برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1463 100 1

صله رحم

معنی صله رحم به فارسی

صله رحم
۱ - ( مصدر ) عطا دادن . ۲ - ( اسم ) بخشش انعام . ۳ - ( اسم ) عطیه جایزه . ۴ - ( نحو ) حروف زاید که معنی فعل بان تمام شود مانند : از با به باز بر تا در را جمع : صلات . یا صلت رحم . حمیت نمودن با خویشان و اقربا صله رحم .
محبت و سلوک داشتن با خویش و اقربائ

صله رحم در دانشنامه اسلامی

صله رحم
یکی از سفارشات موکد دین اسلام، صله ارحام است.گاهی بیان می شود که صدقه از اجل معلّق جلوگیری می کند و عمر آدمی را زیاد می نماید و گاهی هم گفته می شود که صله رحم باعث عمر طولانی می شود. در این گونه موارد مکانیزم دقیق اضافه شدن عمر برای ما معلوم نیست؛ شناخت دقیق آن مربوط به علم و اراده خداوند است؛ خداوند می تواند با روش های گوناگون به عمر افراد بیفزاید. به عنوان نمونه از وقوع تصادفی که برای او مقدر شده بود، جلوگیری کند یا ممکن است در صله رحم با دیدن و ملاقات فامیل انرژی مثبت به انسان وارد شود و این انرژی باعث نشاط و انبساط روحی شده و همین امر باعث طولانی شدن عمر گردد.
صله رحم از دو واژه صله و رحم تشکیل شده است که معنای لغوی صله از ماده «وصل» به معنای پیوستن بوده و پیوند کردن دو چیز را می گویند. معنای لغوی رحم، زهدان به معنی جای کودک در شکم مادر را گویند. واژه رحم، در صله رحم استعاره برای قرابت و خویشاوندی است؛ چراکه آن ها از یک رحم متولد شده اند و مراد از رحم یعنی نسبت شناخته شده بین آن دو وجود داشته باشد؛ هر چند نسبت دوری با هم داشته باشند. معنای اصطلاحی صله رحم، اتحاد خویشاوندان و اقوام و دیدار خویشاوندان است.
صله رحم سفارش اکید پیامبر
در اهمیت صله رحم همین بس که پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله وسلم) ، همه انسان ها را به صله رحم سفارش کرده است؛ هر چند که در این مسیر سختی های فراوانی ببینند و راه شان از یک دیگر بسیار دور باشد. هم چنین صله رحم را بخشی از دین دانسته و فرموده اند که هر کس آن را به جا نیاورد دین او ناقص است. جابر از حصرت باقر (علیه السلام) روایت کرده که رسول خدا (صلی الله علیه وآله وسلم) فرمود ه اند:«به حاضر و غایب امتم و به کسانی که در پشت مردان و رحم زنان هستند (آن هایی که هنوز به دنیا نیامده اند) تا روز قیامت سفارش می کنم که صله رحم را به جا آورند، اگر چه راهشان به سوی هم دیگر یک سال فاصله داشته باشد؛ زیرا صله رحم از دین است».
ثواب صله رحم
یکی از افتخارات بزرگ برای انسان این است که شهید از دنیا برود و هر کس در طول زندگانی خویش یک بار می تواند شهید شود و حال آن که ثواب شخصی که صله رحم را به جا می آورد، علاوه بر اجر صد شهید، ثواب های دیگری نیز شامل حال او می شود. پیامبر اکرم (صلی الله علیه ...

صله رحم در دانشنامه ویکی پدیا

صله رحم
در اصطلاح، صله رَحِم محبت و سلوک داشتن با خویشان و نزدیکان است. «صله» در لغت به معنای احسان و دوستی آمده است و مراد از «رَحِم» خویشاوندان و بستگان می باشد.
کمک جانی: در جایی است که جان یکی از بستگان در خطر باشد که در این صورت وی باید تا پای جان بایستد و از خویشاوندان خود ـ در چارچوب اسلام و معیارهای مکتبی ـ دفاع کند، تا ضرر را از او دفع نمایند.
کمک مالی: اگر در مواردی میان بستگان انسان افراد نیازمند وجود دارد، رسیدگی مالی به ایشان لازم است.
کمک فکری: در جایی است که یکی از بستگان انسان نیاز به راهنمایی دارد.
ترک آزار: یکی از بهترین روش های صله رحم با خویشاوندان، ترک اذیت و آزار آنان است. بدین معنا پرهیز از غیبت، تهمت، زخم زبان و شماتت آنان، دخالت نکردن در زندگی آنها به عناوین مختلف، عیبجویی نکردن از آنان و... از بهترین موارد صله رحم است. اگر کسی نمی تواند به بستگان خود کمک مالی کند، لااقل باید زمینه اذیّت و آزار آنان را فراهم نکند.
کمک عاطفی: اگر عضوی نیاز به توجه و محبت دارد، از او دریغ نکند.
اسلام تحکیم پیوندهای خویشاوندی واستحکام روابط خانوادگی را مورد تأکید و توجه قرار داده و صله رحم و رسیدگی به بستگان را به عنوان یک ارزش الهی واجب کرده است. به گفته سید محمدحسین طباطبایی صله رحم، تنها به رفت وآمد و دیدار نیست، همان گونه که قطع رحم، به ترک آمدوشد نیست. هدف از صله رحم برقرار کردن ارتباط و پیوند عاطفی با خویشاوندان است و این ارتباط از راه های گوناگونی امکان پذیر است:
از دید مسلمانان و طبق روایت های مذهبی آنها صله رحم واجب و قطع رحم مطلقاً حرام و از گناهان کبیره است.
در اسلام کفر و فسق و همچنین مقابله به مثل دلیلی بر قطع حق رحم نیست.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

صله رحم در دانشنامه آزاد پارسی

صِلۀ رَحِم
(به معنی با خویشان پیوستگی کردن و دیدار از آشنایان و اقوام) در قرآن بسیاری از مفسران مراد از آیۀ ۲۱ سورۀ رعد را صلۀ ارحام دانسته اند. در آیۀ اول سورۀ نساء نیز به این امر اخلاقی توصیه شده است. قطع صلۀ رحم، از ذمایم اخلاقی و از گناهان است.

نقل قول های صله رحم

صله رحم(یا پیوند خویشاوندی) محبت و سلوک داشتن با خویشان و نزدیکان است.
• وصیت می کنم حاضران امت خود را و غایبان ایشان را و کسانی را که در صلب پدران و رحم مادران هستند که تا روز قیامت صله رحم به جا بیاورند، اگرچه بین آنها به اندازه راه یک ساله باشد. -> حضرت محمد بن عبدالله،بحارالانوار، ج ۷۴، ص ۱۰۵.
• با خویشلوندانتان دیدار کنید اگرچه مسافتشان یکسال راه باشد. -> حضرت محمد بن عبدالله ،بحارالانوار، ج ۷۴، ص ۱۰۵.
• با بستگان خود صله رحم کنید، گرچه با سلام کردن (به آنان) باشد. -> جعفر بن محمد،. اصول کافی، ج ۲، ص ۱۵۵
• صله رحم محبّت آور است و دشمن را خوار می گرداند. -> علی بن ابیطالب،غررالحکم، ج۴، ص۲۰۹، ح۵۸۲۵
• صله رحم، از بهترین خصلت های بزرگواران است. -> علی بن ابیطالب،غررالحکم، ح ۵۸۸۲
• حفظ نعمت ها در صله رحم است. -> علی بن ابیطالب،، ح ۴۹۲۹
• بهترین صله رحم، خودداری از آزار و اذیت خویشاوندان است . -> جعفر بن محمد الصادق،بحارالأنوار، ج ۷۴، ص ۸۸ ،
• هیچ طاعتی نیست که پاداشش زودتر از صله‏رحم برسد و مجازاتی سریع‏تر از مجازات ظلم و قطع‏رحم نیست.
• -> *حضرت محمد بن عبدالله ،نهج الفصاحه، ح ۲۳۹۸

ارتباط محتوایی با صله رحم

صله رحم را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

استاد ماموسن
رفت و آمد با دودمان
دیدار با خویشاوندان
همنشینی با فامیل ها
نگین
اتحاد و پیوستگی با خویشان و نزدیکان
احمد بخت آزما
family reunion
نسیم
قوم دوستی
علی کربلایی
هدیه دادن محبت و دوستی.
علی کربلایی
یک شاخه گل یا کتاب یا ......
را میتوان هدیه داد.اما هدایا فقط مادی نیست
میتوان مهرو محبت را نیز هدیه داد.صله =هدیه و رحم=بخشش
مردانی
دربین مُقترِحین(پیشنهادکنندگان) تنها دو نفر معنای صحیح این کلمه را تقریبا آورده اند.
اما بدان که صله به معنای پیوستن واحسان ونیکی کردن است.ورحِم بمعنای قرابت و اسباب قرابت است.پس معنا میشود:پیوستن و نیکی به اقربین ازقبیل اَصهار وذوی النسب.

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• صله رحم در قران   • صله رحم چیست   • حدیث صله رحم   • شعر در مورد صله رحم   • داستان صله رحم   • معنی صله رحم   • صله رحم شامل چه کسانی است؟   • تحقیق درباره صله رحم   • مفهوم صله رحم   • تعریف صله رحم   • معرفی صله رحم   • صله رحم یعنی چی   • صله رحم یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی صله رحم
کلمه : صله رحم
اشتباه تایپی : wgi vpl
عکس صله رحم : در گوگل

آیا معنی صله رحم مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )
شبکه مترجمین ایران