برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1403 100 1

طرسوسی

/tarsusi/

معنی طرسوسی در لغت نامه دهخدا

طرسوسی. [ طَ رَ / طَ ] (ص نسبی ) منسوب به شهر طرسوس است که از شهرهای مرزی شام است. (سمعانی ).

طرسوسی. [ طَ رَ / طَ ] (اِخ ) او راست : کشف القناع عن مسألةالسماع. السراج الوهاج. ردالنصاری. (کشف الظنون ).

طرسوسی. [ طَ رَ / طَ ] (اِخ ) ابراهیم بن عمادالدین حنفی. بسال 1345 م. در دمشق سمت قضاء حنفی را داشته است و در حدود 1356 م. درگذشته. او راست : انفعالوسائل الی تحریرالمسائل در فروع که نسخه ٔ خطی آن در استنبول موجود است. (اعلام المنجد).

طرسوسی. [ طَ رَ / طَ ] (اِخ ) محمدبن احمدبن محمد الطرسوسی. او راست : تقریرات علی کتاب المراءة در اصول فقه حنفی که در آستانه (اسلامبول ) بسال 1304 هَ. ق. به چاپ رسیده است. دیگر حاشیه ای که بنام حاشیه ٔطرسوسی معروف است. این حاشیه را بر کتاب مرقاةالوصول ملا خسرو نوشته ، و آن نیز بسال 1309 هَ. ق. در آستانه طبع شده است. (معجم المطبوعات ج 2 ستون 1238).

معنی طرسوسی به فارسی

طرسوسی
( صفت ) منسوب به طرسوس .
محمد ابن احمد ابن محمد الطرسوسی اوراست : تقریرات علی کتاب المراه .
( مصدر ) چپاول و غارت کردن ( به طرز رومیان در شهر طرسوس ) .
چپاول و غارت

معنی طرسوسی در فرهنگ معین

طرسوسی
(طَ) ۱ - (ص نسب .) منسوب به شهر طرسوس (شهری قدیمی در آسیای صغیر). ۲ - تقسیم شدنی . ۳ - (حامص .) تقسیم شدن ، تکه تکه شدن (می گویند شهر طرسوس مرز اسلام و کفر بوده و مسلمانان غنایم را در آن تقسیم می کرده اند).

معنی طرسوسی در فرهنگ فارسی عمید

طرسوسی
از مردم طرسوس.

طرسوسی در دانشنامه ویکی پدیا

طرسوسی
ابوطاهر طرسوسی نویسنده ایرانی از قرن ششم هجری است.
ابوطاهر بن حسن بن علی بن موسی طرسوسی. از زندگی او اطلاعات دقیقی در دست نیست و حتی عصرش و محل تولد و اقامتش روشن نیست.
سعید نفیسی در کتاب تاریخ نظم و نثر در ایران ابتدا او را طرسوسی و ظاهراً از نویسندگان خاک عثمانی در قرن نهم شمرده؛ بعداً این نتیجه را گرفته که او طوسی بوده و او را به غلط طرطوسی نوشته اند و در نیمهٔ دوم قرن پنجم می زیسته است.
چهار کتاب داستان به نثر از ابوطاهر طرسوسی در دست است: داراب نامه، اسکندرنامه، قهرمان نامه، قران حبشی. از این چهار کتاب تنها داراب نامه و قِران حبشی چاپ شده است .
محمدامین ریاحی می نویسد: «من به دلیل زبان داراب نامه آن را از اواخر قرن ششم می دانم. از طرف دیگر وجود محیط ایرانی اندیشی درسراسر داستان و آمیختگی آن با فرهنگ یونانی می رساند که مؤلف باید در دورهٔ قدرت پادشاهان سلجوقی روم و در نواحی زیر تسلط آنان زیسته باشد. اما این هم معلوم نیست که اگر مؤلف اهل طرسوس بوده، کتاب خود را در دیار روم نوشته یا این که او یا پدرانش در دست به دست گشتن های طرسوس، به ایران بازآمده اند، و کتاب در نقطه ای از ایران نوشته شده است. این تردیدها شاید وقتی تا اندازه ای رفع شود که سه کتاب دیگر مؤلف هم انتشار یابد و با بررسی مجموع آثار او بتوان نتیجه های بهتری گرفت.»


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با طرسوسی

طرسوسی را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

کی کسری
طرسوس: اسم شهری در کاپادوکیه‌ی ترکیه.
طرسوسی: اهل طرسوس.

شائول طرسوسی، در سال دهم میلادی متولد شده، حرفه‌ی او دوختن خیمه و چادر بود. او طبق آموزه‌های تلمود یهودی شده بود و با پیروان عیسی مخالف بود و بسیاری از آنان را کشته بود. در میانسالی به گفته‌ی خودش با دیدن رویای عیسی مسیح ، از پیروان او شده و از آن پس نام پولس را اتخاذ کرد. او همان پولس مقدس است، که بخش عمده‌ای عهد جدید اختصاص دارد به نامه‌های پولس و کتاب اعمال رسولان که نوشته‌ی اوست.

به پیروان او که مسلکشان شبیه �شرع� در مسیحیت بوده است، "ترسایان" میگفتند؛ که مفردش "ترسا" است.یعنیتریل
در اسم‌های زنان اروپایی به صورت تِـرِزا نمود پیدا کرده است، مثلاً �ماریا-ترزا کادیلاک� (زنی اهل کانادا که شوهرش حاکم بخش‌هایی از آمریکا بود و شهر دیترویت ایالت میشیگان را او تأسیس کرده است.)
این اسم معادل با اسم {{قتلغ ترکان خاتون}} حاکم قراختائی کرمان است. پس:
قتلغ ≈ کاتولیک،
ترکان ≈ ترسایان،
قراختائیان ≈ کریستیان

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• دانلود کتاب داراب نامه طرسوسی   • سمک عیار   • داراب نامه بیغمی   • داراب آنلاین   • دانلود داراب نامه   • معنی طرسوسی   • مفهوم طرسوسی   • تعریف طرسوسی   • معرفی طرسوسی   • طرسوسی چیست   • طرسوسی یعنی چی   • طرسوسی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی طرسوسی
کلمه : طرسوسی
اشتباه تایپی : xvs,sd
آوا : tarsusi
نقش : صفت
عکس طرسوسی : در گوگل

آیا معنی طرسوسی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )