برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1682 100 1
شبکه مترجمین ایران

طبری

/tabari/

مترادف طبری: مازندرانی، منسوب به طبرستان

معنی طبری در لغت نامه دهخدا

طبری. [ طَ ب َ ] (ص نسبی ) منسوب به طبرستان. (منتهی الارب ). اهل و ساکن مازندران. منسوب به طبرستان که مرکز آن آمل است و بیشتر از علماء که منسوب به طبرستان هستند ازآمل برخاسته اند. (سمعانی ). و هر کجا (طبری ) مطلق گفته شود، مورخ معروف طبرستانی مقصود است :
زآن سخنها که تازی است و دری
در سواد بخاری و طبری.
نظامی.
|| کنایه از لب معشوق ، منسوب به طبر که در اینجا مخفف طبرزد است که بمعنی نبات باشد. (غیاث اللغات ) (آنندراج ) :
لب طبری وار طبرخون به دست
مغز طبرزد به طبرخون شکست.
نظامی.
- بنفشه ٔ طبری ؛ در مازندران و گیلان تقریباً از اوایل اسفند ماه بر هر دیواری و بر هر تل خاکی و مخصوصاً بر کنار جویبارها بنفشه ٔ با طراوت و نضارت بسیار روید و مردم از گل آن دسته بسته و یاران و دوستان را هدیه دهند :
بمنظر آمد باید که وقت منظر بود
نقاب لاله گشودند و لاله روی نمود
بنفشه ٔ طبری خیل خیل سر برکرد
چو آتشی که ز گوگرد بردویده کبود.
منجیک.
چون بهم کردی بسیار بنفشه ٔ طبری
باز برگرد و ببستان شو چون کبک دری.
منوچهری.
- بید طبری ؛ طبرخون. سرخ بید. (اوبهی ).
- جامه ٔ طبری ؛ جنس از برودکه تنگ است : تَرَکه ُ فی وسط الشتاء و شدةالبرد بقمیص واحد و کساءِ طبری. (ذیل تجارب الامم 3: 428).
یکفیک من سوء حالی ان سألت به
انی علی طبری فی الکوانین.
ابن الداهیةاحمدبن سیف.
رجوع به شرح احوال رودکی ج 1 ص 65 شود.
- درهم طبری ؛ دو ثلث درهم شامی است. (منتهی الارب ). صاحب کتاب النقود آرد: و طبری منسوب به طبریه ٔواسط است نه طبریه ٔ فلسطین و بجای درهم طبری ، درهم طبرک نیز آمده است و در جمع آن گویند: الدراهم الطبریة. رجوع به النقود ص 23، 24، 91 و 149 شود.
- مداد طبری ؛ نوعی مداد منسوب به طبرستان :
وآن دوات بسدین را نه سر است و نه نگار
در بنش تازه مداد طبری برده بکار.
منوچهری.

طبری. [ طَ ب َ ] (اِخ ) او راست : الواضح ، فی الرمی و النشاب. (کشف الظنون ج 2 ص 625).

طبری. [ طَ ب َ ] ...

معنی طبری به فارسی

طبری
محمد ابن جریر مکنی به ابو جعفر فقیه و دانشمند و مورخ ایرانی ( و. حدود ۲۲۶ -ف. بغداد ۳۱٠ ه.ق .). وی خواهر زاده ابوبکر خوارزمی بود:و در بیشتر علوم تالیف داشته. پس از مرگ شبانه او را در خانه اش دفن کردند زیرا وی کتابی نوشته و در آن اختلافات فقها را ذکر کرده ولی از احمد حنبل نام نبرده بود چه او را محدث نمیدانست . از این رو پیروان احمد حنبل از روی تعصب به آزار وی برخاستند و بالحاد وزندقه اش منسوب کردند و روز مرگ وی هم از دفن او در بیرون خانه جلوگیری کردند.اوراست : کتاب تاریخ الرسل و الملوک معروف به تاریخ طبری تفسیر کبیر مشهور به تفسیر طبری که بعدها بامر منصور ابن نوح بپارسی ترجمه شد.
( صفت ) ۱ - منسوب به طبر ( طبرزد ) . یا بید طبری . طبر خونی سرخ بید .
علوی از مداحان صاحب بن عباد بوده است
محدث و فقیه شافعی
نام یکی از اقسام بید ها که هفده اند و آنرا بیدمشک و بید گربه نیز گویند ٠
موسوم به تاریخ الرسل و الملوک در تاریخ عالم بزبان تازی تالیف محمد بن جریر طبری این کتاب بوسیله ابوعلی بلعمی بفارسی ترجمه شده.
مشهور به ترجمه طبری . ماخذ اصل آن کتاب تاریخ طبری است ولی در حقیقت اقتباسی است از آن نه ترجمه کامل نویسنده ومترجم آن بلعمی وزیر منصور بن نوح است که بفرمان آن پادشاه از ۳۵۲ ه. ق . بترجمه و تخلیص تاریخ طبری آغاز کرد و از منابع دیگر نیز استفاده نمود . ازین کتاب نسخ خطی متعدد در دست است و یک بار هم در هندوستان طبی مغلوط شده و جلد اول آن هم در تهران بچاپ رسیده.
ترجمه فارسی جامع البیان فی تفسیرالقران تالیف محمد بن جریر طبری است که بتفسیر طبری مشهوراست . این کتاب بفرمان منصور بن نوح توسط گروهیاز دانشمندان مانند فقیه ابوبکرابن احمد بن حامدوخلیل بن احمد سجستانی (از بخا ...

معنی طبری در فرهنگ معین

طبری
(طَ بَ) (ص نسب .) ۱ - اهل طبرستان . ۲ - لهجة مردم طبرستان .

معنی طبری در فرهنگ فارسی عمید

طبری
از مردم طبرستان، طبرستانی، مازندرانی.

طبری در دانشنامه اسلامی

طبری ممکن است اسم برای اشخاص ذیل باشد: • ابن جریر طبری، صاحب کتاب مشهور تاریخ طبری• ابوالحسن طبری، پزشک دانشمند ایرانی قرن ۴ ق• ابوطیب طبری، اَبوطیِِّبِ طبَری، طاهر بن عبدالله بن طاهر، فقیه بنام شافعی• ابوعبدالله طبری، محدث و مفتی ایرانی مکه ، ملقب به امام الحرمین• احمد بن محمد طبری، از علمای نحو بغداد• اسحاق بن یحیی طبری صنعانی، نویسنده و مورخ قرن پنجم
...
طبری ممکن است به یکی از این موارد اشاره داشته باشد:
ابوجعفر، محمّد بن جریر بن رستم طبری آملی مازندرانی از چهره های برجسته فقهای شیعه در قرن پنجم هجری و از معاصرین شیخ طوسی و نجاشی در آمل به دنیا آمد و نزد بسیاری از اساتید شیخ طوسی روایت شنید.
بی تردید وی غیر از محمّد بن جریر طبری صاحب تفسیر و تاریخ مشهور است. همچنین گفته می شود غیر از محمّد بن جریر طبری عالم شیعه و صاحب کتاب «المسترشد» است که شیخ طوسی به وی لقب کبیر داده است؛ زیرا: اولاً راوی کتاب المسترشد، ابومحمّد حسن بن حمزه، (م358) است، در حالی که صاحب کتاب «دلائل الإمامة» معاصر شیخ طوسی (م460) است و مشایخ وی همان مشایخ شیخ طوسی است. ثانیاً صاحب کتاب «دلائل الإمامة» این کتاب را بعد از سال 411 هجری نگاشته است؛ زیرا در این کتاب می گوید: «من این روایت را در کتابی به خط شیخ ابوعبدالله حسین بن غضائری رحمه الله دیدم» و غضائری، متوفای 411 هجری است. همچنین می توان حدس زد که وفات صاحب کتاب دلائل الإمامة بعد از این تاریخ بوده است. ثالثاً صاحب دلائل الإمامة با یک واسطه از شیخ صدوق روایت نقل می کند و شیخ صدوق هم با یک واسطه کتاب المسترشد را نقل می کند پس فاصله میان صاحب دلائل و صاحب المسترشد سه واسطه است. رابعاً صاحب دلائل، معاصر نجاشی است. در حالی که نجاشی کتاب المسترشد را با دو واسطه روایت می کند.
با اینهمه سید توبلی در مدینة المعاجز و علا ...


طبری در دانشنامه ویکی پدیا

طبری
طبری یک نام خانوادگی ست. افراد شاخص با این نام از این قرارند:
محمد بن جریر طبری تاریخ نگار و اولین مفسر قرآن و دین شناس ایرانی.
ابن فرخان طبری ستاره شناس و معمار ایرانی و مترجم از زبان پارسی میانه.
احسان طبری نویسنده، شاعر، نظریه پرداز، ایدئولوگ و عضو کمیته مرکزی حزب توده ایران.
محمد بن جریر بن رستم طبری عالم و متکلم برجسته امامی اواخر سده سوم قمری.
حسین بن ابراهیم طبری مترجم و عالم.
عماد الدین ابو جعفر طبری از علما و محدثین قرن ششم هجری.
محمد بن ایوب طبری ریاضی دان و اخترشناس ایرانی از نیمهٔ دوم قرن پنجم هجری.
ابوالحسن طبری پزشکی دانشور و طبیب ایرانی.
ابن ربن طبری پزشک و مکتشف بزرگ ایرانی سده ۳ قمری و استاد محمد زکریای رازی.
اِبْنِ رَبَّان طَبری، با عنوان کامل ابوالحسن علی ابن سهل ربان طبری، در ایران ربن طبری (به انگلیسی: Ali ibn Sahl Rabban al-Tabari) حکیم، پزشک، فیلسوف و روانشناس شهیر ایرانی سده ۳ قمری (۹ میلادی) در طبرستان مازندران کنونی، کاشف مسری بودن سل ریوی و استاد زکریای رازی بوده است.
فردوس الحکمة، دائرةالمعارفی است طبی و یکی از قدیمی ترین و اولین و معتبرترین آثار جامع طب اسلامی و از نخستین کتابهای پزشکی است. ابن ربن در تألیفات این کتاب از نظرات در آثار بقراط، جالینوس، ارسطو، ابن ماسویه، حنین بن اسحاق و رساله های هندی و دیگر آثار گذشتگان بهره برده است. فردوس الحکمه نخستین بار متن عربی آن به وسیله محمد زبیر صدیقی به سال ۱۹۲۸ م در برلین به چاپ رسید و در سال ۱۹۷۱ م در بیروت دوباره چاپ شد. هم چنین عبدالکریم سامی جندی با پژوهش دوباره آن به سال ۲۰۰۲ م/۱۴۲۳ ق با همیاری دارالکتب العلمیه در بیروت به چاپ رسانید. کوتاه شده ای از آن را رونتال به زبان آلمانی برگرداند. نیز دست نوشته های آن در کتابخانه های دانشگاه تهران، رامپور، ایاصوفیه، برلین، و بریتانیا و جز آنها دیده شده است. این کتاب در ۷ نوع تدوین یافته است. هر نوع، مشتمل بر چند مقاله است و هر مقاله، خود دارای چند باب است. در مجموع، این اثر، شامل ۳۰ مقاله و ۳۶۰ باب است. برهان الدین کرمانی و ابن بیطار از جمله تأ ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

طبری در دانشنامه آزاد پارسی

طَبَری
(یا: مازندرانی) از زبان های شمال غربی زبان های ایرانی، رایج در محدودۀ جغرافیایی گسترده ای از شمال به دریای خزر، از جنوب تا شهمیرزاد، سنگسر، فیروزکوه، دماوند، لواسانات و طالقان، از شرق تا گرگان و از غرب تا رامسر. گویش طبری به تاتی، تالشی، گیلکی و سمنانی نزدیک است. درگذشته ادبیات پررونقی داشته و سرایندگان و نویسندگانی به طبری نوشته اند که ازجملۀ این نوشته ها می توان از مرزبان نامه، نیکی نامه و دیوان امیر پازُواری و سروده های زرگر آملی نام برد که ترجمۀ فارسی دو کتاب اول در دست است. در قرن اخیر، نیما یوشیج اشعاری به طبری سرود. زبان طبری را می توان به سه دسته تقسیم کرد: ۱. دستۀ غربی، شامل گویش های رامسری، تنکابنی، چالوسی، نوشهری و کلاردشتی. ۲. دستۀ مرکزی، متشکل از نوری، کجوری، آملی، فریدونکناری، محمودآبادی، بابلی، ساروی، بهشهری، نکایی، سوادکوهی، قائم شهری و لاریجانی؛ ۳. دستۀ شرقی، شامل علی آبادی، رامیانی، کردکویی، زیارتی و گرگانی.

طبری را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• محمد بن جریر طبری   • تاریخ طبری حمله اعراب به ایران   • كتاب تاريخ طبري   • تاريخ طبري امام حسين   • تاریخ طبری بدون سانسور pdf   • تاریخ طبری چیست   • تاریخ طبری عاشورا   • تاريخ طبري فارسي   • معنی طبری   • مفهوم طبری   • تعریف طبری   • معرفی طبری   • طبری یعنی چی   • طبری یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی طبری

کلمه : طبری
اشتباه تایپی : xfvd
آوا : tabari
نقش : اسم فامیل
عکس طبری : در گوگل

آیا معنی طبری مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )