برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1427 100 1

صنعت نفت

صنعت نفت در دانشنامه ویکی پدیا

صنعت نفت
صنعت نفت شامل بخش های اکتشاف، استخراج، پالایش، انتقال (که اغلب توسط تانکرهای نفت و خطوط لوله انجام می شود) و بازاریابی محصولات نفتی است. بیشترین حجم محصولات نفتی را مازوت و بنزین تشکیل می دهند. همچنین، نفت ماده خام برای محصولات شیمیایی بسیاری از جمله دارو، حلال ها، کود، آفت کش ها، و پلاستیک است.
وجود نفت برای بسیاری از صنایع حیاتی است، و دنیای صنعتی برای بقای خود به آن وابسته است، بدین ترتیب نفت دارای اهمیت ویژه ای برای بسیاری از کشورها است. درصد بالایی از مصرف انرژی جهان را نفت تشکیل می دهد، که میزان استفاده از آن از ۳۲٪ در اروپا و آسیا، تا بالای ۵۳٪ در خاورمیانه متغیر است.
میزان مصرف نفت در دیگر مناطق بدین شرح است: آمریکای جنوبی و مرکزی (۴۴٪)، آفریقا (۴۱٪)، و آمریکای شمالی (۴۰٪). مصرف جهانی نفت در هر سال ۳۰ میلیارد بشکه (۴.۸ کیلومتر مکعب) است که کشورهای توسعه یافته بزرگترین مصرف کنندگان هستند. در سال ۲۰۰۷، ایالات متحده به تنهایی ۲۵ درصد از نفت تولیدی جهان را مصرف نمود. تولید، توزیع، پالایش، و خرده فروشی نفت در مجموع بزرگ ترین صنعت جهان از لحاظ ارزش دلاری بوده است.
دولت هایی همچون ایالات متحده یارانه های بسیاری به شرکتهای نفتی اختصاص می دهند. این یارانه ها شامل معافیت های مالیاتی عمده در مراحل اکتشاف و استخراج نفت، از جمله برای هزینه های اجاره میدان نفتی و تجهیزات حفاری، می شود.
صنعت نفت ایران مهم ترین صنعت این کشور است. در سال ۲۰۰۱ ایران چهارمین تولیدکننده نفت خام جهان بود. طبق برآوردهای مجله نفت و گاز، تا ژانویه ۲۰۱۱، ذخایر قطعی نفت ایران در حدود ۱۳۷ میلیارد بشکه می باشد که حدود ۱۰٪ کل ذخایر جهان است و همچنین ایران دارای ۱۰۴۵ تریلیون فوت مکعب ذخایر گاز طبیعی می باشد که حدود ۱۶٪ از ذخایر کل جهان است… تولیدات نفت و گاز ایران شامل گاز مایع، نفت کوره، گازوئیل، نفت سفید و نفتا می شود.
هم اکنون وزارت نفت ایران وظیفه مدیریت بر صنعت نفت ایران را برعهده دارد، که از طریق چهار شرکت تابعه این صنعت را راهبری می نماید. شرکت ملی نفت ایران بعنوان بزرگترین زیرمجموعه وزارت نفت، متول ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با صنعت نفت

صنعت نفت را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی صنعت نفت   • مفهوم صنعت نفت   • تعریف صنعت نفت   • معرفی صنعت نفت   • صنعت نفت چیست   • صنعت نفت یعنی چی   • صنعت نفت یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی صنعت نفت
کلمه : صنعت نفت
اشتباه تایپی : wkuj ktj
عکس صنعت نفت : در گوگل

آیا معنی صنعت نفت مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )