پرنده ست که نماد پیام رسانی در ادبیات آذربایجان هست
ابراهیم
پرنده شکاری شبیه قرقی
مرضیه
طرلان : بازشکاري،�طارلان�
طرلان
خوش قد وقامت....زیبا....خوش سخن....سفید رو....
🙂🙂
نوعی پرنده شکاری🥰

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی اسم طرلان   • کانال تلگرام دکتر مجتبی کرمی   • آدرس انتشارات طرلان   • خرید جزوات دکتر کرمی   • انتشارات کامران احمدی   • برنامه درسی دکتر مجتبی کرمی   • انتشارات پارسیان دانش   • پرنده قرقی   • معنی طرلان   • مفهوم طرلان   • تعریف طرلان   • معرفی طرلان   • طرلان چیست   • طرلان یعنی چی   • طرلان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی طرلان

کلمه : طرلان
اشتباه تایپی : xvghk
آوا : tarlAn
نقش : اسم
عکس طرلان : در گوگل

آیا معنی طرلان مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )