برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1562 100 1
شبکه مترجمین ایران

طاق نصرت

معنی طاق نصرت در لغت نامه دهخدا

طاق نصرت. [ ق ِ ن ُ رَ ] (ترکیب اضافی ، اِ مرکب ) کازه و تالار و عمارت چوبی و غیره که برای سرداران و پادشاهان پیروز هنگام بازآمدن از سفر یا جنگ آذین بندی کنند. خوازه بستن. قوس النصر. طاق پیروزی. کوپله. خوازه. گنبد. قبه : مجلس سنا رأی دادکه شکرانه ٔ خدای را بجا آرند، برای قیصر مقرر داشت مجسمه هائی بسازند، طاقهای نصرت بنا کنند، و او چندین دفعه پی در پی بسمت قنسولی انتخاب شود. و نیز مقرر داشتند که روز فتح ، روز اعلان فتح و روز گذشتن آن را در دستور از اعیاد بدانند. (ایران باستان ص 2438).

معنی طاق نصرت به فارسی

طاق نصرت
طاق نصرتی که در پاریس در میدان اتو آل ( ستاره ) بنا شده ساختمان آن در زمان بناپارت آغاز گردید ( ۱۸٠۲ ) و در ۱۸۳۶ افتتاح شد.
کازه در معنی تالار و عمارت چوبی که برای سرداران و پادشاهان پیروز هنگام باز آمدن از سفر یا جنگ آذین بندی کنند .
[triumphal arch] [معماری و شهرسازی] طاقی که به یادبود پیروزی خاصی، به ویژه پیروزی در جنگ، می سازند

طاق نصرت در دانشنامه ویکی پدیا

طاق نصرت
طاق نصرت، تاق پیروزی، تاق نصرت یا خوازه تاق یا سازه ای چوبی یا فلزی است که برای سرداران و پادشاهان پیروز هنگام بازآمدن از سفر یا جنگ آذین بندی کنند.
همچنین به هنگام بازدید شاهان و بزرگان از منطقه ای گاه در جایگاه ورود آن ها تاق پیروزی بسته می شود. این کار را در قدیم خوازه بستن نیز می گفتند.
در برخی کشورها به یادبود شاه یا رویدادی بزرگ گاه تاق پیروزی های برپا می کنند مانند تاق پیروزی تیتوس در رم ایتالیا و تاق پیروزی پاریس.
«طاق نصرت» (انگلیسی: Arch of Triumph) یک فیلم رمانتیک جنگی آمریکایی به کارگردانی لوئیس مایلستون، نیت وات، و رابرت آلدریچ است که در سال ۱۹۴۸ منتشر شد. این فیلم با اقتباس از رمانی به همین نام نوشته اریش ماریا رمارک نویسنده آلمانی تهیه شده است.
مختصات: ۳۱°۱۶′۳۸″ شمالی ۴۹°۳۶′۱۹″ شرقی / ۳۱.۲۷۷۳۲۹۲° شمالی ۴۹.۶۰۵۱۷۲۷° شرقی / 31.2773292; 49.6051727
تاق نصرت یا طاق نصرت مربوط به دوره ساسانیان - دوران های تاریخی پس از اسلام است و در رامهرمز جای گرفته است. این اثر در تاریخ ۲۴ شهریور ۱۳۱۰ با شمارهٔ ثبت ۵۰ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

طاق نصرت در دانشنامه آزاد پارسی

طاق نُصرت (Triumphal arch)
بنایی یادبودی با یک یا چند گذرگاه طاقدار. اغلب در عرض خیابان برای گرامی داشت شاه یا سردار و یا بزرگداشت پیروزی نظامی ساخته می شد. ابداع کنندۀ آن احتمالاً رومیان بودند که آن را در سراسر امپراتوری خود می ساختند؛ نمونه هایی از طاق نصرت های این دوران در ایتالیا، فرانسه، اسپانیا، آسیای صغیر، و افریقای شمالی برجای مانده اند. طاق نصرت رومی ابتدا فقط یک طاق داشت. همچون طاق نصرت تیتوس در رم (۸۱م). از قرن دوم به بعد یک طاق بزرگ با دو طاق کوچک در دو طرفش مرسوم شد. پایه های طاق متشکل بود از ستون هایی مزین به نقش برجستههایی مربوط به رویدادهای تجلیل شده. بالای آن اتاقکی قرار داشت که رویش کتیبۀ تقدیم نامه و یک کوادریگا، نقش ارابه ای چهاراسبه، حک شده بود. از طاق های رومیِ باقی مانده به طاق نصرت ترایانوس در بِنِوِنتوی ایتالیا (۱۱۴م)، طاق سِپتی میوس سِوِروس (۲۰۳م) و طاق نصرت کنستانتین (ح ۳۱۵م) در رم می توان اشاره کرد. در دوران جدید نیز طاق هایی برای بزرگداشت پیروزی های نظامی برافراشته اند. در پاریس پورت سن دنی و پورت ـ سَن مارتَن در عهد لوئی چهاردهم، و طاق نصرت های کاروسل و اتوال به فرمان ناپلئون اول، ساخته شدند. دروازۀ براندنبورگ در برلین، دروازۀ پیروزی در مونیخ، ماربل آرچ در لندن، و طاق واشینگتن در نیویورک از دیگر طاق های مشهورند.

معنی کلمه طاق نصرت به عربی

طاق نصرت
انتصار

طاق نصرت را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

شهریار آریابد
در پارسی " تاک پیروزی " در نسک : فرهنگ برابرهای پارسی واژگان بیگانه از ابوالقاسم پرتو .

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• طاق نصرت بغداد   • طاق نصرت محرم   • طاق نصرت پاریس   • عکس طاق نصرت   • طاق نصرت چیست   • طاق نصرت تیتوس   • طاق نصرت تهران   • طاق نصرت پالمیرا   • معنی طاق نصرت   • مفهوم طاق نصرت   • تعریف طاق نصرت   • معرفی طاق نصرت   • طاق نصرت یعنی چی   • طاق نصرت یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی طاق نصرت

کلمه : طاق نصرت
اشتباه تایپی : xhr kwvj
عکس طاق نصرت : در گوگل

آیا معنی طاق نصرت مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )