برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1577 100 1
شبکه مترجمین ایران

صفین

/seffeyn/

معنی صفین در لغت نامه دهخدا

صفین. [ ص ِف ْ فی ] (اِخ ) و اِعراب آن اِعراب جموع و مالاینصرف است. ابی وائل شقیق بن سلمة را گفتند اشهدت صفین ؟ گفت : نعم و بئست الصفون. و آن موضعی است قرب رقه بر شاطی ءالفرات از جانب غربی بین رقه و بالس و بدانجا حرب صفین بود در غره ٔ صفر به سال 37 بین علی رضی اﷲ عنه و معاویه و در شمار اصحاب هر یک اختلاف است گفته اند معاویه با یکصد و بیست هزار بود و علی با نودهزار و گفته اند علی با یکصد و بیست هزار بود و معاویه با نودهزار و این درست تر است. و در این نبرد از دو لشکر هفتادهزار تن کشته شد بیست و پنجهزار تن از لشکر علی و چهل و پنج هزار کس از لشکر معاویه و از لشکر علی بیست و پنج صحابه ٔ بدری به قتل رسید و مدت توقف آنان به صفین صد و ده روز بود و نود جنگ بدان جا رخ داد و شعراء وصف صفین بسیار گفته اند... (معجم البلدان ) :
زانم بعقل صافی کاندر دین
بر سیرت مبارز صفینم.
ناصرخسرو.
روز صفین و بخندق بسوی ثغر جحیم
عاصی و طاغی را تیغ علی بود مشیر.
ناصرخسرو.
آن کز بت تو آمد بر عترت پیمبر
از تیغ حیدر آمد بر اهل بدر و صفین.
ناصرخسرو.

صفین. [ ص َف ْ ف َ ] (ع اِ) تثنیه ٔ صف ، در حالت نصبی و جری. رجوع به صف شود.

معنی صفین به فارسی

صفین
موضعی است نزدیک رقه در ساحل فرات از جانب غربی بین رقه و بالس . یا جنگ صفین . جنگی بود که در غره صفر ۳۷ ه.ق . بین علی ۴ بن ابی طالب و معاویه در گرفت . در تعداد یاران هر یک اختلاف است . گفته اند معاویه با ۱۲٠٠٠٠ تن و علی ۴ با ۹٠٠٠٠ تن بود و عکس این نیز گفته اند ( قول اخیر را ارجح دانند ).درین جنگ از طرفین ۷٠/٠٠٠ تن کشته شدند ( ۲۵٠٠٠ تن از لشکر علی ۴ و ۴۵٠٠٠ تن از لشکر معاویه ). مدت توقف آنان در صفین ۱۱٠ روز بود و نود بار جنگ رخ داد شاعران وصف صفین بسیار کرده اند
تثنیه صف در حالت نصبی و جری
در اوان خلافت مروان بامر وزارت مشغولی می کرد
عبارت بودند از معاویه و عمرو بن عاص در نبرد با آنان با علی ( ع ) و این جنگ در صفر سال ۳۷ ه. آغاز گردید و عمار بن یاسر در آن جنگ کشته شد .

صفین در دانشنامه اسلامی

صفین
صفین منطقه ای که جنگ میان معاویه و امام علی در آن رخ داد. این منطقه در نزدیکی شهر رقه است.
طبق تحقیق باستان شناسان ، صفین در حال حاضر منطبق بر روستای ابوهریره می باشد، که این روستا در غرب شهر الثوره در حدود ۴۰ کیلومتری غرب رقه واقع شده است.
اویس قرنی، یکی از با وفا ترین و برترین یاران امیرالمؤمنین (علیه السّلام) بوده است که در جنگ صفین حضور داشته و در همان جنگ نیز به شهادت رسیده است. روایات فراوانی از طریق شیعه و سنی در این باره وارد شده است که در این مقاله به یک روایت از طریق شیعه بسنده می شود.
مرحوم شیخ مفید (رحمة الله علیه) در کتاب شریف الارشاد می نویسد:وَ قَالَ (علیه السّلام) بِذِی قَارٍ وَ هُوَ جَالِسٌ لِاَخْذِ الْبَیْعَةِ یَاْتِیکُمْ مِنْ قِبَلِ الْکُوفَةِ اَلْفُ رَجُلٍ لَا یَزِیدُونَ رَجُلًا وَ لَا یَنْقُصُونَ رَجُلًا یُبَایِعُونِّی عَلَی الْمَوْتِ قَالَ ابْنُ عَبَّاسٍ فَجَزِعْتُ لِذَلِکَ وَ خِفْتُ اَنْ یَنْقُصَ الْقَوْمُ عَنِ الْعَدَدِ اَوْ یَزِیدُوا عَلَیْهِ فَیَفْسُدُ الْاَمْرُ عَلَیْنَا وَ لَمْ اَزَلْ مَهْمُوماً دَاْبِی اِحْصَاءُ الْقَوْمِ حَتَّی وَرَدَ اَوَائِلُهُمْ فَجَعَلْتُ اُحْصِیهِمْ فَاسْتَوْفَیْتُ عَدَدَهُمْ تِسْعَمِائَةِ رَجُلٍ وَ تِسْعَةً وَ تِسْعِینَ رَجُلًا ثُمَّ انْقَطَعَ مَجِی ءُ الْقَوْمِ فَقُلْتُ اِنَّا لِلَّهِ وَ اِنَّا اِلَیْهِ راجِعُونَ مَا ذَا حَمَلَهُ عَلَی مَا قَالَ فَبَیْنَا اَنَا مُفَکِّرٌ فِی ذَلِکَ اِذْ رَاَیْتُ شَخْصاً قَدْ اَقْبَلَ حَتَّی دَنَا فَاِذَا هُوَ رَاجِلٌ عَلَیْهِ قَبَاء صُوفٍ مَعَهُ سَیْفُهُ وَ تُرْسُهُ وَ اِدَاوَتُهُ فَقَرُبَ مِنْ اَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ (علیه السّلام) فَقَالَ لَهُ امْدُدْ یَدَکَ اُبَایِعْکَ فَقَالَ لَهُ اَمِیرُ الْمُؤْمِنِینَ (علیه السّلام) وَ عَلَامَ تُبَایِعُنِی قَالَ عَلَی السَّمْعِ وَ الطَّاعَةِ وَ الْقِتَالِ بَیْنَ یَدَیْکَ حَتَّی اَمُوتَ اَوْ یَفْتَحَ اللَّهُ عَلَیْکَ فَقَالَ لَهُ مَا اسْمُکَ قَالَ اُوَیْسٌ قَالَ اَنْتَ اُوَیْسٌ الْقَرَنِیُّ قَالَ نَعَمْ قَالَ اللَّهُ اَکْبَرُ اَخْبَرَنِی حَ ...

صفین در جدول کلمات

حاکم نافرمان شام که به مخالفت با حضرت علی (ع) پرداخت و جنگ صفین را به راه انداخت•
معاویه

صفین را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

سلما
جنگ صفین در صفر سال ۳۷ هجری در منطقه‌ای به نام صفین رخ داد. در میانه جنگ هنگامی که سپاه معاویه رو به شکست بود، قرآن بر نیزه کردند و بدین رو برخی از سپاهیان امام علی ـ عليه‌السلام ـ از ادامه جنگ سر باز زدند. سرانجام، داورانی برای حکمیت میان دو طرف تعیین شد و جنگ بدون نتیجه خاتمه یافت.

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• خلاصه جنگ صفین   • مقاله جنگ صفین   • جنگ صفین حضرت عباس   • مدت زمان جنگ صفین   • جنگ صفین و ماجرای حکمیت   • نتیجه جنگ صفین   • جنگ صفین از دیدگاه اهل سنت   • جنگ نهروان   • معنی صفین   • مفهوم صفین   • تعریف صفین   • معرفی صفین   • صفین چیست   • صفین یعنی چی   • صفین یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی صفین

کلمه : صفین
اشتباه تایپی : wtdk
آوا : seffeyn
نقش : اسم خاص مکان
عکس صفین : در گوگل

آیا معنی صفین مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )